Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Whirlpool AWOE 8358 - mechaniczny stuk bębna

mzda 07 Lut 2019 14:12 318 20
  • #1 07 Lut 2019 14:12
    mzda
    Poziom 6  

Pralka ma 8 lat. Przy obracaniu pustym bębnem słychać stuk.
    Stuk ten słychać zawsze w tej samej pozycji/miejscu. I jest to jeden stuk przy jednym pełnym obrocie (raz na 360 stopni). Po zdjęciu paska napędowego objaw jest ten sam. Nie wyczuwam żadnych luzów jak kręcę bębnem.
    Amortyzatory wyglądają na ok jeszcze. Filtr jest czysty.

Uwaga Jeśli pociągnę cały bęben równomiernie i na max-a do przodu w kierunku uszczelki (tj. w kierunku drzwiczek), to objaw stuku mechanicznego ustaje.

0 20
  • #2 07 Lut 2019 14:47
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Twoja pralka to Whirpool AWOE 8358?
    Wiele by to ułatwiło gdybyś mógł zamieścić film na forum. Spróbuj wykonać podobny test jak na tym filmie: https://youtu.be/C7vryT4nFUA
    Jeśli usłyszysz wyraźne stukanie to najprawdopodobniej uległ pęknięciu krzyżak bębna.
    Niestety pralka w takim przypadku wymaga wymiany kompletnego zespołu piorącego: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-whir...8-pralki-whirlpool,392,AWOE8358,m1566289.html

0
  • #3 07 Lut 2019 15:21
    gimak
    Poziom 38  

Jeżeli to jest pralka ładowana od góry, to może być luźny jeden z trzech zabieraków w bębnie, ten na dole. W nim jest ciężarek wyważający bęben.

0
  • #4 07 Lut 2019 19:32
    mrice
    Specjalista AGD

gimak napisał:
    Jeżeli to jest pralka ładowana od góry

Czy tak trudno, nie wiedząc z głowy, sprawdzić model w google jak wygląda ? To pralka ładowana od przodu.

mzda napisał:
    Stuk ten słychać zawsze w tej samej pozycji/miejscu. I jest to jeden stuk przy jednym pełnym obrocie (raz na 360 stopni). Po zdjęciu paska napędowego objaw jest ten sam. Nie wyczuwam żadnych luzów jak kręcę bębnem.

Po takim objawie ciężko cokolwiek wróżyć. Pomacaj czy z którejś z dziurek w bębnie coś nie wystaje, sprawdź koło pasowe czy jest dokręcone.

0
  • #5 07 Lut 2019 21:22
    mzda
    Poziom 6  

Kenworth 18 napisał:
    Twoja pralka to Whirpool AWOE 8358?
    >>> Tak

Wiele by to ułatwiło gdybyś mógł zamieścić film na forum. Spróbuj wykonać podobny test jak na tym filmie: https://youtu.be/C7vryT4nFUA
    Jeśli usłyszysz wyraźne stukanie to najprawdopodobniej uległ pęknięciu krzyżak bębna.
    >>> Nie słychać takiego stuku. Jeśli poruszam bebenem tak jak na tym filmiku (machając w jego górnej części).

Niestety pralka w takim przypadku wymaga wymiany kompletnego zespołu piorącego: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-whir...8-pralki-whirlpool,392,AWOE8358,m1566289.html

>>> Dodaje filmik

Beben sprawdzianem od środka jest czysty bez żadnych fiszbin lub innych tego typu przedmiotów. Stuk ten wydobywa sie w dolnej części bebna (chyba w okolicach grzalki).

0
  • #6 07 Lut 2019 21:39
    Kenworth 18
    Poziom 34  

W zestawie części tutaj tego nie ma: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-whir...358-pralki-whirlpool,0,AWOE8358,m1566289.html ale grzałka ma swoje mocowanie we wnętrzu zbiornika i w zależności od producenta jest przykręcane lub mocowane na stałe.
    Prawdopodobnie owe mocowanie grzałki odczepiło się od zbiornika i teraz bęben o nie ociera.
    W kolegi przypadku jedynie poprzez otwór po wyjęciu grzałki trzeba będzie jakoś usunąć to mocowanie. Innego sposobu nie ma bo zbiornik jest zgrzany na stałe i nie można go rozpołowić.
    Możliwe również, że utkwiło w zbiorniku jakieś ciało obce w okolicach grzałki i to ono powoduje te odgłosy, ale bardziej skłaniam się ku mocowaniu grzałki.

