Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] - Poziom sygnału VHF z anteny

28 Gru 2018 20:15 663 16
  • Poziom 7  
    Dzień dobry,

postawiłem sobie za cel zaprojektowanie odbiornika na pasmo lotnicze (ok.120MHz), jednakże jestem raczej laikiem w tym temacie. Już na samym początku mam problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Zacząłem projektować wzmacniacz RF, jednak nie jestem w stanie nigdzie znaleźć informacji jakiego rzędu poziomu sygnału z anteny powinienem się spodziewać . Czy da się generalnie określić w jakim przedziale będą znajdować się odbierane sygnały? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 29  
    A jaką antenę będziesz do tego mieć? Bo to kluczowa sprawa
  • Poziom 7  
    Na początek myślałem o dipolu.
  • Poziom 29  
    A jaki typ dipola konkretnie?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    kacperro111 napisał:
    postawiłem sobie za cel zaprojektowanie odbiornika na pasmo lotnicze (ok.120MHz), jednakże jestem raczej laikiem w tym temacie.
    I jak napisałeś:
    kacperro111 napisał:
    Już na samym początku mam problem,
    Ja przygodę z KF, zaczynałem od czytania literatury poświęconej temu zagadnieniu a trudno było takową zdobyć.
    Obecnie wystarczy skorzystać z pomocy wujka "Google".
    Tu na elektrodzie, jest wiele tematów dotyczących KF, łącznie z pasmem lotniczym.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jeśli to dipol symetryczny z transformatorem 50Ω, to kilka do kilkudziesięciu µV
  • Pomocny post
    Moderator
    web69 napisał:
    Jeśli to dipol symetryczny z transformatorem 50 ?, to kilka do kilkudziesięciu ?V

Nawet gdy taki dipol umieścimy 5 metrów od 500-watowego nadajnika? Pomyśl, zanim komuś coś doradzisz.
  • Poziom 7  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi, teraz jestem raczej spokojny że nie powinno dojść do nasycenia się wzmacniacza.
  • Poziom 40  
    kacperro111 napisał:
    teraz jestem raczej spokojny że nie powinno dojść do nasycenia się wzmacniacza
    Mógłbyś podzielić się z nami chociażby namiastką schematu RX_a, który masz zamiar zaprojektować ?, może będziemy w stanie "coś" podpowiedzieć.

Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    gumisie napisał:
    kacperro111 napisał:
    teraz jestem raczej spokojny że nie powinno dojść do nasycenia się wzmacniacza
    Mógłbyś podzielić się z nami chociażby namiastką schematu RX_a, który masz zamiar zaprojektować ?, może będziemy w stanie "coś" podpowiedzieć.

Pozdrawiam.

Bardzo chętnie się podziele schematem jak tylko coś powstanie. Na razie starałem się w miarę jasno określić jakie bloki zamierzam wykorzystać i jakie powinny mieć parametry. Ogólny zamysł mam taki żeby był to niskobudżetowy odbiornik superheterodynowy, który traktuje raczej jako szkołę projektowania układów tego typu, nie spodziewam się powalających parametrów.
    Moje pytanie o poziom sygnału wynikało głównie z tego, że niedawno liczyłem prosty wzmacniacz RF i zastanawialem się czy nadałby się do tego projektu. Musiałbym tylko zmienic dopasowanie bo jest zaprojektowanie na nieco wyższe czestotliwosci. Z ciekawości zasymulowalem go wczoraj dla 120MHz i sygnalu 100uV i wydaje mi się, że będzie się nadawał. - Poziom sygnału VHF z anteny

Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    @kacperro111, Ty masz zamiar "zaprojektować" nadajnik :!: (TX) a nie odbiornik (RX) :?:.
  • Poziom 7  
    gumisie napisał:
    @kacperro111, Ty masz zamiar "zaprojektować" nadajnik :!: (TX) a nie odbiornik (RX) :?:.

