Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie kotłem Vaillant - zamiana miltimatic VRC 700 na VRC 700f

24 Kwi 2019 14:19 402 20
  • Poziom 13  
    Nie udało się wszystkiego przewidzieć. Przed termomodernizacją starego domu cieplejsza była kondygnacja parterowa a zimniejsza ta na piętrze.
    Podczas prac remontowych instalacji grzewczej zamontowałem kocioł kondensacyjny Vaillant ze sterownikiem przewodowym multimatic VRC 700. Sterownik posiada przewodowy czujnik temperatury zewnętrznej.

Niestety nie pociągnąłem drugiej rezerwowej linii kablowej dla sterownika na parter.

Po remoncie okazało się że rozkład temperatur w budynku uległ zmianie. Na piętrze jest cieplej niż na parterze.

Mam duży kłopot , zwłaszcza w okresach przejściowych. Kocioł pracuje w oparciu o krzywą grzewczą, pogodówkę, ze sterownikiem pokojowym w ustawionym trybie termostat. Temperatura zasilania dobierana jest w oparciu o krzywą grzewczą oraz temperaturę zewnętrzną. Sterownik monitoruje temperaturę w pomieszczeniu i po osiągnięciu zadanej wyłącza kocioł. Niestety wyłącza za wcześnie. Piętro lepiej trzyma ciepło niż parter i trudno mi wyrównać temperatury pomiędzy poziomami.

Chciałbym uniknąć kucia ścian i układania nowego okablowania dla sterownika na parter. Czy można w jakiś sposób zmodyfikować układ sterowania pracą kotła instalując bezprzewodowy punkt odniesienia temperatury wewnętrznej na parterze budynku?

Vaillant ma w sprzedaży bezprzewodową wersję sterownika VRC 700f. Kosztuje grubo ponad 1 tys. zł. Posiada dedykowany bezprzewodowy czujnik temp. Zew. którego nie chcę stosować. Wolałbym pozostać z istniejącym zewnętrznym przewodowym czujnikiem.

Czy można połączyć bezprzewodowy sterownik z kablowym czujnikiem temp. Zew.? Jak?
    Może macie inne podpowiedzi jak skorygować sterowanie?
  • Użytkownik obserwowany
    Jak masz pogodowka to ja ustaw jak należy. Podnieś temperaturę przy której przestaje grzać do 15-16*. Zmniejsz procentowy wpływ pomieszczenia na krzywa grzewcza. Mozesz na wet całkiem wyłączyć ten wpływ.

Dodano po 4 [minuty]:

Idealne rozwiązanie.
    Zastosowanie inteligentnych głowic Hanyweela, danfosa.
    Temperaturę nastawiasz na głowicy. Głowica otwiera się tylko wtedy gdy temp spadnie poniżej nastawionej i załącza kocioł nawet dla jednego grzejnika. Oszczędność. Kontrola ze smartfona i PC.
    Rozwiązanie oszczędne.
    Podnieś temperaturę na sterowniku i poustawiaj głowice termostatyczne żeby się zamykały wcześniej tam gdzie dogrzewa szybciej lub przydlaw powroty na zaworach na grzejnikach lub przydlaw cały rozdzielacz.

Dodano po 1 [minuty]:

Czujnik temperatury chyba powinien być podłączony do kotła bez względu jaki sterownik masz.
  • Poziom 32  
    Niestety kolega bumble widać nie zna regulatora Vaillant VRC 700 (F).
    Tam nie ma "procentowy wpływ pomieszczenia na krzywa grzewcza".

Jeśli zdecydujesz się na wymianę na bezprzewodowy 700/F to on ma w komplecie czujnik temp. zew. bezprzewodowy - nie wiem czy da się zostawić stary przewodowy, bo może zgłaszać problem z zasięgiem "swojego" czujnika bezprzewodowego.

Najprostszym rozwiązaniem jest odpowiednio "dostosować" układ grzewczy - to co pisał kolega bumble, czyli "poustawiaj głowice termostatyczne żeby się zamykały wcześniej tam gdzie dogrzewa szybciej lub przydlaw powroty na zaworach na grzejnikach".

