Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Saeco Intuita HD8750/99 krótko pracuje młynek - 5sek.

pomier1 11 Sty 2019 19:35 345 11
  • #1 11 Sty 2019 19:35
    pomier1
    Poziom 8  

Witam i w swej desperacji proszę o pomoc forumowiczów. Mam Saeco Intuitę i cykl mielenia kawy trwa jedynie 5 sakund. To co wypada z zaparzacza do pojemnika stanowi ślad właściwego krążka, do widoku którego przyzwyczaiłem się przez 5 lat jego używania. Może jednak zacznę od początku. Jednego dnia woda z wylewki leciała w bardzo małych ilościach i bardzo długo, aby pod wieczór wszystko stanęło. Padła pompa. Wymieniłem pompę /kupioną w necie/ i zacisk wężyka na wylocie z grzałki i ekspres odzyskał drugie życie. Ufff, udało się dzięki YT, chociaż na tym się całkowicie nie znam. Jednak kawa, którą używałem niebawem skończyła się /Yyyy/, więc nasypałem "tłustą" Xxxx. Natychmiast do pojemnika zaczęła płynąć "breja" i na nic zdały się ustawienia grubości mielenia. W tym samym czasie czas mielenia kawy zmniejszył się z ok. 12 sek do 5 sek. Wyczyściłem dokładnie zaparzacz, nasmarowałem, ale bez skutku. Wyjąłem młynek, rozebrałem, a nawet wymieniłem żarna na nowe i również bez sukcesów. Dolny trzymacz żarna jest w znakomitej kondycji, nic nie haczy i przekładnia jest nasmarowana. Na YT znalazłem film z facetem, który omawia możliwości serwisowe auto diagnozowania ekspresu HD8750 i pokazuje który przycisk należy włączyć aby sprawdzić czy młynek działa i drugi testujący czas jego pracy. U niego, po naciśnięciu pierwszego młynek pracuje 5 sekund, a po naciśnięciu drugiego pracuje 11 sekund, czyli tak, jak kiedyś było u mnie. Obecnie u mnie po wciśnięciu pierwszego przycisku młynek pracuje 5 sekund, a po wciśnięciu drugiego również 5 sekund, czyli tyle ile obecnie w czasie normalnego cyklu mej nieszczęsnej, lurowatej kawy. W swojej desperacji wykombinowałem, że może oszukam czujnik Halla i wyjmę jeden magnes z koła zębatego młynka aby podwoić ilość jego obrotów i czas, lecz odpuściłem to działanie jako niedorzeczne. Czy ktoś może mi doradzić w jaki sposób mogę odzyskać brakujące 5 sekund pracy młynka? Nadmieniam również, że wykonałem ok 10 kaw, licząc na samo uczenie się ekspresu i faktycznie, zużyta kawa wypadała bardziej sucha, jednak było jej zbyt mało po 5 sekundowym mieleniu. Każda uwaga będzie dla mnie bardzo cenną. Dla zainteresowanych moją usterką dodam, że ekspres nie posiada w sobie jakiegokolwiek kamienia.

0 11
  • #2 11 Sty 2019 20:32
    Witold5
    Poziom 31  

Ciekaw jestem rozwiązania. Ja mam saeco xsmail Philips. Staż około 3 lata.

0
  • #3 11 Sty 2019 20:41
    pomier1
    Poziom 8  

No cóż, sam jestem ciekaw, czy ktoś będzie w stanie mi pomóc? Na szczęście posiadam również XSmall jako ekspres "wyjazdowy", więc póki co mogę rano wypić ulubioną i dobrą kawę. A tak przy okazji, to XSmall robi lepszą kawę niż Intuita, ale to moja bardzo subiektywna opinia.

0
  • #4 11 Sty 2019 20:54
    Witold5
    Poziom 31  

Ja z naszej maszyny też jestem zadowolony. Kawa pycha. Jednak używamy jej coraz mniej, może raz w tygodniu. Trochę się obawiam czy ta maszyna nie zatrze się przy tak rzadkim używaniu.

0
  • #5 11 Sty 2019 21:09
    pomier1
    Poziom 8  

Raczej nie. Ja swojego xsmall'a używam jedynie w okresie letnim, a tak czeka przez 1/2 roku w gotowości na szafie. I cały czas jest sprawny, a już nawet nie pamiętam ile ma lat:-)

0
  • #6 11 Sty 2019 21:22
    Witold5
    Poziom 31  

To mnie trochę pocieszyłeś. Ale wiem że muszę kiedyś wyjąć zaparzacz i go chociaż opłukać.