Nie, dlaczego?
  • Poziom 40  
    kacperro111 napisał:
    Nie, dlaczego?
    Ponieważ, jak dla mnie schemat z Twojego załącznika, mógłby na to wskazywać.
  • Poziom 7  
    Chodzi o duze wzmocnienie? Mógłbym zastosować tylko jeden stopień.
  • Poziom 34  
    To może ja, zanim przypadkiem ten Tx zakłóci łączność pilotów (HI), podpowiem co i jak z tym sygnałem .
    kacperro111 napisał:
    nie jestem w stanie nigdzie znaleźć informacji jakiego rzędu poziomu sygnału z anteny powinienem się spodziewać

Bo radioodbiornik nie jest narzędziem pomiarowym i nie podaje się siły odbieranego sygnału w żadnych jednostkach. Podobnie ze skalą s-metra, który nie mierzy w celu mierzenia i nie jest wyskalowany w żadnych jednostkach. Powodem niemożliwości mierzenia są bowiem ograniczenia technicznie dlatego, że nigdzie na świecie nie ma dwóch identycznych radioodbiorników o identycznych parametrach pozwalających tej sztuki dokonać . Ale zdarzają się wyjątki i skala S może być pomiarowa..

Przykładem takiego radioodbiorczego miernika jest oprogramowanie Talk PCR ( klik na linka ) pod Icoma PCR-1000, którego zasada działania polega na możliwości komputerowej korekcji odchyłek powstałych wskutek ograniczeń jak wyżej.

- Poziom sygnału VHF z anteny

Skala S - bezwzględna.

Skala dBm - bezwzględna.

Skala CAL dBm - względna, tj. pomiar wykonany komputerowo i dodatkowo przez mikroprocesor sterownika radia.
    (możliwe tylko w PCR-1000, bo PCR-100 możliwości tej nie posiada)

Poniżej opis twórcy programu co do zasady działania miernika:

1. Smeter Icom Cal.
    Replicates the original Icom S meter.
    Replikuje oryginalny miernik Icom S.

2. dBm Icom Cal.
    Same data as above, with a dBm scale, accurate only over the short wave region.
    Takie same dane jak powyżej, ze skalą dBm, dokładne tylko w obszarze fal krótkich.

3. Raw Icom Cal, (IcomRaw)
    Again the same data, but displayed on a 0-255 scale.
    Ponownie te same dane, ale wyświetlane w skali 0-255.

4. dBm TalkPCRcal, (CaldBm)
    This scale uses the AGC level from the radio, this is different to the Icom Smeter.
    The data is then converted to a dm value, by the use of look up tables.
    See Talk PCR dBm Calibration.

Ta skala wykorzystuje poziom AGC z radia, to jest inne niż Icom Smeter.
    Dane są teraz konwertowane na wartość dm.
    Zobacz Talk PCR dBm Calibration.

Ponadto poprawna praca miernika wymaga niepowtarzalnej kalibracji wewnętrznej z poziomu serwisowego radiotestera.
    Oto specjalne narzędzie służące korekcji zaawansowanych nastaw skanera.

- Poziom sygnału VHF z anteny - Poziom sygnału VHF z anteny - Poziom sygnału VHF z anteny

Dzięki tej możliwości skaner PCR-1000 posiada właściwą ch-kę przenoszenia niezależnie od modulacji czy pasma.
    Tylko tak można dokładnie mierzyć za udziałem radia.
    (sprawdziłem i miernik działa)

Do porównania orientacyjne poziomy napięcia w.cz. r.telefonu Alinco DJ-580 o niezłym odbiorze AM:
    (radio posiada pełnowartościowy zakres na pasmo lotnicze tzw. extra)

144 - 146 MHz band:

Segment S Level
    ---+------------
    1 S 0.22 µV
    3 S 0.34 µV
    5 S 0.52 µV
    7 S 1.00 µV
    9 S 1.95 µV
    FULL S 3.24 µV

430 - 440 MHz band:

SEGMENT S Level
    ---+------------
    1 S 0.19 µV
    3 S 0.33 µV
    5 S 0.44 µV
    7 S 0.69 µV
    9 S 1.20 µV
    FULL S (not seen)

Są to pomiary zdjęte jako indywidualne i tylko do porównania. I jak już mówiłem każdy z osobna jest niepowtarzalny w żadnym innym egzemplarzu żadnego modelu, bo decydują o tym niepowtarzalne ograniczenia techniczne.

p.s.

@kacperro111 budowa radia lotniczego o co najmniej zrozumiałym i nie zakłóconym odbiorze oznacza konieczność wykonania poważnych udoskonaleń całego urządzenia, których nierzadko jakośc wykonania decyduje o parametrach.

Nie zrozum mnie źle, bo Ty chyba nie masz zielonego pojęcia jak trudno wykonać taki odbiornik od zera.
  • Poziom 7  
    @Hektar Zahler Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
  • Poziom 7  
    Myślę, że temat został wyczerpany.