Jeśli chcesz mieć regulator na dole i korzystasz z funkcji "termostat", czyli załącz/wyłącz kocioł jak osiągnę zadaną temperaturę - to możesz powiesić jakiś bezprzewodowy termostat on/off, typu Auraton, Euroster, Salus, Tech lub Honeywell (są nawet takie z dostępem do internetu i sterowanie przez smartfona) i podpiąć go pod płytę główną kotła pod złącze "Termostat pokojowy RT 24" - taka biała kostka z założonym fabrycznie mostkiem. Mostek wyrzucasz i w jego miejsce podpinasz termostat (jego bezprzewodowy odbiornik). Masz wtedy funkcję "termostat" w dowolnym miejscu w domu.
    Na regulatorze Vaillant VRC 700 musisz zmienić "wpływ temp. pom." na "Brak" lub "Korekta" - żeby ci za wcześnie nie wyłączał kotła ten regulator na górze.
  • Użytkownik obserwowany
    Pamiętaj że są jeszcze smart głowic rozważ to rozwiązanie daje due oszczędności.
  • Poziom 13  
    Na początku bardzo wam dziękuję za odpowiedz. Teraz po kolei:

Cytat:
    Jak masz pogodowka to ja ustaw jak należy. Podnieś temperaturę przy której przestaje grzać do 15-16*.

Sprawdzę jaką mam ustawioną temp. zewnętrzną. Jakie to ma znaczenie czy tam jest 10* czy 15* skoro i tak równolegle kontrolujemy temperaturę w budynku?

Cytat:
    Zmniejsz procentowy wpływ pomieszczenia na krzywą grzewczą. Mozesz na wet całkiem wyłączyć ten wpływ.

W Vaillancie są trzy ustawienia odnoszenia temp. pomieszczenia do pracy na pogodówce(tzw. korekta temperatury pokojowej). Mamy ustawienia:
    - brak (czysta pogodówka)
    - termostat
    - korekta

Cytat:
    Idealne rozwiązanie.
    Temperaturę nastawiasz na głowicy. Głowica otwiera się tylko wtedy gdy temp spadnie poniżej nastawionej i załącza kocioł nawet dla jednego grzejnika. Oszczędność. Kontrola ze smartfona i PC.

Nie całkiem zrozumiałem. Głowice dostosowują przepływ wody w grzejniku w danym pomieszczeniu i uzależniają go do panującej w nim temperatury? Jak głowica na kaloryferze steruje pracą kotła? Pod kocioł musiałby być podpięty jakiś dedykowany do cyfrowych głowic sterownik? Ja mam w domu kilkanaście grzejników. Znasz sprawdzone rozwiązanie które zadziała z kotłem Vaillanta? Daj prosze jakiś przykład.

Cytat:
    Rozwiązanie oszczędne.
    Podnieś temperaturę na sterowniku i poustawiaj głowice termostatyczne żeby się zamykały wcześniej tam gdzie dogrzewa szybciej lub przydlaw powroty na zaworach na grzejnikach lub przydlaw cały rozdzielacz.

Nie wiem czy jest to oszczędne ponieważ podnoszę temperaturę zasilania.
    W pierwszej kolejności kryzowałem grzejniki. W instalacji mam tylko kaloryfery.
    Nie załatwię sprawy głowicami. W ciepłe słoneczne dni pomieszczenia na piętrze fajnie się dogrzewają i długo utrzymuje się wysoka temperatura. Kocioł się nie załącza a parterze robi się dość chłodno. Głowica zamknie wcześniej obwód ale nie załączy kotła kiedy trzeba.

Cytat:
    Jeśli zdecydujesz się na wymianę na bezprzewodowy 700/F to on ma w komplecie czujnik temp. zew. bezprzewodowy - nie wiem czy da się zostawić stary przewodowy, bo może zgłaszać problem z zasięgiem "swojego" czujnika bezprzewodowego.

Tego się obawiam. Dlatego pytam czy zadziała? To dość nietypowa sytuacja? Zadziała?

