Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie.

20 Lut 2019 23:20 531 8
  • Poziom 5  
    Witam. Borykam się z pewnym problemem, mianowicie moje fps w grach i użycie karty graficznej (na poziomie 60-65%) są dość niskie mnie bardzo niepokoi.
    Mój sprzęt:
    GPU: MSI RTX 2060 Ventus 6GB
    CPU: Intel Core i5-7600k
    Motherboard: MSI B150M Mortar
    RAM: GoodRAM DDR4 8GB 2133MHz and GoodRAM DDR4 Iridium 8GB 2133 MHz (16GB RAM)
    SSD: Samsung Evo 860 250GB
    HDD: Toshiba P300 1TB
    Housing: be quiet! Pure Base 600 Window Orange
    PSU: SilentiumPC Vero L1 600W

(Nie pytajcie czemu taka płyta główna do tego procesora itp., składanie i upgrade tego PC to długa historia)

Robiłem setki testów, benchmarków i nie wiem co jest na rzeczy. Raczej to nie jest karta graficzna bo na RX 470 miałem podobne problemy. W takim Far Cry 5 mam spadki fps w miastach, gdy dużo się dzieje do nawet 50fps na każych ustawieniach, jak się szybko odwrócę to mam ścinkę i "doczytywanie" fps. W Battlefield V (który był dodany do karty) mam w jednym momencie 100fps (raczej tylko przez 1 minutę meczu), w drugim 60-40. Nieważne na jakich ustawieniach... użycie mojego GPU to 60%. W większości gier z otwartym światem nie mam stałych fps. Np. Black Ops 4 w trybie Blackout ma strasznie niestabilne FPS (jak patrze na środek mapy to mam nawet 40-50fps) albo w multi mam straszne skoki od 100 do 60fps. Jakie testy mam tu wysłać aby umożliwić rozwiązanie problemu?
    Planuję wymienić w wakacje płytę główną, procesor (zapewne na Ryzena 3, który ma wyjść w lipcu) i RAM na szybszy. Pewnie to pomoże, ale na razie szukam rozwiązanie nie zmieniając komponentów bo wiem, że jest możliwość do dojścia do problemu...

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam, że zmieniałem szybkość RAM na 2400MHz, aktualizowałem bios, przeinstalowałem sterowniki, aktualizowałem Windowsa, bawiłem się trochę z Biosem (ale nie za dużo) i nic nie pomogło.

• Poziom 41  
    Objawy, jak i konfiguracja komputera wskazują na procesor.
    Ogromne ograniczenie, szczególnie, że nie jest podkręcony.
  • Poziom 14  
    Graj przy włączonym menadżerze urządzeń, wydajność i po kilku minutach porównaj sobie ile procesora było użyte, ramu, czy też karty graficznej.
  • Poziom 5  
    Tutaj screeny z Battlefielda 5 Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie.

Dodano po 49 [sekundy]:

Screeny z Far Cry 5 Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie.

Dodano po 3 [minuty]:

I pozostałe screeny z programu MSI Afterburner:
    Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie. Spadki FPS, niskie użycie GPU na dobrym sprzęcie.

Jak widać moje FPS wachają się pomiędzy nawet 120 do 50. Zauważyłem, że w mało wymagających sytuacjach użycie karty wzrasta, a gdy na ekranie dzieje się bardzo dużo zużycie karty maleje nawet do 50%.

Pewnie jest to wina procesora. Pytanie, na jaki wymienić? Komputer będę mógł rozbudować pod koniec lipca (jak pójdę w wakacje do pracy) i pewnie po sprzedaniu starego procesora, RAMu i płyty będę miał około 1200zł (mam taką nadzieję) i dołożę od siebie 1300-1500zł (nie chcę przesadzać z wydatkami, coś zawsze musi zostać). Myślałem aby RAM wymienić na 3000MHz lub 3200 (Ryzeny lubią szybki RAM), kupić Ryzena nowej generacji, który podobno ma wyjść na początku lipca. Planuję zastępcę 2600x lub 2700 i płytę główną do 500-600zł.

• Poziom 41  
    5mok3N napisał:
    Myślałem aby RAM wymienić na 3000MHz lub 3200 (Ryzeny lubią szybki RAM), kupić Ryzena nowej generacji, który podobno ma wyjść na początku lipca. Planuję zastępcę 2600x lub 2700 i płytę główną do 500-600zł.

Właśnie tak.
    Ale jak masz jeszcze pół roku, to nie ma sensu się zastanawiać, wszystko może się zmienić.
  • Poziom 5  
    Czyli na razie nic z tym nie zrobię? No to trudno, trzeba czekać do lipca.

• Poziom 41  
    Możesz zoptymalizować system lub po prostu zainstalować go na czysto.

W kwestii sprzętu nic nie zrobisz (oprócz wymiany pasty i wyczyszczenia chłodzenia - zmniejszenie temperatur)
  • Poziom 5  
    Hmm, no trudno. Dziękuję za pomoc!