0
  • #7 12 Sty 2019 22:31
    pomier1
    Poziom 8  

Pociągnę dalej wątek ze względu na brak podpowiedzi. W 2013 roku osobie mającej identyczny problem jak ja, tylko, że w ekspresie Saeco Odea Giro Plus napisał w odpowiedzi człowiek o nicku "brystek" co następuje:

"Pomocny post? (+3)
    #2 25 Lip 2013 10:25
    Witam w tym modelu za ilość kawy odpowiada algorytm auto-dozujący. Polega na pomiarze prądu pobieranego przez silnik napędzający moduł zaparzacza. Im większy prąd pobierany przy prasowaniu kawy tym kawy jest więcej. W zależności od wartości tego prądu elektronika dobiera liczbę impulsów. Ilość impulsów zlicza czujnik halotronowy w młynku. W zębatce są dwa małe magnesy usunięcie jednego spowoduje zwiększenie obrotów względem impulsów z 2 impulsów na obrót do 1. Jeżeli ekspres podaje bardzo mało kawy, zabieg ten zwiększy dwukrotnie ilość podawanej kawy do zaparzania. Należy uważać, żeby nie spowodowało to zbyt dużej ilość namielonej kawy i problemy z zaparzaniem. Powodem może być zatarta ośka śilnika ( większy opór - większy prąd - zmniejszanie impulsów) lub nie nasmarowany moduł zaparzacza. Zdarza się również uszkodzenie czujnika obrotów który nie podaje ich prawidłowo. Można to stwierdzić gdy ekspres przy każdym zaparzaniu sypie różne ilości kawy."

Podbijam więc zapytanie, czy mogę oszukać czujnik Halla wyciągając jeden z magnesów z zębatki napędowej młynka? A może jest inny sposób wydłużenia jego czasu pracy bez tak drastycznej metody? Jeżeli chodzi o potencjalnie możliwe zatarcie ośki silnika, to jestem skłonny wykluczyć tę możliiwość, słysząc dynamikę jego pracy. Może jest ktoś, kto zastosował metodę "oszukania" czujnika Halla?

Dodano po 42 [minuty]:

Dodam również, że nie odpuściłem także "przyuczania" młynka do właściwej pracy poprzez wykonanie ok 20 kaw, jak proponował w innym temacie jeden z forumowiczów. Cały jednak mozół pozostał bez sukcesów. Czyżby pozostał tylko eksperyment z Hallem?

0
  • #8 14 Sty 2019 13:10
    pomier1
    Poziom 8  

Witam ponownie. Jestem już po eksperymencie z wyjęciem magnesu. Młynek pracuje 13s, a więc o 1,5s - 2s dłużej, niż gdy był nowy. Dłuższy czas jego pracy powoduje, że kawa wychodzi wyjątkowo intensywna, tak jak z profesjonalnych ekspresów kawiarnianych i to na 1 pozycji intensywności /ustawienie ziaren w pokrętle/. Przy drugim cyklu parzenia, ekspres zgłosił awarię czerwoną diodą z wykrzyknikiem i powrócił do stanu wyjściowego. Umyłem blok i wyjątkowo dobrze go nasmarowałem, zmniejszając tym zadziałaniem wartość prądu silnika ustawiającego / tak przynajmniej sądzę/. Ponieważ uwierzyłem człowiekowi o nicku "brystek" i jego doświadczeniu zawodowemu odnośnie samo ustawiania wartości prądu, a tym samym ilości kawy podawanej do zaparzacza, przeprowadziłem "uczenie " wartości prądowych poprzez wykonanie 10 kaw testowych. Teraz ekspres pracuje rewelacyjnie i prawdopodobnie nie będę zwiększał pokrętłem intensywności aromatu, bo przy wydłużonym cyklu pracy młynka wychodzi bardzo mocna. Do zabawy pt. naprawa, kupiłem najtańszą kawę i okazało się, że przy zwiększonej dawce podanej, smakuje nadzwyczajnie. Pewnie to co zrobiłem nie jest rozwiązaniem wcześniejszego problemu, podejrzewam awarię elektroniki, ale póki co jestem zachwycony efektem. Jeżeli stan awarii okaże się trwałym i nie będzie postępował, to będę zadowolony. Tak jak napisałem, nie znam się na ekspresach, ale najbardziej pomógł mi film z YT "Saeco Odea/Talea - Coffee Grinder problems and repairs" oraz "brystek". Teraz czas na eksploatację, a gdy nie zajdą jeszcze jakieś nieprzewidziane zdarzenia, to za tydzień zamknę temat. Dzięki Witold5 za zainteresowanie się moim problemem. Na koniec przyznam się, dlaczego wymieniłem żarna. Jedną ze śrubek wrzuciłem przez roztargnienie do miski z wysypaną z ekspresu kawą /niestety/ i 200zł poszło..... . Błędów nie popełnia tylko ten, który nic nie robi, jak kiedyś mawiano:-).

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

Dla zainteresowanych dodam jeszcze, że grubość sprasowanego krążka kawy przy nowych ustawieniach czasu mielenia wynosi obecnie 16mm. Myślę, że jest to więcej, niż było poprzednio, ale nie mam już możliwości porównania ze stanem pierwotnym.

0
  • #9 14 Sty 2019 13:21
    Witold5
    Poziom 31  

Ja nadal stosuję tą maksymę. Podziwiam odwagę na ingerencję we wnętrzności sprzętu, pewnie ja bym zachował się podobnie. Przecież i tak popsute. Dobrze że to wszystko opisałeś, pewnie komuś się przyda.