Cytat:
    Jeśli chcesz mieć regulator na dole i korzystasz z funkcji "termostat", czyli załącz/wyłącz kocioł jak osiągnę zadaną temperaturę - to możesz powiesić jakiś bezprzewodowy termostat on/off, typu Auraton, Euroster, Salus, Tech lub Honeywell (są nawet takie z dostępem do internetu i sterowanie przez smartfona) i podpiąć go pod płytę główną kotła pod złącze "Termostat pokojowy RT 24" - taka biała kostka z założonym fabrycznie mostkiem. Mostek wyrzucasz i w jego miejsce podpinasz termostat (jego bezprzewodowy odbiornik). Masz wtedy funkcję "termostat" w dowolnym miejscu w domu.
    Na regulatorze Vaillant VRC 700 musisz zmienić "wpływ temp. pom." na "Brak" lub "Korekta" - żeby ci za wcześnie nie wyłączał kotła ten regulator na górze.

Jeśli umieszczę termostat w najchłodniejszym pomieszczeniu to teoretycznie uda się osiągnąć zamierzony efekt. Krzywą dobrałem do budynku i do tego jest pogodówka. Termostat załączy kocioł w odpowiednim momencie. Testowałeś takie rozwiązanie? Czy możesz mi podać proponowany, sprawdzony bezprzewodowy termostat, który zadziała z multimatickiem i kotłem ecotec?
  • Poziom 32  
    Musisz wejść na strony producentów których podałem i zobaczyć jaki ci się podoba z wyglądu i funkcji które oferuje. Mi podoba się np. Tech ze szklanym frontem i Euroster Q7 "samouczący się".
  • Użytkownik obserwowany
    babarek napisał:
    Cytat: Idealne rozwiązanie.
    Nie całkiem zrozumiałem. Głowice dostosowują przepływ wody w grzejniku w danym pomieszczeniu i uzależniają go do panującej w nim temperatury? Jak głowica na kaloryferze steruje pracą kotła? Pod kocioł musiałby być podpięty jakiś dedykowany do cyfrowych głowic sterownik? Ja mam w domu kilkanaście grzejników. Znasz sprawdzone rozwiązanie które zadziała z kotłem Vaillanta? Daj prosze jakiś przykład.

Hanyuweel
    Na grzejniku masz głowice inteligentną na której nastawiasz temp powyżej niej jest zamknięta poniżej otwiera się i daje sygnał do sterownika a ten uruchamia kocioł choćby dla jednego grzejnika jeśli reszta głowic jest zamknięta.

Dodano po 1 [minuty]:

babarek napisał:
    Cytat: Jak masz pogodowka to ja ustaw jak należy. Podnieś temperaturę przy której przestaje grzać do 15-16*.
    Sprawdzę jaką mam ustawioną temp. zewnętrzną. Jakie to ma znaczenie czy tam jest 10* czy 15* skoro i tak równolegle kontrolujemy temperaturę w budynku?

Ma znaczenie jeśli długo utrzymuję się temperatura poniżej ustawionej dom się wychładza a pogodówka nie załącza ogrzewania.

Dodano po 1 [minuty]:

ls_77 napisał:
    Cytat: Zmniejsz procentowy wpływ pomieszczenia na krzywą grzewczą. Mozesz na wet całkiem wyłączyć ten wpływ.
    W Vaillancie są trzy ustawienia odnoszenia temp. pomieszczenia do pracy na pogodówce(tzw. korekta temperatury pokojowej). Mamy ustawienia:
    - brak (czysta pogodówka)
    - termostat
    - korekta

Ustaw na korekta albo całkiem wyłącz i kombinuj z krzywą grzewcza żeby jednocześnie kocioł nie wychodził z kondensacji. u mnie na -30 kocioł pracuje na ok50.

Dodano po 1 [minuty]:

babarek napisał:
    W pierwszej kolejności kryzowałem grzejniki. W instalacji mam tylko kaloryfery.
    Nie załatwię sprawy głowicami. W ciepłe słoneczne dni pomieszczenia na piętrze fajnie się dogrzewają i długo utrzymuje się wysoka temperatura. Kocioł się nie załącza a parterze robi się dość chłodno. Głowica zamknie wcześniej obwód ale nie załączy kotła kiedy trzeba.

Może to zrobić głowica inteligentna na dole w pomieszczeniu. Chociaż na dół rozważ założenie.

Dodano po 2 [minuty]:

Ja mam sterownik w salonie i jak pale w kominku to się wyłącza ale centralne i tak grzeje bo mam 20 proc wpływ termostatu.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Musisz wejść na strony producentów których podałem i zobaczyć jaki ci się podoba z wyglądu i funkcji które oferuje. Mi podoba się np. Tech ze szklanym frontem i Euroster Q7 "samouczący się".

