Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki ogranicznik przepięć?

orlicki12 10 Lut 2019 22:15 132 4
  • #1 10 Lut 2019 22:15
    orlicki12
    Poziom 5  

Witam. Wiem, że temat wielokrotnie poruszany ale po przeczytaniu tej ogromnej ilości postów nadal mam wątpliwości dotyczące zakupu ogranicznika. Miejsce instalacji rozdzielnica w domu TN-C z punktem rozdziału PEN na PE i N, zasilanie doprowadzone ziemią ze skrzynki licznikowej w granicy działki dalej ziemią pod drogą, a następnie siecią napowietrzną. Jak już wyczytałem powinien to być ogranicznik 3P (choć zdania są podzielone), typ ochrony B+C (T1+T2 i tutaj też zdania są podzielone ) który powinien być na bazie iskiernika. I teraz nasuwają się pytania. Czy moje założenia są poprawne? Na co zwrócić jeszcze uwagę przy doborze ? I jakie ochronniki kupić? Znalazłem DEHNshield DSH TNC 255 ale jakie jeszcze firmy są polecane bo też na forach pojawiały się opinie, że producenci typu Hager, Legrand robią takie ograniczniki tylko po to, żeby mieć je w ofercie.

Pozdrawiam.

0 4
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 11 Lut 2019 14:49
    Brivido

Poziom 29  

orlicki12 napisał:
    Hager, Legrand robią takie ograniczniki tylko po to, żeby mieć je w ofercie.

Nie do końca. Ogranicznik stosuje się taki, o takich parametrach jaki jest potrzebny. Przyjęło się tylko, że DEHN jest panaceum na wszystko, jednak jak jest potrzebny "iskiernikowy" to raczej bez "większej" różnicy jaka firma, bo jeśli ma takie w ofercie to i cena jest podobna.
    Hager na pewno ma u siebie takie, od dehna, tylko podpisane jako swoje, poza tym jest jeszcze Phoenix, ogólnie polecane też Obo, ale jak powiedziałem wyżej, trzeba wiedzieć jakie są potrzebne parametry, a później dobrać do nich konkretny model ogranicznika, z tym, że te gorsze firmy/no name to oszukują na parametrach.

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #4 11 Lut 2019 16:02
    Brivido

Poziom 29  

Jeśli nie masz tego w projekcie, nikt tego rzetelnie nie liczył to pewnie wybrałbym te "najmocniejsze" czyli zajmujące 8 modułów, ale to koszty rzędu 2-3 tysięcy zł.

Ale tu też ważną rolę spełnia ewentualna instalacja odgromowa, uziom, ogólnie zaprojektowania instalacja, rozprowadzenie przewodów, ale tu za daleko w temat wchodzimy. Wszystko zależy od tego czego spodziewasz się po takim ochronniku?

0
  • #5 11 Lut 2019 17:52
    orlicki12
    Poziom 5  

Głównie zależy mi na ochronie pieca w razie ewentualnych przepięć, wiem że to nie zagwarantuje mi 100% ochrony ale myślę że spróbować warto. Instalacja odgromowa jest wykonana. Myślałem żeby właśnie założyć taki ochronnik i dodatkowo jakiś klasy D w pobliżu pieca.

0