0
  • #7 07 Lut 2019 21:47
    ta_tar
    Poziom 29  

Autor napisał:

mzda napisał:
    Stuk ten słychać zawsze w tej samej pozycji/miejscu. I jest to jeden stuk przy jednym pełnym obrocie (raz na 360 stopni)
    Kenworth 18 napisał:
    Prawdopodobnie owe mocowanie grzałki odczepiło się od zbiornika i teraz bęben o nie ociera.
    To w jaki sposób mocowanie grzałki uderza tylko raz o bęben. Raczej coś jest na bębnie i uderza o grzałkę. Może nie widać tego od środka bębna, ale będzie widać przez otwór po zdemontowanej grzałce.

0
  • Pomocny post
    #8 07 Lut 2019 22:02
    mrice
    Specjalista AGD

Przecież ta pralka ma rozwalone łożyska... tak wiec albo do cięcia zbiornik albo złomowanie. Co stuka wyjdzie przy okazji.Może walić już mocowaniem przewału o grzałkę, może być bonus pod przewałem, albo bęben już na tyle opadł, że wali po grzałce.

0
  • Pomocny post
    #9 07 Lut 2019 22:18
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Rzeczywiście skupiłem się na tym stukaniu a na pierwszym filmie wyraźnie słychać łożyska.
    Kolego @ta_tar fachowo to się nazywa podpora grzałki: https://north.pl/czesci-agd/czesci-do-pralek/podpory-grzalki-do-pralek,g587843.html i miałem taki przypadek, że puściło mocowanie tej podpory i bęben o nią haczył podczas obracania.
    Można również oddać zbiornik w fachowe ręce: http://www.lozyskawpralce.pl

0
  • Pomocny post
    #10 07 Lut 2019 22:44
    ta_tar
    Poziom 29  

Kolego @Kenworth 18 raz piszesz

Kenworth 18 napisał:
    owe mocowanie grzałki odczepiło się
    , a potem pouczasz, że to
    Kenworth 18 napisał:
    się nazywa podpora grzałki:
    Dalej uważam, że jakby oderwała się podpora to by cały czas ocierała o bęben, ale skoro @mirec specjalista AGD uważa, że to łożyska to autor sam się przekona.
    PS.
    Ja oglądałem tylko drugi filmik.

0
  • Pomocny post
    #11 07 Lut 2019 22:50
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Kolego @ta_tar nie wymądrzam się, tylko po prostu zapomniałem fachowej nazwy tego ustrojstwa i wystarczy, że z jednej strony puści mocowanie i podpora zaczyna haczyć o bęben. Zespół piorący i tak wymaga wymiany łożysk więc sytuacja się wyjaśni.

0
  • #12 07 Lut 2019 22:51
    mrice
    Specjalista AGD

ta_tar napisał:
    Kolego @Kenworth 18 raz piszesz
    Kenworth 18 napisał:
    owe mocowanie grzałki odczepiło się
    a potem pouczasz że to
    Kenworth 18 napisał:
    się nazywa podpora grzałki:

Zwał jak to zwał o to samo chodzi, ale raczej nie urwanie elementu będzie problemem, bo stukot jest zbyt regularny.

ta_tar napisał:
    P.S. Ja oglądałem tylko drugi filmik.

Dobrze głośność ustawić i wytężyć ucho, słychać na obu filmikach.

0
  • #13 07 Lut 2019 22:52
    ta_tar
    Poziom 29  

Kenworth 18 napisał:
    nie wymądrzam się

Ja też się nie wymądrzam tylko też uznaję że to mocowanie grzałki które producent nazwał podporą.
    Sorry za offtopic.
    mrice napisał:
    Dobrze głośność ustawić i wytężyć ucho, słychać na obu filmikach.
    Nie o tej porze.