A sprawdziłeś takie rozwiązanie w praktyce?

Cytat:
    Hanyuweel
    Na grzejniku masz głowice inteligentną na której nastawiasz temp powyżej niej jest zamknięta poniżej otwiera się i daje sygnał do sterownika a ten uruchamia kocioł choćby dla jednego grzejnika jeśli reszta głowic jest zamknięta.

Jest coś takiego:
    w Honeywell Ciekawe jak działa, regulacji pogodowej nie ma, Można podpiąć jako termostat i teoretycznie sterować z każdego grzejnika kotłem. Na zasadzie wyłącz/załącz.

Jak dla mnie jednak gadżet za nie małe pieniądze.

Uważam że większe oszczędności można uzyskać dobierając idealną krzywą grzewczą dla budynku. Ustawiając automatykę grzewczą do pracy na możliwie najniższych wartościach temp. zasilania tak aby osiągnąć zadaną temperaturę w domu. Do tego funkcja termostat, która zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń w słoneczne dni i pozwala stosować niewielkie obniżenia temperaturowe np. w czasie przebywania w pracy. Oszczędniej się nie da. Głowica na grzejniku to już tylko regulacja komfortu w pomieszczeniu. Takie mam doświadczenia :D

Cytat:
    Ma znaczenie jeśli długo utrzymuję się temperatura poniżej ustawionej dom się wychładza a pogodówka nie załącza ogrzewania.

Mówimy o minimalnej na zewnątrz czy w budynku? Myślałem że na zewnątrz bo w domu nie mam aż tak chłodno? Nigdy nie miałem. Mówiąc o różnicy pomiędzy poziomami miałem na myśli 1,5 stopnia.

Cytat:
    Może to zrobić głowica inteligentna na dole w pomieszczeniu. Chociaż na dół rozważ założenie.

Sama głowica nie załatwi sprawy. Musi byś sterownik z funkcją termostatu. I wtedy wracamy do rozwiązania które proponuje ls_77 czyli dodatkowy termostat. W teorii powinno zadziałać a w praktyce?
  • Użytkownik obserwowany
    babarek napisał:
    Cytat: Musisz wejść na strony producentów których podałem i zobaczyć jaki ci się podoba z wyglądu i funkcji które oferuje. Mi podoba się np. Tech ze szklanym frontem i Euroster Q7 "samouczący się".
    A sprawdziłeś takie rozwiązanie w praktyce?

Do poszczególnych kotłów są dedykowane sterowniki które się komunikują z kotłem i mają wszystkie nastawy i tylko ich jest sens używać.

Dodano po 2 [minuty]:

babarek napisał:
    Cytat: Hanyuweel
    Jest coś takiego:
    w Honeywell Ciekawe jak działa, regulacji pogodowej nie ma, Można podpiąć jako termostat i teoretycznie sterować z każdego grzejnika kotłem. Na zasadzie wyłącz/załącz.

Jak dla mnie jednak gadżet za nie małe pieniądze.

Ja mam to http://www.smartheating.danfoss.com/pl
    ale słyszałem i czytałem że hanyweel ma lepszy. Pogodówka jest nadrzędna.

Dodano po 1 [minuty]:

babarek napisał:
    Cytat: Ma znaczenie jeśli długo utrzymuję się temperatura poniżej ustawionej dom się wychładza a pogodówka nie załącza ogrzewania.
    Mówimy o minimalnej na zewnątrz czy w budynku? Myślałem że na zewnątrz bo w domu nie mam aż tak chłodno? Nigdy nie miałem. Mówiąc o różnicy pomiędzy poziomami miałem na myśli 1,5 stopnia.

Jeśli wiosną ustawisz wyłączenie na 12 stopni a temperatura na zewnątrz będzie się cały dzień utrzymywała na poziomie 14 stopni to ci pogodówka nie pozwoli załączyć ogrzewania i dom się wychłodzi.

Dodano po 3 [minuty]:

babarek napisał:
    Cytat: Może to zrobić głowica inteligentna na dole w pomieszczeniu. Chociaż na dół rozważ założenie.
    Sama głowica nie załatwi sprawy. Musi byś sterownik z funkcją termostatu. I wtedy wracamy do rozwiązania które proponuje ls_77 czyli dodatkowy termostat. W teorii powinno zadziałać a w praktyce?

