Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja w mieszkaniu z lat 70-ych TT czy TN

06 Lut 2019 17:38 399 15
  • Poziom 38  
    Re: instalacja w mieszkaniu z lat 70-ych.
    W bloku jest "zerowanie" co określa układ jako TN.
    michalgoltz napisał:
    2. Czy w rozdzielnicy w mieszkaniu mogę dokonać rozdziału kabla" niebieskiego " na PE i N i dalej położyć kable trojżyłowe w scianach ?
    Tak, możesz.

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.[T.M.]
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 21  
    CYRUS2 napisał:

A skąd pewność, że w budynku wykonane jest zerowanie?
  • Poziom 38  
    kSmuk napisał:
    CYRUS2 napisał:

A skąd pewność, że w budynku wykonane jest zerowanie?
    Innej opcji w bloku nie ma. Instalacja 2-żyłowa.
    Żaden stary blok nie spełni wymagań na układ TT.
    Jak uważasz że jest inna możliwość ochrony przeciwporażeniowej niż zerowanie to podaj.
  • Poziom 22  
    CYRUS2 napisał:
    Innej opcji w bloku nie ma. Instalacja 2-żyłowa.
    Niestety z uporem godnym lepszej sprawy, myli kolega przyczynę ze skutkiem. Z tego, że instalacja jest dwużyłowa nie wynika, że układ sieci to TN-C (dawne zerowanie). To z tego, że sieć pracuje w układzie TN-C wynika, że instalacja może być dwużyłowa (jeśli nie była modernizowana po zmianie przepisów).

Jeszcze przynajmniej kilka lat temu były bloki w układzie TT w Łodzi. Podobno też w Częstochowie, a słyszałem nawet o Warszawie (chyba na Ochocie). Jak jest teraz - nie wiem, ale trudno mi uwierzyć, że wszystko zostało zmodernizowane.
    W takich blokach często jedyne gniazdo ze stykiem ochronnym było w łazience, a przewód PE podłączony był do metalowej rury wodnej (problemy pojawiały się najczęściej dopiero przy wymianie pionów wodnych).
    O różnych przeróbkach robionych przez dyletantów nawet nie wspominam. W kraju, gdzie jest 38 milionów elektryków, większości użytkowników nie obchodzi coś takiego, jak ochrona przeciwporażeniowa. Ważne, że telewizor działa i światełko świeci.

W TT zerować nie wolno i rozdzielać nie ma z czego.
    Ustalenie układu sieci nie wymaga nie wiadomo jakich środków i miesięcy pracy, więc może niech kolega nie miesza ludziom w głowach (szczególnie w dziale "Elektryka dla każdego").
  • Poziom 38  
    mar_uda napisał:
    Jeszcze przynajmniej kilka lat temu były bloki w układzie TT w Łodzi. Podobno też w Częstochowie, a słyszałem nawet o Warszawie (chyba na Ochocie).
    Skąd wiesz, że tam było TT ?
    Tylko dlatego że ludzie uziemiali do "rury".
    Tam w mieszkaniach ochrona przeciwporażeniowa nie była przewidywana.
    mar_uda napisał:
    Jak jest teraz - nie wiem, ale trudno mi uwierzyć, że wszystko zostało zmodernizowane.
    To ja powiem jak jest teraz. Nic się nie zmieniło w mieszkaniach.
    Lokatorzy mają "zerowane". Tym co nie mieli na przeglądzie kazano wymienić gniazdko w łazience.
    Budynek teściowej na Mokotowie. Wybudowany w 1958 roku. Nawet nie lata 70-te.(byłem w ZE w tej sprawie). Także inne budynki.
    mar_uda napisał:
    W takich blokach często jedyne gniazdo ze stykiem ochronnym było w łazience, a przewód PE podłączony był do metalowej rury wodnej
    To była tylko twórczość lokatora.
    TT to dla kolegi elektryka to uziom do niepewnej rury o nieokreślonej rezystancji i nic więcej ?
    Tego kolegę uczyli w szkole - takie ma być TT ?

TT na dwóch przewodach z uziemieniem na niepewnej rurze.
    Takie jest wyobrażenie o TT elektryka.

