Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie oświetleniem RaspberryPi 3 + Arduino na szynie DIN

dkoruba 13 Dec 2018 23:35 1200 8
    dkoruba
    Level 5  
    Witam,

Chcę założyć oświetlenie do okoła domu składające sie z 8 reflektorków LED 10 W każdy.
    Chcę mieć możliwość sterowania nimi przez stycznik, przez stronę web oraz żeby załączały się automatycznie gdy zapadnie zmrok.
    Do tego później będę chciał dołożyć inne rzeczy, jak kolejne reflektorki, załaczanie swiatła w domu na czujkę itp.

Planuję do tego wykorzystać Raspberry Pi + Arduino komunikujące się przez Firmatę + Node.js.
    Jest to trochę projekt hobbystyczny ale nie wykluczam użycia domoticza w przyszłości.

Chce to mieć jakoś sprytnie zorganizowane i pomyślałem o skrzynce z listwami DIN.
    Zebrałem taki komplet na Botland:
    Przekaźniki x8 na szynie DIN
    Obudowa Raspberry Pi 3B+/3B/2B na szynę DIN
    DAR1 - mocowanie na szynę DIN dla Arduino Uno / Mega
    Zasilacz DIN15W12 na szynę DIN - 12V / 1,25A / 15W - Zasilanie Arduino
    Zasilacz Mean Well MDR-10-5 na szynę DIN - 5V / 2A / 10W - Zasilanie Raspberry Pi

Moje pytanie jest takie : czy ma to sens ?
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Relpol przekaźniki
    dkoruba
    Level 5  
    Dziękuje za odpowiedź.
    Czy mogłbyś rozwinąć w jakie Twoje podejście ma zalety i wady w stosunku do mojego ?
  • Relpol przekaźniki
  • Helpful post
    piterek-23
    Level 33  
    Chodziło mi tylko o to, że masz gotowe oprogramowanie, a pisząc sam spędzisz bardzo dużo czasu.
    Poczytaj na forum NetTemp tam bardzo dużo rzeczy uruchomiliśmy więc możesz mieć sterowanie światłem, przeróżne odczyty etc

Twój zestaw też jest OK i też możesz na tym uruchomić NetTemp tylko zamiast Arduino podłączysz moduł przekaźników pod GPIO Raspberry Pi-da Ci to opcję sterowania czasowego i wybranych godzinach. Moduł sOnOff jest też ciekawym "stworem" ponieważ sterujesz sobie urządzeniem 230V poprzez WiFi
    dkoruba
    Level 5  
    Aha, ok, podrzuciłeś to rozwiązanie jako zaoszczedzenie czasu na pisanie oprogramowania na Raspberry Pi.
    Dzięki za to :)

A mógłbyś tak po krótce powiedzieć co zastępuje, co daje i na którym etapi przydaje się NetTemp?

Dzięki też za wskazanie modułu do sterowania urządzeniami przez WiFi, może się do czegoś przyda pozniej.
    Narazię użyje przekźników na płytce.
    piterek-23
    Level 33  
    dkoruba wrote:
    A mógłbyś tak po krótce powiedzieć co zastępuje, co daje i na którym etapi przydaje się NetTemp?

To jest trudne pytanie :D
    Ogólnie mówiąc jest to coś podobnego do Domoticz, ale w mojej ocenie bardziej przyjazne-może nie ma tak dużej społeczności, ale wszytko działa, a jak coś nie działa to na bieżąco jest poprawiane. Zapraszam na Forum NT, tam więcej się dowiesz-jest tego dość sporo i dużo by gadać. Mówiąc krótko, po instalacji dostaniesz co potrzebujesz, a w przyszłośći wiele rzeczy możesz dołożyć ponieważ wszytko można budować jak z klocków.
    Co najważniejsze to całe oprogramowanie jest za darmo ;)
    dkoruba
    Level 5  
    W sumie moje główne pytanie było czy sam Hardware jest w porządku.
    A czemu sugerujesz żeby nie używać Arduino?

W kilku miejscach w sieci znalazłem żę warto użyć Arduino bo pozwala w razie czego uchronić Raspberry Pi przed różnymi "elektrycznymi" problemami i w razie awarji Raspberry , Arduino może teoretycznie dalej działąć samo.
    Z tym że jak jest użyta Firmata to pewnie i tak Raspberry musi działać...
    piterek-23
    Level 33  
    dkoruba wrote:
    A czemu sugerujesz żeby nie używać Arduino?

Według mnie Arduino jest zbędne ponieważ pracuje tylko jako "most" pomiędzy Raspberry Pi, a modułem przekaźników.
    dkoruba wrote:
    W kilku miejscach w sieci znalazłem żę warto użyć Arduino bo pozwala w razie czego uchronić Raspberry Pi przed różnymi "elektrycznymi" problemami

To chyba lepiej kupić moduł przekaźników z optoizolacją i dać dwa osobne zasilacze-jeden dla maliny, a drugi dla modułu przekaźników. Będzie to też bezpieczne, jak nie bardziej bezpieczne niż Arduino.
    dkoruba
    Level 5  
    Dzięki za rzeczową odpowiedź.

Ten modół przekaźników który mam załączony w zestawieniu, ma optoizolację więc powinno być ok. tyle że nie ma osobnego zasilania.

Czy przez osobne zasilanie rozumiesz osobny zasilacz 5V do zasilania przekaźników i tylko kabel sygnałowy (IN) pomiedzy płytką a RaspberryPi?

W sumie to rzeczywiście mogę zrezygnować z Arduino, tylko w momencie jakby się Raspberry zepsuło to wszystko przestaje działąć...

Hmmm muszę to przemyśleć :)
pcbway logo