Poczytaj o tym. Termostat jest w głowicy i tam nastawiasz temp. Ta wysyła sygnał do centralki gdzie są kontrolowane wszystkie głowice. Ta natomiast uruchamia kocioł. Ten zaś się załączy oczywiście jeśli pogodówka pozwoli. To wszystko bezprzewodowo. Możesz dołożyć same termostaty bez zaworu na ścianę.
  • Poziom 32  
    babarek masz w ogóle pozakładane głowice termostatyczne na grzejnikach?

Jeśli chodzi o sterowanie elektroniczne grzejnikami to Vaillant będzie wprowadzał (już w niektórych krajach jest dostępne) sterowanie ambiSENSE
  • Użytkownik obserwowany
    Tutaj w uk mam. W Polsce nie.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    babarek masz w ogóle pozakładane głowice termostatyczne na grzejnikach?
    Mam Heimeier głowica typ DX

Cytat:
    Jeśli chodzi o sterowanie elektroniczne grzejnikami to Vaillant będzie wprowadzał (już w niektórych krajach jest dostępne) sterowanie ambiSENSE

Tak jak pisałem wcześniej fajny gadżet ale chyba jest mi zbędny.

Spodobała mi się twoja propozycja dotycząca założenia dodatkowego termostatu pod zaciski numer 12.

ls_77, uruchomiłeś gdzieś układ o którym piszemy? czy system chodzi bez zastrzeżeń z kotłem vaillanta?

Chyba kupię Tybox 137 lub Eurostera. Potrzebuję jedynie kontrolować temperaturę i załączać kocioł. Całe sterowanie pozostanie po stronie multimatica VRC 700.

Mam nadzieję że to zadziała :|
  • Użytkownik obserwowany
    Główne sterowanie powinna mieć pogodowka. Panel piwinien mieć komunikacje z kotłem i możliwość wszystkich ustawień minumum krzywej dla co. Nie widzę sensu stosowania termostatów rozbudowanych o programator typu załączyć wyłącz jak euroster. Bez możliwości wyboru trybów pracy, obniżania temperatury na noc do spania czy w godzinach kiedy nie ma nikogo w domu.
  • Poziom 31  
    Rozwiązanie z dodatkowym termostatem czy nawet przeniesieniem aktualnego (załóżmy, że to nie byłby to żaden problem) jest bez sensu, jak będziesz sterować dołem to góra będzie przegrzana, jak sterujesz górą to dół jest niedogrzany. Po prostu należy ograniczyć dopływ ciepła na górę, tu skręcić nastawy wstępne na zaworach, pozakładać głowice, ograniczyć przepływ, a na dół zwiększyć - zmiana nastaw wstępnych lub inna temperatura zasilania jeśli to jest ogrzewanie podłogowe. Idealnie też nigdy nie będzie, bo raz jest wiatr od północy, raz od południa, różne przeszklenia, itp. Samo postrzeganie ciepła też może być różne, jak na piętrze masz podłogowe to może być fajnie przy 19oC, a na dole z podłogą na gruncie i 21 jest odczuwalne jako brak komfortu.
  • Poziom 32  
    bumble napisał:
    Główne sterowanie powinna mieć pogodowka. Panel piwinien mieć komunikacje z kotłem i możliwość wszystkich ustawień minumum krzywej dla co. Nie widzę sensu stosowania termostatów rozbudowanych o programator typu załączyć wyłącz jak euroster. Bez możliwości wyboru trybów pracy, obniżania temperatury na noc do spania czy w godzinach kiedy nie ma nikogo w domu.

Ale skoro autor wątku ma regulator Vaillanta, który spełnia te wszystkie funkcje o których piszesz, a wykorzystuje w nim tylko funkcję "termostat" - czyli załącz/wyłącz cały kocioł + do tego regulację pogodową to czemu ma nie spróbować zamontować termostat na dole. I tak będzie musiał przydławiać górne grzejniki, bo na górze będzie pewne przegrzanie.

babarek napisał:
    ls_77, uruchomiłeś gdzieś układ o którym piszemy? czy system chodzi bez zastrzeżeń z kotłem vaillanta?