0
  • #14 08 Lut 2019 10:55
    mzda
    Poziom 6  

Wydaje mi sie ze kazdy z Was ma racje. !!!
    Dzis jeszcze raz zakrecilem bebnem i ma luz (wszczesniej sprawdzalem to lapiac za gorna czesc bebna jak bylo na fimiku ale nic nie czulem) a trzeba bulo sprawdzac w dolnej jego czesci.
    Jesli beben na dole przy drzwiczkach uniose o 5 mm to jest OK i stukania nie ma. Jak puszcze to beben przy drzwiczkach opada o ok 5mm. To znów podnoszę i puszczam i wtedy wyczuwalny jest ten luz w zakresie tych ok 5mm.

Wiec krotko czy sam to wymienie czy serwis czy nie oplaca sie tego naprawiac ?

Dziekuje

0
  • #15 08 Lut 2019 11:34
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Jeśli opadanie bębna będzie winą zużytych łożysk to prawdopodobnie zbiornik będzie do uratowania, ale jeżeli pękł krzyżak bębna to po herbacie bo krzyżaka kupić nie można.
    Ma kolega wybór bo można wysłać zbiornik do specjalistycznej firmy i w razie uszkodzenia krzyżaka poniesie kolega tylko koszta wysyłki i rozcięcia zbiornika lub ciąć zbiornik na własną rękę . Gdyby kolega podjął się naprawy na własną rękę to kierować się tymi wskazówkami: https://majsterkowo.pl/wymiana-lozysk-w-pralce-bez-tajemnic/
    https://youtu.be/ousXZ0BhrMU

0
  • #16 08 Lut 2019 13:02
    mrice
    Specjalista AGD

mzda napisał:
    Wiec krotko czy sam to wymienie czy serwis czy nie oplaca sie tego naprawiac ?

Sam już raczej nie, bo oś bębna prawdopodobnie też już będzie do reanimacji. 5mm luzu góra/dół to już bardzo dużo.

0
  • #17 08 Lut 2019 13:24
    mzda
    Poziom 6  

Zamówiłem serwisanta. Opowiedziałem mu o objawach jakie mam z ta pralka.
    Ma jutro być wiec podzielę się wiedza co ustalił ( ..jesli same łożyska i uczelnienie to 350pln robocizna + materiał).

Telefonicznie powiedział ze to wygląda na łożyska ale jutro będzie wiadomo dokładnie :)

0
  • #18 09 Lut 2019 18:09
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Jak wygląda diagnoza awarii?

0
  • #19 10 Lut 2019 13:36
    mzda
    Poziom 6  

Pan serwisant rozebrał pralkę na czynniki pierwsze. Wymontował serce (tj. zestaw piorący) i zabrał do siebie do warsztatu za cztery dni ma wrócić.
    Powiedział ze musi go rozebrać i rozciąć. Na dzień dzisiejszy do wymiany są łożyska i uszczelnienie. Ma dać najlepsze dostępne łożyska na rynku i dodał ze warto te pralkę naprawiać bo jest dość dobra a to zużycie to normalna sprawa (pralka przynajmniej raz dziennie była włączana przez te 8lat ).

To tyla natomiast jeśli by coś jeszcze wyszło to będzie dzwonić (oby nie ;)) .. dam jeszcze znać :)

0
  • Pomocny post
    #20 10 Lut 2019 13:40
    Kenworth 18
    Poziom 34  

Jego zdaniem skąd pochodziły te dźwięki od których zaczął się temat kolegi?

0
  • #21 15 Lut 2019 17:13
    mzda
    Poziom 6  

Rozebrany przez rozcięcie bębna. Umycie go i następnie wymienione zostały łożyska + uszczelnienie.
    Trzon gdzie montuje się napędowe duże kolo do silnika tez byl korygowany /byl za duzy luz/

Dziekuje i pozdrawiam

0