Tam nigdy nie było zalecenia na TT. Nawet być nie mogło, bo nie był rozprowadzony uziom po lokalach.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 22  
    CYRUS2 napisał:
    mar_uda napisał:
    Jeszcze przynajmniej kilka lat temu były bloki w układzie TT w Łodzi. Podobno też w Częstochowie, a słyszałem nawet o Warszawie (chyba na Ochocie).
    Bo taka informacja widniała w papierach administracji, taka informacja była w warunkach przyłączenia i taką informację podało lokalne ZE po skierowaniu do nich pisma z pytaniem czy na pewno się w tej kwestii nie pomylili.
    Mnie to wystarczyło. Szkoda, że nie było tam kolegi - mógłby się z nimi pospierać i udowodnić, że jest TN-C, bo lokatorzy tak sobie chcą.
    CYRUS2 napisał:
    Lokatorzy mają "zerowane". Tym co nie mieli na przeglądzie kazano wymienić gniazdko w łazience.
    Jak już pisałem wcześniej - w kraju, w którym jest 38 milionów elektryków, jakiś partacz zawsze może sobie zrobić zerowanie w TT. Ale to nie znaczy, że to jest poprawne i godne szerzenia na publicznym forum.
    CYRUS2 napisał:
    Tam nigdy nie było zalecenia na TT. Nawet być nie mogło, bo nie był rozprowadzony uziom po lokalach.
    To, że kolega czegoś nie widział lub nie potrafi (a raczej nie chce) zrozumieć, to nie jest powód, żeby taki fakt negować.
    TT w blokach było i pewnie jeszcze długo będzie, czy się to koledze podoba, czy nie. A jak kolega CYRUS2 chce zmieniać układ sieci samemu - robiąc zerowanie w TT, to niech kolega to robi u siebie. Może kolegę tak uczyli w szkole i dla kolegi jest to poprawne. Elektrycy opierają się na faktach, a nie na tym, że ktoś kiedyś zrobił sobie zerowanie, bo to jeszcze nie oznacza TN-C.

CYRUS2 napisał:
    Żeby to zrozumieć, trzeba się cofnąć do czasów, kiedy TT nazywało się jeszcze systemem uziemiania. W mieszkaniach w blokach oprócz oświetlenia było radio (później telewizor), młynek do kawy, a nieco później pralka frania, mająca specjalny zacisk podłączany na czas prania do sieci wodociągowej, która to sieć była w całości metalowa.
    Z czasem odbiorników przybywało, ale układ sieci i instalacja się nie zmieniały, a domorośli majsterkowicze kierujący się pomysłami podobnymi do kolegi CYRUS-a, robili sobie zerowanie w TT. Zmieniała się za to sieć wodociągowana, której pracownicy byli od czasu do czasu rażeni prądem przy wymianie rur na plastikowe.
    I tak to przetrwało do czasów obecnych (choć nie wszędzie, bo to i ówdzie administracja budynków była jednak świadoma konieczności zmian).

A tak na marginesie sprawdzał kolega CYRUS2 skuteczność ochrony w czasach, kiedy jeszcze rury były w większości metalowe? Ja sprawdzałem. I ochrona była najczęściej spełniona zarówno dla 10-cio, 16-sto i 20-sto amperowych wkładek bezpiecznikowych, jak i automatów z charakteryską L (bo takie wtedy były). Rozległość sieci wodociągowej zapewniała skrajnie niskie wartości rezystancji uziemienia.

Jak dla mnie EOT. Jeśli ma kolega problemy z przyjęciem do wiadomości, że TT w blokach jednak istnieje, to proponuję założyć własny wątek, a nie zaśmiecać czyjś.
  • Poziom 38  
    Autor założył temat.
    Pyta czy może zrobić podział na PE- i N.
    Ja napisałem że może.
    Kolega Maruda twierdzi że nie może.

Jaki sposób ochrony może zastosować zamiast TN-S.
    Przedstaw kolego Mruda inny spoób ochrony niż TN-S.
    Czekam na propozycje od elektryka.

Tyle krytykował, kolega oczekuję że napisze coś rozsądnego.
  • Poziom 22  
    CYRUS2 napisał:
    Autor założył temat.
    Pyta czy może zrobić podział na PE- i N.
    Ja napisałem że może.
    Kolega Maruda twierdzi że nie może.
    Proszę o zaprzestanie manipulacji. Nigdzie tego nie napisałem. Napisałem, że nie ma czego rozdzielać w TT, a porada dla autora jest w moim pierwszym poście - dowiedzieć się jaki jest układ sieci.
    CYRUS2 napisał:
    Jaki sposób ochrony może zastosować zamiast TN-S.
    Przedstaw kolego Mruda inny spoób ochrony niż TN-S.
    TN-S nie jest sposobem ochrony, tylko jednym z możliwych układów pracy sieci zasilającej.
    Podstawowy sposób ochrony dla urządzeń w I-klasie ochronności w TN-S i TT jest taki sam i nazywa się Samoczynne Wyłączanie Zasilania. Tylko różne są środki do jego realizacji, o czym doskonale kolega wie.
  • Poziom 38  
    Odpowiedz na proste pytanie.
    Możesz w starym bloku zastosować TT ?
    mar_uda napisał:
    Jak dla mnie EOT. Jeśli ma kolega problemy z przyjęciem do wiadomości, że TT w blokach jednak istnieje, to proponuję założyć własny wątek, a nie zaśmiecać czyjś.
    Tak może pisać ktoś kto nie ma zielonego pojęcia TT.
    Na papierze można wszytko.
    W pomiarach szybko wyjdzie co kolega zrobił.
  • Poziom 22  
    CYRUS2 napisał:
    Odpowiedz na proste pytanie.
    Możesz w starym bloku zastosować TT ?
    A jakie mam inne wyjście, jeśli taki jest właśnie układ sieci zasilającej? Postawić nową stację transformatorową? A może przekonać operatora, że ktoś na Elektrodzie uznał to za TN-C, więc mają zrobić TN-C?