0
  • #10 14 Sty 2019 13:25
    pomier1
    Poziom 8  

Mam nadzieję., chociaż nikomu nie życzę podobnych "przeżyć".

0
  • #11 16 Sty 2019 22:16
    pomier1
    Poziom 8  

Dzisiaj zamykam temat, bo znalazłem zasadę działania ekspresu i wszystko stało się dla mnie jasne - http://www.serwis-elektroniki.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/77_7_2.pdf. Przy zmianie kawy na "tłustą" oraz słabo wysmarowanym bloku, następował znaczny wzrost oporów jego pracy, a tym samym wzrost wartości prądu silnika napędzającego zaparzacz. Wg tabeli z linku, za każdym zaparzeniem kawy młynek zmniejszał ilość impulsów o 4 czyli o 2 obroty. Po jakimś czasie wystąpiło właśnie opisywane przeze mnie mielenie 5 sekundowe. Aby odzyskać "utracony" czas należało zmienić kawę i dobrze przesmarować blok, a następnie wykonać tyle kaw, aby powróciła dawna wielkość przerobionych krążków w pojemniku odpadowym. Jest to proces długotrwały, bo po każdym mieleniu młynek przywraca jedynie dwa impulsy czyli 1 obrót, a to oznacza, że odzyskanie dawnej funkcjonalności trwa 2x dłużej niż utrata ilości obrotów. Prawdopodobnie tania kawa, której użyłem nie była w stanie ułatwić pracy blokowi, więc proces odzyskiwania brakujących sekund mielenia nie wypalił. Nie żałuję jednak, że usunąłem jeden z magnesów odpowiedzialnych za impulsy, bo efekt zgrabnych odpadów kawowych i znakomitej, mocnej kawy miałem natychmiast. Nie zamierzam nawet wymieniać koła napędowego młynka /koszt ok 30zł/, bo i po co? Oba parametry właściwej pracy zostają zachowane, chociaż o innej charakterystyce, mam na myśli impulsy z czujnika Halla i uśrednione wartości prądowe silnika, a że impulsy są rzadziej, o tym ekspres nie wie i będzie się tak zachowywał jak poprzednio, automatycznie regulując sobie dawkę kawy w dłuższym okresie czasu:-). Z pewnością byłoby inaczej, gdyby jednym z parametrów pracy młynka był czas, wtedy moje działanie zakończyłoby się fiaskiem. Na szczęście SAECO nie wprowadziło tego sygnału do programu sterującego i chwała im za to! Zamykam temat, mimo błędów logicznych w swoim działaniu, ale jednak zadowolony. Pozdrawiam.

0
  • #12 16 Sty 2019 22:19
    pomier1
    Poziom 8  

Dzisiaj zamykam temat, bo znalazłem zasadę działania ekspresu i wszystko stało się dla mnie jasne - http://www.serwis-elektroniki.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/77_7_2.pdf. Przy zmianie kawy na "tłustą" oraz słabo wysmarowanym bloku, następował znaczny wzrost oporów jego pracy, a tym samym wzrost wartości prądu silnika napędzającego zaparzacz. Wg tabeli z linku, za każdym zaparzeniem kawy młynek zmniejszał ilość impulsów o 4 czyli o 2 obroty. Po jakimś czasie wystąpiło właśnie opisywane przeze mnie mielenie 5 sekundowe. Aby odzyskać "utracony" czas należało zmienić kawę i dobrze przesmarować blok, a następnie wykonać tyle kaw, aby powróciła dawna wielkość przerobionych krążków w pojemniku odpadowym. Jest to proces długotrwały, bo po każdym mieleniu młynek przywraca jedynie dwa impulsy czyli 1 obrót, a to oznacza, że odzyskanie dawnej funkcjonalności trwa 2x dłużej niż utrata ilości obrotów. Prawdopodobnie tania kawa, której użyłem nie była w stanie ułatwić pracy blokowi, więc proces odzyskiwania brakujących sekund mielenia nie wypalił. Nie żałuję jednak, że usunąłem jeden z magnesów odpowiedzialnych za impulsy, bo efekt zgrabnych odpadów kawowych i znakomitej, mocnej kawy miałem natychmiast. Nie zamierzam nawet wymieniać koła napędowego młynka /koszt ok 30zł/, bo i po co? Oba parametry właściwej pracy zostają zachowane, chociaż o innej charakterystyce, mam na myśli impulsy z czujnika Halla i uśrednione wartości prądowe silnika, a że impulsy są rzadziej, o tym ekspres nie wie i będzie się tak zachowywał jak poprzednio, automatycznie regulując sobie dawkę kawy w dłuższym okresie czasu:-). Z pewnością byłoby inaczej, gdyby jednym z parametrów pracy młynka był czas, wtedy moje działanie zakończyłoby się fiaskiem. Na szczęście SAECO nie wprowadziło tego sygnału do programu sterującego i chwała im za to! Zamykam temat, mimo błędów logicznych w swoim działaniu, ale jednak zadowolony. Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

Problem rozwiązany.

0