Takiego rozwiązania akurat nie, bo zawsze lepiej pobawić się w przydławienie górny żeby dół się szybciej nagrzewał. Ale pod to złącze podłączałem inny "termostat" blokujący podłogówkę przy zbyt wysokiej temp. wody i działa, czyli u ciebie też będzie działał. Tylko czy rzeczywiście jest sens? Czy nie lepiej przydławiać grzejniki na górze?
    Jak się zdecydujesz na dodatkowy termostat to pamiętaj o tym co pisałem wcześniej - zmień w regulatorze Vaillanta "wpływ temp. pom." na "Brak" lub "Korekta"
  • Poziom 13  
    Cytat:

Tak też planuję zrobić. Całe sterowanie pozostanie w VRC 700, jedynie funkcję termostatu przejmie dodatkowe urządzenie. Potrzebny mi jedynie bezprzewodowy termostat z dobrym zasięgiem i szerszym polem regulacji wartości histerezy.

Cytat:
    Rozwiązanie z dodatkowym termostatem czy nawet przeniesieniem aktualnego (załóżmy, że to nie byłby to żaden problem) jest bez sensu, jak będziesz sterować dołem to góra będzie przegrzana, jak sterujesz górą to dół jest niedogrzany. Po prostu należy ograniczyć dopływ ciepła na górę, tu skręcić nastawy wstępne na zaworach, pozakładać głowice, ograniczyć przepływ, a na dół zwiększyć - zmiana nastaw wstępnych lub inna temperatura zasilania jeśli to jest ogrzewanie podłogowe. Idealnie też nigdy nie będzie, bo raz jest wiatr od północy, raz od południa, różne przeszklenia, itp. Samo postrzeganie ciepła też może być różne, jak na piętrze masz podłogowe to może być fajnie przy 19oC, a na dole z podłogą na gruncie i 21 jest odczuwalne jako brak komfortu.

Nie zgodzę się z tobą. W isntalacji mam jedynie grzejniki. Urządzenie sterujące pracą układu powinno się znajdować w najchłodniejszym pomieszczeniu. U mnie tak nie jest i dlatego komfort cieplny jest gorszy. Zmiana lokalizacji pomiaru temperatury w domu, spowoduje wcześniejsze załączanie grzania i opóźni wyłączenia układu. Wyeliminuję również wpływ słońca na dogrzewanie piętra ponieważ termostat załączający będzie na parterze a u mnie to chłodniejszy obszar. Krzywą już raczej dobrałem wiec przy optymalnych parametrach na kotle mogę głowicami ograniczyć temp. w pomieszczeniach na piętrze a parter będzie "wisiał" na termostacie. Powinno być ok.

Cytat:
    Ale skoro autor wątku ma regulator Vaillanta, który spełnia te wszystkie funkcje o których piszesz, a wykorzystuje w nim tylko funkcję "termostat" - czyli załącz/wyłącz cały kocioł + do tego regulację pogodową to czemu ma nie spróbować zamontować termostat na dole. I tak będzie musiał przydławiać górne grzejniki, bo na górze będzie pewne przegrzanie.

Dokładnie tak zrobię. Głowicami pomieszczeń w pokojach na piętrze odetnę ogrzewanie a parter pozostanie ogrzewany na dodatkowym termostacie.
    Pogodówką, cyrkulacją będzie sterował multimatic.

Cytat:

babarek napisał:

Takiego rozwiązania akurat nie, bo zawsze lepiej pobawić się w przydławienie górny żeby dół się szybciej nagrzewał. Ale pod to złącze podłączałem inny "termostat" blokujący podłogówkę przy zbyt wysokiej temp. wody i działa, czyli u ciebie też będzie działał. Tylko czy rzeczywiście jest sens? Czy nie lepiej przydławiać grzejniki na górze?
    Jak się zdecydujesz na dodatkowy termostat to pamiętaj o tym co pisałem wcześniej - zmień w regulatorze Vaillanta "wpływ temp. pom." na "Brak" lub "Korekta"

Ma sens choćby dlatego że samo skręcenie głowic na piętrze nie spowoduje wcześniejszego załączenia kotła kiedy słońce dogrzewa dom nierównomiernie. W słoneczne dni na parterze jest chłodniej niż na piętrze (mam balkony). Sterownik jest na piętrze i nie załącza ponieważ słońce podniosło temperaturę o 2, 3 stopnie w stosunku do parteru. Jeśli zmieniłbym lokalizację sterownika na parter układ załączy się wcześniej. Nie chcę jednak kuć świeżo malowanych ścian dlatego też twoja podpowiedz z dodatkowym termostatem na parterze wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
  • Poziom 13  
    Termostat podpinam pod zaciski RT?

