Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiatory i tranzystory.

12 Wrz 2005 18:06 3232 12
  • Poziom 22  
    Witam.Zwracam się do fachowców z prośbą o opinię ma temat radiatora i efektów stosowania tej kombinacji.Dotychczas byłem zwolennikiem stosowania radiatorów bez podkładek pod tranzystory i zdawało to egzamin,jeśli radiator był typowyz żebrami do tranzystorów w obudowie TO-3.Ponieważ dostałem w prezencie radiatory,jak na zdjęciu i mając tranzystory TO-3,chciałem zrobić kombinację z dwóch elementów.Niestety,kombinacja z kątownikiem 50/50mm nie wypaliła,bo srodkowe tranzystory szlag trafił na 50% mocy wzamka<400W/4om>.Okazało się,że tranzystory środkowe grzeją się znacznie bardziej,niż skrajne i po kilku minutach środkowe były "out".Zastosowałem cienkie podkładki mikowe i pastę silikonową termoprzewodzącą-białą.Po zastosowaniu płaskownika i pasty "termoizolującej"<przezroczystej>było troczę lepiej,ale środkowe tranzystory grzały się więcej niż skrajne,ale przeżyły.Mam w związku ztym pytanie:jaką pastę trzeba używać pod tranzystory<zdania podzielone> i czy jest sposób na kombinację płaskiego radiatora z drugim elementem i tranzystorów TO-3.Pozdrawiam-Zygmunt.PS.Dołączam zdjęcie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    Ja bym rozdzielil ten radiator na dwie czesci (polowa) i w miejsce aluminiowego zastosowal plaskownik miedziany. Mozna tez poeksperymentowac z samym plaskownikiem z miedzi bez rozdzielania radiatora. Miedz doskonale "rozprowadza" cieplo z malego tranzystora na duzy radiator. Jezeli dalej bedzie sie grzalo, to niestety wiekszy radiator.
  • Poziom 22  
    Witam.Dziękuję za poradę,ąle trudno jest kupić kątownik miedziany.Dzisiaj robilem eksperyment z radiatorami żebrowanymi i anodowanymi na czarno.Tranzystory są zamocowane na tej powierzchni anodowanej i różnica między obudową tranzystora a radiatorem jest ok.10 st.C i to jest za dużo a na radiatorze z powierzchnią gołego aluminium ta róąnica wynosi ok5 st.C,czyli optymalny układ to rozdzielić radiatory i tranzystory na gołe alumnium.Proszę jeszcze o opinię na temat past-jak w poście wyżej.Pozdrawiam-Zygmunt.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 40  
    Katownik aluminiowy zdaje tylko egzamin przy malych mocach a i tak musi miec z 5mm grubosci.
    Mocowanie tranzystorow jak na zdjeciu wydaje sie najlepsze z polsrodkow.
    Generalnie proponuje przesiasc sie na tranzystory w plastikowych obudowach. Toshiba robi niesamowite 2SA1943/2SC5200 z ktorych gwarantuje wycisniecie 200W/pary. Osobiscie rozgrzewalem srodkowe tranzystory do 120stopni na radiatorze. Toshiba te tranzystory sprzedaje od razu z podkladkami mikowymi. Smar tylko przezroczysty bo bialy jest za gesty i tworzy za gruba warstwe.
  • Poziom 28  
    Witam
    Fakt, czasami jest ta biała pasta za gęsta. Znalazłem na to sposób, mianowicie mieszam białą pastę, z przezroczystym silikonem, do właściwej konsystencji.
    Kiedyś stosowałem rozwiązanie z kątownikiem, i tak jak zalecił irek2, miał grudość 5 mm.
    Moc wzmacniacza wynosiła 500W, na kątowniku siedziało 10 szt tranzystorów w to-3.
    Wzmacniacz miał wymuszone chłodzenie.
    W początkowej fazie prób miałem podobne kłopoty, zwiększyłem ilość śrób dociskających kątownik do radiatora, dałem podkładki sprężynowe, i oczywiście cała powieżchnia kątownika przylegająca do radiatora wysmarowana "uczciwie" silikonem.
    Po takich "zabiegach" blok stał sie niezawodny.
    Według mnie pastę należy używac zawsze, niezależnie od stosowanej izolacji, nie zaszkodzi, a zawsze nieco zwiększa przewodnośc cieplną.

