Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik dwukierunkowy, co to znaczy?

Kondor1980 07 Apr 2019 20:38 3699 6
lampy.pl
 • #1
  Kondor1980
  Level 4  
  Założyli mi nie dawno licznik dwukierunkowy i jak patrzyłem tydzień temu nie miałem problemów z odczytem. Wiem że energia pobrana to 1.8.1 na wskazaniach. Ale byli w poniedziałek z elektrowni i coś zmienili w ustawieniach i mam mętlik w głowie. Doszły wskazania i zliczenie całości pod numerami gdzie jest dodatkowa jedynka. Co to znaczy? Na liczniku nie ma takich wskazań, co to znaczy. Co do moich obliczeń to wszystko się godzi ze wskazaniami licznika. 1.8.1 + 1.8.2 = 1.8.0
  2.8.1 + 2.8.2 = 2.8.0 Taryfa G12W
 • lampy.pl
 • #2
  zbich70
  Level 43  
  Jesteś zwykłym odbiorcą energii, czy prosumentem? Energię elektryczną zużywasz, czy też ją wytwarzasz? Masz farmę wiatrową lub panele fotowoltaiczne, albo w inny sposób wytwarzasz energię elektryczną?
  Jeśli jesteś zwykłym konsumentem, rejestry 2.x.x Cię nie dotyczą.
 • lampy.pl
 • #3
  Kondor1980
  Level 4  
  Uruchomiłem nie dawno jnstalacje fotowoltaiczną. I na poczatku nie było w liczniku tych jedynek ma koncu.
 • Helpful post
  #4
  zbich70
  Level 43  
  Kondor1980 wrote:
  Uruchomiłem nie dawno jnstalacje fotowoltaiczną.
  To zmienia postać rzeczy, jesteś rozliczany za energię pobraną z sieci jak i oddaną. Nic dziwnego że licznik jest dwukierunkowy.

  Kondor1980 wrote:
  nie było w liczniku tych jedynek ma koncu.
  Wg kodów OBIS ostatnia cyfra to numer kolejny okresu rozliczeniowego. Innymi słowy cyfra ta będzie się zwiększać co miesiąc. Gdy dojdzie do 99, miesiąc później ponownie pojawi się 1.
 • #5
  Kondor1980
  Level 4  
  Już doszłem, rzeczywiście porównałem zdjęcia z pierwszego okresu rozliczeniowego w marcu i to tak jest . Super , dzięki bardzo za wskazówkę .
 • #6
  LeszekS55
  Level 2  
  Witam. Jestem trochę dociekliwy i chciałbym sprawdzić dostawcę energii montując licznik 3fazowy / swój / tuż za instalacją fotovoltaiczną by dokładnie wiedzieć ile panele wyprodukowały kWh . Rozumie, że instalacja domowa w pierwszej kolejności zużyje prąd z PFV a dopiero nadwyżka zostanie zarejestrowana przez licznik ZE. Inwerter też pewnie potrzebuje trochę energii z sieci zewnętrznej i czy to nie będzie kolidowało z licznikiem 1-kierunkowym zamontowanym tuż za nim .