Sterowanie kotłem Vaillant - zamiana miltimatic VRC 700 na VRC 700f
  • Poziom 13  
    Założyłem Tyboxa 137. Dodatkowe sterowanie układem grzewczym przez zewnętrzny termostatem działa. Mam nadzieję że będzie już tylko dobrze. Kończy się jednak sezon grzewczy i prawdziwe testy zrobię dopiero podczas następnego sezonu grzewczego.

ls_77 - bardzo Ci dziękuję że wskazałeś mi to rozwiązanie. Panowie na infolinii producenta, kiedy do nich wcześniej telefonowałem nie wpadli na ten pomysł.

Tak na marginesie to coś mnie jeszcze zastanawia. Zauważyłem że kocioł czasami przerywa pracę pomimo tego że nie osiąga jeszcze zadanej na termostacie temperatury. Działo się to również bez dodatkowego termostatu. Nie jest to czas na blokadę palnika. W czasie tych przerw w pracy kotła, temperatura wody w obiegu grzewczym jest o kilka stopni wyższa od zadanej. Teraz jest "ciepło" i podczas wieczornego dogrzewania woda w obiegu nie wychładza się szybko. Czy kocioł mierzy temp. wody na powrocie i może tak się zachowywać? Czy to jakaś usterka?
  • Poziom 32  
    Jest to raczej normalna praca kotła.
    Jeśli dobrze cię zrozumiałem, to kocioł grzeje i nagle wyłącza palnik mimo tego że na termostacie pomieszczeniowym nie osiągnięto nastawionej temperatury. Może to oznaczać że doszedł do "zadanej temp. zasilania" wody ustawionej według krzywej grzewczej i nie może już jej utrzymać, coraz cieplejsza woda zaczyna wracać do kotła i w pierwszej kolejności dochodzi do zadziałania "termostatu wewnętrznego" kotła. Temp. wody w kotle jest trochę wyższa (o zmienną histerezę) niż zadana (według krzywej grzewczej) potem następuje blokada pracy palnika i jak minie to znowu załącza się planik i dogrzewa próbując utrzymać jak najdłużej temp. zadaną wody. Chyba że w między czasie zareaguje termostat i zablokuje pracę kotła na CO.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Jeśli dobrze cię zrozumiałem, to kocioł grzeje i nagle wyłącza palnik mimo tego że na termostacie pomieszczeniowym nie osiągnięto nastawionej temperatury. Może to oznaczać że doszedł do "zadanej temp. zasilania" wody ustawionej według krzywej grzewczej i nie może już jej utrzymać, coraz cieplejsza woda zaczyna wracać do kotła i w pierwszej kolejności dochodzi do zadziałania "termostatu wewnętrznego" kotła.

Dzieje się dokładnie tak jak piszesz. Temperatura wody w obiegu jest nieco wyższa od zadanej i kocioł przestaje pracować. Tak przypuszczałem. W kotle musi być pomiar temp. wody na powrocie. W mojej sytuacji ilość dostarczanego do układu ciepła jest większa niż jego pobór przez układ grzewczy. Ustawienia krzywej dla sezonu zimowego są ok. ale teraz wiosną są nieco za wysokie.

Cytat:
    Temp. wody w kotle jest trochę wyższa (o zmienną histerezę) niż zadana (według krzywej grzewczej) potem następuje blokada pracy palnika i jak minie to znowu załącza się planik i dogrzewa próbując utrzymać jak najdłużej temp. zadaną wody. Chyba że w między czasie zareaguje termostat i zablokuje pracę kotła na CO.

Na kotle nie wyświetla się ikona która informuje o blokadzie palnika. To mnie nieco zmyliło. Po prostu kocioł przestaje pracować. Oczywiście w zimie kiedy kocioł pracuje godzinami i robi przerwy, ikona blokady palnika pojawia się. Może automatyka Vaillanta nie zawsze pokazuje blokadę palnika?