Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RT3 - Citroen C8 RT3, resetuje się przy wyłączonym zapłonie, nie zapamiętuje ust

2P 28 Jan 2019 22:15 3219 3
    2P
    Level 20  
    Cześć
    Poszperałem trochę i o ile znajduję podobne tematy, żaden nie wygląda dokładnie tak jak u mnie i nie znalazłem tam pomocy.

Konkretnie - jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem Citroen C8 z 2006 roku, z radiem RT3 z nawigacją i kolorowym ekranem. W radio wgrałem najnowszy soft 6.63 b890 (bez spolszczenia) ze strony Szymaniuka. Zrobiłem to aby móc ustawić upragniony język angielski (oryginalnie niemiecki), jednak problem z ustawianiem zegara występował też wcześniej, więc załóżmy wstępnie, że upgrade przebiegł prawidłowo. Jeśli to jednak objawy uszkodzonego softu - proszę o sugestię.

Co się dzieje:
    Ustawienie zegara:
    Jeśli zmienię aktualną godzinę i wyłączę zapłon, po odpaleniu ponownym radio nie wstaje od razu - wykonuje jakby restart.

Godzinę udało mi się ostatecznie ustawić tak zgodnie ze znalezionym opisem w sieci - zmieniam ustawienia, jadę przynajmniej 30 minut i dopiero wyłączam zapłon - wtedy zaskoczyło. Po ponownym odpaleniu, już bez restartu, godzina była taka jak oczekiwana.

Włączenie radia przy wyłączonym zapłonie:
    Jeśli zapłon jest wyłączony, włączam radio gałką na jego obudowie - zaświeca się czerwona dioda i radio robi pełny restart - ciemny ekran i wstaje po jakiejś minucie, przechodząc przy tym przez ekran startowy. Zaznaczam, że nie jest to raczej wina akumulatora samochodu - później wszystko działa, mogę włączyć światła, bez pracującego silnika, odpalić wycieraczki - nic się nie restartuje.

Włączenie radia przy załączonym zapłonie jednak bez odpalania silnika nie generuje takich rewelacji - wszystko działa jak powinno.

Oczywiste pytanie - co z tym radiem jest nie tak? Czy takie radio posiada jakąś dodatkową wbudowaną baterię, która może szwankować? Jest w menu coś takiego jak "backup battery" i jej status pokazuje na 100%. Jak dla mnie, jako inżyniera, nieobeznanego z tym radiem, to wygląda jakby radio traciło zasilanie zbyt szybko i gdy ma coś do zapisania ten proces zostaje przerwany i się resetuje.

Gdy włączam je bez zapłonu słyszę też cyknięcie jakiegoś przekaźnika - może to też jest moment gdy pracuje ono z wewnętrznej baterii i wydatek mocy na cyknięcie bezpiecznikiem baterii głównej powoduje reset? To taki mój kierunek myślenia po objawach, po szukaniu w necie. Czy to może być to? Ktoś miał taką sytuację? Ewentualnie ktoś gotów naprawić to cudo w okolicy Krakowa?
    2P
    Level 20  
    Próbowałem dziś wyjąć radio - rany... nawet tego nie mogę zrobić.
    Odblokowałem zaczepy 4 wkrętakami torx. I radio wyjeżdża do przodu... ale w pewnym momencie blokuje się i jakby coś trzymało je z lewej strony. Po prawej chodzi luźno... po lewej wychodzi jakieś 2 cm a później już nie da rady. Czy to mogą być jakieś przewody? Jak tam zajrzeć do tyłu radia najprościej? Co zdemontować?
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Level 38  
    Światłowody trzymają - standard w tym aucie.

Rozbierz półkę po wyświetlaczem i dojdziesz do kostki od góry.
    2P
    Level 20  
    Jest do tego może jakaś instrukcja? Chodzi mi o to ile tam jest wkrętów a gdzie zaczepy - abym nie szarpał gdy jeszcze jakiś wkręt jest nieodkręcony.

------
    Próbowałem demontować półkę - wydaje się jednak, że trzyma ją wyświetlacz i zegary.
    Czy może ewentualnie ktoś polecić gdzie warto kupić manual serwisowy do tego autka?
    Na różnych stronach widzę w okolicy 12 dolarów - to nie majątek.
    Tylko szukam sprawdzonego źródła.