Za część wspólną odpowiada administrator obiektu i to na nim spoczywa obowiązek dostosowania pionów i zapewnienia uziemienia. To nie są łatwe rozmowy, jeśli przez lata jedyną funkcją administracji było zapewnienie sprzątania klatek schodowych. Wymiana pism trochę zajmie, ale protokół przedstawiony przez uprawnionego elektryka bardzo pomaga. Najłatwiej stwierdzić, że nic się nie da i dalej robić sobie zerowanie w TT. Aż do pierwszego pożaru albo innego wypadku.

CYRUS2 napisał:
    mar_uda napisał:
    Na papierze można wszytko.
    W pomiarach szybko wyjdzie co kolega zrobił.
    Po to są pomiary, żeby wyszło.
    A co wpisze kolega w protokole pomiarów dla budynku z układem TT? "Widziałem zerowanie w gniazdku, więc JA UWAŻAM, że jest TN-C"? To są jakieś żarty.
  • Poziom 38  
    mar_uda napisał:
    Za część wspólną odpowiada administrator obiektu i to na nim spoczywa obowiązek dostosowania pionów i zapewnienia uziemienia.
    Kpisz sobie, tak może pisać amator który nie zna się na instalacjach.
    Potrafisz myśleć ?

Proszę skupić się na mertorycznej odpowiedzi i zaprzestać wycieczek osobistych.[T.M.]

Trzeba przekuć wszystkie lokale i wymienić przewody do gniazdek z bolcem na 3-żyłowe.
    Odpuść sobie fantazje na temat TT w starym bloku.
  • Poziom 22  
    Rozumiem, że kolega jako elektryk profesjonalista z ogromnym pojęciem i wiedzą rozdzieli przewód N w TT (chyba na "I" + "I" + "\" - to pewnie jakieś nowe, nieznane mi przewody), po czym dumny z siebie wystawi pozytywny protokół z pomiarów, skasuje pieniądze od klienta i w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku (w środowisku mniej zorientowanym, jak moje - nazywanym "partactwem") pojedzie ratować dobre samopoczucie (bo raczej nie zdrowie i mienie) kolejnego klienta? Gratuluję podejścia!

Skoro już wiemy, jak pracuje kolega CYRUS2, to chyba temat można zamknąć?
  • Specjalista elektryk
    Tutaj problem jest taki, że kolega CYRUS2 nigdy na oczy nie widział sieci i instalacji pracującej w układzie TT.
  • Poziom 38  
    cyrus2 napisał:
    Tylko dlatego że ludzie uziemiali do "rury".
    Tam w mieszkaniach ochrona przeciwporażeniowa nie była przewidywana.
    mar_uda napisał:
    Skoro już wiemy, jak pracuje kolega CYRUS2, to chyba temat można zamknąć?
    Argumenty merytoryczne się wyczerpały,czas na insynuacje i wycieczki osobiste.
  • Poziom 22  
    CYRUS2 napisał:
    Argumenty merytoryczne się wyczerpaly,cza na insynuacje i wycieczki osobiste.
    I to zarzuca mi ktoś, kto wcześniej pisał tak:
    CYRUS2 napisał:
    TT to dla kolegi elektryka to uziom do niepewnej rury o nieokreślonej rezystancji i nic więcej ?
    Tego kolegę uczyli w szkole - takie ma być TT ?
    CYRUS2 napisał:
    Takie jest wyobrażenie o TT elektryka.
    CYRUS2 napisał:
    CYRUS2 napisał:
    Kpisz sobie, tak może pisać amator który nie zna się na instalacjach.
    Potrafisz myśleć ?
    Ocenę pozostawiam czytającym.
  • Poziom 38  
    Re: instalacja w mieszkaniu z lat 70-ych.
    michalgoltz napisał:
    2. Czy w rozdzielnicy w mieszkaniu mogę dokonać rozdziału kabla" niebieskiego " na PE i N i dalej położyć kable trojżyłowe w scianach ?
    Tak, możesz.

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.[T.M.]

I tak się skończy na tym, bo nic innego autor nie może zrobić.
    Jeżeli kolega Moderator uważa że jest inne wyjście to proszę podać jakie.