Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SA-EH560 - Zewnętrzny układ Wł/Wył oraz sterowania głośnością

18 Lut 2019 23:03 120 3
  • Poziom 5  
    Witam. Jeśli temat trafił na zły dział, to prosiłbym o przeniesienie. Nie do końca wiem gdzie zamieścić wątek o takiej modyfikacji.

Mówiąc krótko, jestem posiadaczem modułowej wieży Technics. Jest ona na stałe połączona z PC i służy jako zestaw głośnikowy podłączony do AUX-In. Za jakiś czas planuję zmodyfikować swoje biurko przy okazji modyfikacji komputera, czego jednym ze skutków będzie przeniesienie przedniego panela z obudowy komputera do biurka. Przy tej okazji wpadłem na pomysł, żeby umieścić obok mały moduł do sterowania wieżą, a jako, że używam tylko przycisku włączania oraz encodera do regulacji głośności, to myślę że będzie to wykonalne. Nie chciałbym też wyciągać tych elementów z wieży, raczej myślę o dolutowaniu do płyty sterującej osobnych układów.

Z samym przycyskiem włączenia nie będzie raczej problemu, podejrzewam że to po prostu kwestia kupienia przycisku i pociągnięcia przewodów. Większy problem mam z tym encoderem. Chodzi o to, że nie wiem czy drugi taki moduł dolutowany do płyty nie będzie się spierał z tym fabrycznym i przy okazji nie wiem jak to nazwać żeby móc to kupić. Encoder to zbyt ogólne stwierdzenie, wujek Google pokazuje mi wszystko ale nie to, czego potrzebuję.

Moje pytanie brzmi: Czy taka modyfikacja będzie możliwa z uwzględnieniem tego, że fabryczne moduły powinny zostać tak, jak są oraz, jeśli da się to zrobić, jakie elementy musiałbym do tego kupić i ile będzie mnie to kosztować.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 40  
    W przypadku przycisku "ON/OFF", można podłączyć równolegle w środku wieży przewód dobrej jakość (2 żyły + ekran), niezbyt długi, zakończony przyciskiem monostabilnym. Pozostałe przyciski można też zdublować na zewnątrz, przewód - 3 żyły + ekran

Potencjometr "Volume" - jest enkoderem.
    Podłączenie drugiego równolegle może okazać się nieskuteczne, z uwagi że enkodery nie koniecznie gdy jest "nie kręcony" jego wyprowadzenia JOGA/JOGB wiszą w powietrzu. Procesor w wieży sobie z tym radzi.

Wyjściem jest połączenie dwóch enkoderów przez elektroniczny spliter, wtedy oba enkodery staną się niezależne.

W ramach testu, w wieży można sprawdzić jak ten enkoder się zachowuje - omomierzem.

Trzeba pamiętać, że tam będzie podłączanie zewnętrznej klawiatury/enkodera bezpośrednio na procesorze - można go uśmiercić.

Można (powinno się) to rozbudować o pełną optoizolację
  • Poziom 5  
    HD-VIDEO napisał:

Podłączenie drugiego enkodera równolegle może okazać się nieskuteczne

Trzeba pamiętać, że tam będzie podłączanie zewnętrznej klawiatury/enkodera bezpośrednio na procesorze - można go uśmiercić.

W takiej sytuacji mógłbym też spróbować usunąć ten enkoder i zamiast niego wlutować przewody i po prostu na ich końcu enkoder z powrotem do układu, w ten sposób wyciągając go na zewnątrz, o ile schematycznie będę mógł to zrobić. Takie rozwiązanie pozwoli mi ominąć zabawę z procesorem, dobrze myślę?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Fizycznie nie trzeba go usuwać ale też tak można, trzeba go odłączyć, kupić nowy inny enkoder