Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Static phase converter - co to za wynalazek

BrucieK 21 Mar 2019 21:52 291 2
 • #1
  BrucieK
  Level 12  
  Na forum przewija się dużo tematów jak podłączyć silnik trójfazowy do jednej fazy. Z tego co widziałem wszędzie polega to na dołożeniu jednego kondensatora. Jednak trafiłem na coś takiego: http://www.waterfront-woods.com/Articles/phaseconverter.htm

  Nazywa się to Static Phase Converter a wersja z dodanym dodatkowo silnikiem działającym jak generator to Rotary Phase Converter ale zatrzymajmy się przy tym pierwszym. Jaki jest polski odpowiednik tego czegoś bo przyznam się że długo szukałem i nic nie znalazłem. Zakładam że nie ma znaczenia że u nas sieć 230V to N i L a w USA 240V L1, L2 (przebiegi sinusoidalne są przesunięte względem siebie o 180 stopni), bo pomiędzy N i L jak i L1 i L2 jest po prostu prawie to samo (inna tylko częstotliwość i napięcie). Czy ktoś próbował tego czegoś i czy lepiej to działa niż jeden kondensator?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  BrucieK
  Level 12  
  W północnej Ameryce większość domostw z tego co mi wiadomo nie ma dostępu do systemu trójfazowego. Jest tzw split phase, wystarczy wpisać w wyszukiwarce, przebiegi L1 i L2 są przesunięte względem siebie o 180 stopni. Chodziło mi o to, że nasz system jednofazowy z L i N jest podobny do ich split phase jeśli wziąć pod uwagę L1 i L2 (tylko trochę inne napięcie i częstotliwość, u nas 230V 50Hz, u nich 240V 60Hz, co można pominąć). I właśnie z tego powodu że 3 fazy nie są dostępne stosuje się te urządzenia, gdzie cena takiego czegoś jest mniejsza niż falownika a straty w mocy są do zaakceptowania. U nich międzyfazowe to 240V a split phase między L1 i L2 ma właśnie też 240V więc nie ma strat związanych z napięciem tak jak u nas gdzie międzyfazowe to 400V a fazowe 230V.
  Nie rozumiem twojej argumentacji, wystarczy wpisać hasło Static phase converter, to nie jakiś wymysł tylko urządzenia dostępne w sprzedaży, ten link to akurat wersja diy. Autorowi udało się uzyskać między fazami silnika napięcia 240V, 240V, 220V dzięki takiemu połączeniu kondensatorów. Stąd temat, głównie nurtuje mnie po co zastosowano dwa kondensatory robocze (jeden około 2x większy od drugiego), a nie jeden tak jak można wszędzie znaleźć jeśli chodzi o podłączenie silnika trójfazowego do jednej fazy.