Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router - router. Spadek szybkości

22 Kwi 2019 12:19 138 3
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam pewien problem na linii router - router. Na głównym routerze prędkość internetu wynosi 20Mb/s natomiast na drugim routerze prędkość jest o połowę mniejsza(10MB/s) oraz router często traci internet(niezbędne jest odczekanie jakiś czas bądź restart routera). Routery są połączone między sobą kablem RJ45. Przewód ma około 30-40m i idzie na około mojego domu, mijając przy tym antenę. Sam robiłem ten przewód i jest on zaciśnięty w schemacie prostym (pomarańczowy-biały -> pomarańczowy -> zielony-biały -> niebieski -> niebieski-biały -> brązowy-biały -> brązowy). Dodam, że gdy podłączam te routery między sobą przewodem również prostym ale o długości 1m to prędkości na obu routerach są jednakowe czyli 20Mb/s. Zastanawiam się czego to może być wina. Mam kilka typów, ale może ktoś będzie wiedział w czym problem.

Moje typy to:
    - czytałem na niektórych stronach, że router z routerem powinien być połączony kablem o schemacie krosowym, krzyżowym,
    - być może długość kabla jest zbyt długa,
    - być może antena satelitarna powoduje zakłócenia.

Model drugiego routera to TP-Link TL-WR841N

Wesołego :)
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Wygląda na uszkodzenie przewodu na długości lub gdzieś na wtyczkach RJ45. Nie potrzebujesz przewodu cross over. Przy poprawnym zaciśnięciu wtyczek i sprawnym przewodzie cat5e nie powinno być problemu z odległością 100m.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    specjalista-kamery przemysłowe
    Zapomniałeś dopisać "zielony"🙂

Obstawiałbym, że winowajcą jest sama skrętka - może jakieś miedziowane aluminium? Co to za kabel?

Zaciśnij wtyczki ponownie, ewentualnie wstaw zdjęcia.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Dla zasady sprawdź konfigurację i topologię:
    https://www.tp-link.com/pl/support/faq/417/

Natomiast wygląda to na problem z przewodem lub złączami. Jak nie masz wprawy i porządnej zaciskarki, to często są problemy właśnie na złączkach. Przy 30m powinno zadziałać 100Mbps nawet na przeciętnej jakości przewodzie. U Ciebie wygląda, jakby autonegocjacja zestawiała link na 10Mbps.
    Ja bym proponował w takiej kolejności:
    1. Sprawdzić instalację elektryczną pod kątem poprawności uziemienia/ zerowania i czy nie ma niekontrolowanych przepływów prądów wyższych harmonicznych.
    2. Przewód odsunać od przewodów elektrycznych (ok 10-20cm)
    3. Przewód zakończ gniazdami i porządnymi keystonami zamiast wtykami RJ. Kup keystony beznarzędziowe kat 6 Schrack lub tańsze Qlantec. Do tego dwa patchcordy cat 6. Jak przewód nie jest zawilgocony, to powinno być ok.
    4. Jak położyłeś najtańszy przewód z Allegro, który na dodatek zawilgnął, to czeka Cię niestety jego wymiana na przewód żelowany.