Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technik automatyk czy technik mechatronik?

rez1stans 30 Mar 2019 16:09 2934 2
SterControl
    rez1stans
    Level 2  
    Witam, kończę niedługo III klasę gimnazjum i nie wiem co wybrać. Poczytałem dużo o tych dziedzinach i dowiedziałem się tyle, że mechatronika to wszystko po trochu, czyli po ukończeniu tego kierunku praktycznie nic nie wiem, a w automatyce uczę się w bardziej konkretnym kierunku. Mam zamiar pójść na studia mechatroniczne po szkole średniej i nie wiem co zrobić. Myślałem również o pójściu do liceum i rozszerzeniu matmy. Chciałem też spytać czy automatyka to tylko programowanie? Kolega mi powiedział, że nie chce iść na automatykę, bo to tylko "programujesz jakieś śmieszne konsolki cały czas, żeby sprzęt działał". Czy na automatyce są też inne rzeczy np podpinanie kabelków i zabawa tłokami? Przepraszam za używanie nieprofesjonalnych słów typu "konsolka" i "kabelki", ale jeszcze się o tym nie uczyłem.
  • SterControl
    kiss39
    Level 38  
    Witam

Jako Automatyk będziesz potrafił zaprogramować od A do Z takie Arduino tylko ze wersji przemysłowej modulowej o nazwie sterownik PLC np. Siemens s7 300. Mechatronik to jak wspomniales wszystko po trochę informatyka , elektronika, mechanika.
    Matesz 063
    Level 15  
    kiss39 wrote:
    Mechatronik to jak wspomniales wszystko po trochę informatyka , elektronika, mechanika.

Sam jestem na tym kierunku i nie zgadzam się po części z Pana twierdzeniem. U mnie w szkole jest elektronika, budowa i działanie układów micro procesorowych, sterowniki PLC, sterowniki AVR, automatyka, pneumatyka plus gdy pójdę do mojego nauczyciela on wytłumaczy mi dowolną "rzecz" z elektroniki. Umiałem wiele "rzeczy" przed szkołą i choć jestem dopiero w I klasie i sam mam 17 lat to mój nauczyciel to taki zaje***** gość, że gdy poszedłem do niego z prośbą o wytłumaczenie czego kol wiek robi to, bez żadnych oporów. W dodatku użycza drogiego sprzętu tak jak oscyloskopy itp. Ja jestem BARDZO zadowolony z tego kierunku, a moja ulubiona lekcja to było CKP :)

Dodano po 12 [minuty]:

W pierwszej klasie mam takie lekcje jak centrum kształcenia praktycznego przez pół roku teraz pracownia, technika i konstrukcje, elektronika i elektrotechnika, pneumatyka.

W pierwszej klasie miałem lekcje na temat:
    -Łączenie układów pneumatycznych, elektrycznych i elektryczno-pneumatycznych.
    np. sterownik siłownika, przełącznik do silnika gwiada-trójkąt
    -Łączenie kondensatorów i rezystorów
    -Prawo Ohma, Kirphoffa I i II, Joula-Lenza, zależność rezystancji od wymiarów przewodnika, temperaturowy współczynnik rezystancji, gęstość prądu ciągłości strugi, zużycia czynnika roboczego przez siłownik, przepływ masowy i objętościowy przeliczniki jednostek, tolerancja wymiarowań, typ połączenia mechanicznego itd
    - Lutowanie i zagadnienia z tym związane

I tu nie chodzi tylko o teorie, ale wytłumaczy ci nauczyciel schemat, daje części, śrubokręt i składasz. Spokojnie zawsze możesz poprosić go o pomoc.