Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router - router. Spadek szybkości

22 Kwi 2019 12:19 138 3
 • Poziom 2  
  Witam,

  Mam pewien problem na linii router - router. Na głównym routerze prędkość internetu wynosi 20Mb/s natomiast na drugim routerze prędkość jest o połowę mniejsza(10MB/s) oraz router często traci internet(niezbędne jest odczekanie jakiś czas bądź restart routera). Routery są połączone między sobą kablem RJ45. Przewód ma około 30-40m i idzie na około mojego domu, mijając przy tym antenę. Sam robiłem ten przewód i jest on zaciśnięty w schemacie prostym (pomarańczowy-biały -> pomarańczowy -> zielony-biały -> niebieski -> niebieski-biały -> brązowy-biały -> brązowy). Dodam, że gdy podłączam te routery między sobą przewodem również prostym ale o długości 1m to prędkości na obu routerach są jednakowe czyli 20Mb/s. Zastanawiam się czego to może być wina. Mam kilka typów, ale może ktoś będzie wiedział w czym problem.

  Moje typy to:
  - czytałem na niektórych stronach, że router z routerem powinien być połączony kablem o schemacie krosowym, krzyżowym,
  - być może długość kabla jest zbyt długa,
  - być może antena satelitarna powoduje zakłócenia.

  Model drugiego routera to TP-Link TL-WR841N

  Wesołego :)
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Moderator - Sieci, Internet
  Wygląda na uszkodzenie przewodu na długości lub gdzieś na wtyczkach RJ45. Nie potrzebujesz przewodu cross over. Przy poprawnym zaciśnięciu wtyczek i sprawnym przewodzie cat5e nie powinno być problemu z odległością 100m.
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  specjalista-kamery przemysłowe
  Zapomniałeś dopisać "zielony"🙂

  Obstawiałbym, że winowajcą jest sama skrętka - może jakieś miedziowane aluminium? Co to za kabel?

  Zaciśnij wtyczki ponownie, ewentualnie wstaw zdjęcia.
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  Dla zasady sprawdź konfigurację i topologię:
  https://www.tp-link.com/pl/support/faq/417/

  Natomiast wygląda to na problem z przewodem lub złączami. Jak nie masz wprawy i porządnej zaciskarki, to często są problemy właśnie na złączkach. Przy 30m powinno zadziałać 100Mbps nawet na przeciętnej jakości przewodzie. U Ciebie wygląda, jakby autonegocjacja zestawiała link na 10Mbps.
  Ja bym proponował w takiej kolejności:
  1. Sprawdzić instalację elektryczną pod kątem poprawności uziemienia/ zerowania i czy nie ma niekontrolowanych przepływów prądów wyższych harmonicznych.
  2. Przewód odsunać od przewodów elektrycznych (ok 10-20cm)
  3. Przewód zakończ gniazdami i porządnymi keystonami zamiast wtykami RJ. Kup keystony beznarzędziowe kat 6 Schrack lub tańsze Qlantec. Do tego dwa patchcordy cat 6. Jak przewód nie jest zawilgocony, to powinno być ok.
  4. Jak położyłeś najtańszy przewód z Allegro, który na dodatek zawilgnął, to czeka Cię niestety jego wymiana na przewód żelowany.