Zgadzam sie też , że dziś, gdy sa dostępne i to taniej, niz to-3, inne rodzaje obudów, należy z tego korzystać.
    Przy konstrukcjach dużych mocy, gdzie trzeba zastosować nieraz powyżej 10 szt tranzystorów w gałęzi, stosuję jako izolator taśmę z kaptonu (ten materiał, na którym robi sie korpusy cewek do głosników). Pozwala to lokowac tranzystory obok siebie w odległości 1 mm.
    Każdy tranzystorek ma "własną" podkładkę o dużej powieżchni, dodatkową spręzynującą, a to wszystko dokręcone do radiatora za pomoca sruby imbusowej M4.
    Pasta silikonowa, oczywiśćie z obu stron taśmy kaptonowej.
    jk
  • Poziom 29  
    A gdzie można nabyć kapton?
  • Poziom 26  
    Witam! Mam takie pytanie.
    Skoro jak widać tranzystory na radiatorze są rozmieszczone optymalnie interesuje mnie dlaczego jest jak piszesz "znaczna różnica" w temperaturze pomiędzy zewnętrznymi a wewnętrznymi.O ile?nie powinno być znacznej.
    Myślę że ten płaskownik aluminiowy może być nie całkiem płaski (nie jest wystarczająco dociśnięty w środku).Jak by nie było docisk do głównego radiatora tylko na dwu śrubach to za mało.Po mojemu trzeba 8 szt.Na górze i dole każdego z tranz. i to mocny docisk...
    Powierzchnia anodyzowanego aluminium rzeczywiście jest nienajlepsza do kontaktowych połączeń.Wynika to z tego że przed anodyzowaniem jest podtrawiana.
    Idealną rzeczą byłoby gdybyś miał dostęp do szlifierki do płaszczyzn.
    Wystarczyłoby wówczas zeszlifować powierzchnię głównego radiatora w postaci paska szerokości 5cm wzdłuż długości robiąc miejsce na montaż tych tr.
    Powierzchnia po takiej szlifierce jest idealna...
    Każdy kolejny styk to strata mocy.
    Moc admisyjna półprzewodników jest żałosna w funkcji temperatury - przy 80*C zostaje zaledwie połowa..
    ...dawno dawno temu.. szlifowałem tak GML-e i radiator ,po czym wyciskałem z nich tyle mocy że nawet konstruktorom z Telpodu czapka by spadła..
    Pozdr.
  • Poziom 28  
    coolombo napisał:

Witam

Zapewne ciebie interesują pojedyńczo, małe ilości, zatem proponuję pogadać z gośmi nawijającymi cewki do głosników, może UMIFON.
    Ja wprawdzie mam z innego źródła (okazyjnie odkupiłem 0,25 kG).

jk
  • Poziom 29  
    SILVER SOUND napisał:
    coolombo napisał:

Witam

Zapewne ciebie interesują pojedyńczo, małe ilości, zatem proponuję pogadać z gośmi nawijającymi cewki do głosników, może UMIFON.
    Ja wprawdzie mam z innego źródła (okazyjnie odkupiłem 0,25 kG).

jk

No raczej hurtowo kupował nie będe :) wsponiales juz kilka razy o kaptonie, czy rzeczywiście jest lepszy na podkładki niż mika, tlenek aluminium czy silikon ?
  • Poziom 28  
    Witam
    Mam dużo wątpliwości, co do sensu stosowania kleju. Pasta ma za zadanie wypełnić mikroprzestrzenie, mikroszczeliny, aby poprawić przewodzenie ciepła.
    Główne przkazywanie jest poprzez kontakt (o czym pisał kolega tważny), jak najbardziej równych, płaskich powieżchni.
    Wspólczuje serwisantowi, któremu przyszłoby naprawiac taki wzmacniacz z przyklejonymi tranzystorkami...

Co do kaptonu, ma on dośc dobra przewodnośc cieplną, sa oczywiście dużo lepsze materiały pod tym wzglądem, ale ma on inną zaletę, jest on w postaci tasmy, którą docinam według potrzeb. Nie ma kłopotów, jak w przypadku pojedyńczych podkładek zaróno mikowych, jak tez innego typu.
    Pozwala to lokować tranzystorki bardzo blisko siebie, w odległości 1 mm, co jest ważne, jak mam umieścić obok siebia np 12 sztuk TO 247, lub większej o podobnym wyglądzie ( chyba zwie sie to MT 200).
    Zastosowanie tego materiału ułatwia zarówno montarz, jak też wymianę , przy serwisowaniu.
    Zatem z tego powodu jest według mnie idealny.

jk
  • Poziom 40  
    A u mnie tranzystory sa o 4mm od siebie zeby sruba M4 weszla :) Otwory w obudowach tranzystorow sa tylko na srube M3 a ja dociskam tranzystory aluminiowa szyna w miejscu gdzie znajduje sie polprzewodnik. Sruby M4 po obu stronach tranzystora zapewniaja tak silny docisk ze po dokreceniu w zasadzie cala pasta silikonowa jest wyciskana na zewnatrz. I wlasnie o to chodzi bo ma tylko uzupelnic mikronierownosci.
    Do gesto upakowanych tranzystorow potrzebny jest maly radiator z bardzo wydajnym wentylatorem. Bez sensu jest dawac duzy radiator a na jego skraju zamocowac tranzystory mocy bo wtedy grzeje sie tylko kawalek radiatora. Trzeba pamietac ze zebra radiatora nie tylko sluza do zwiekszenia powierzchni ale tez do rozprowadzenia ciepla wzdluz. W poprzek zeber cieplo rozprowadza tylko gruba plyta radiatora ktora nie zawsze jest druba bo to kosztuje.
  • Poziom 22  
    Witam.Dziękuję jeszcze raz za wyczerpujące porady,ale ja po wielu doświadczeniach pozostanę przy radiatorach oddzielnych i odizolowanych od chassis.Skutecznośc chłodzenia jest wtedy najwyższa a wentylator robi resztę.Pozdrawiam-Zygmunt.