Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co lepsze? Płyta osb czy sklejka?

15 Maj 2019 19:35 615 18
  • Poziom 5  
    WItam, potrzebuję blatu na stół warsztatowy do użytku wewnątrz. Co będzie lepsze osb czy sklejka? I do tego te nogi z ikei https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/70266671/

Jakie do tego wkręty? I czym to wkręcić bo wiertarką chyba przewiercę za bardzo...

W którym miejscu umieścić nogi aby stół był jak najbardziej stabilny?
    Jaką grubość wybrać?
  • Poziom 43  
    Jak na stół warsztatowy, to te nogi mało stabilne. Będzie się bujać, ale zależy co będziesz na nim robił. Usztywniłbym te nogi krzyżakami z płaskownika.
    Vester11 napisał:
    I czym to wkręcić bo wiertarką chyba przewiercę za bardzo...

Nałóż jakąś tulejkę, jeżeli nie potrafisz ocenić głębokości wiercenia.
    Nie podałeś grubości i wymiarów blatu.
    Z OSB musi być grubszy niż ze sklejki.
  • Poziom 5  
    Wymiary - 110 (długość), 40 (szerokość).
  • Poziom 34  
    Moim zdaniem na stół warsztatowy lepsza jest sklejka.
    Stół warsztatowy musi być stabilny jak skała. Te nogi jak wyżej kolega już zauważył są za słabe. Najlepiej zrobić rysunek i każdy ślusarz zrobi z rur i dookoła jakiś kątownik, wzmocnić możesz konstrukcję dając drugi "blat"coś ala półka tylko dość nisko. Ja tak właśnie mam.
  • Poziom 5  
    To w takim razie jaką sklejkę? Nogi z ikei, castoramy lub innego sklepu budowlanego. Nie będę się bawił w jeżdżenie po ślusarzach. Stół do okazyjnego lutowania, skręcania, cięcia itd. (majsterkowicz domowy). Jak zagwintować te śruby, bo nigdy takich nie używałem?
  • Poziom 43  
    Vester11 napisał:
    Jak zagwintować te śruby
    No przecież one mają już gwint! Co rozumiesz przez "zagwintować"??
    Wiercisz na wylot i od dołu dajesz nakrętki. Nie widziałeś nigdy ławki w parku?
  • Poziom 5  
    NIe zauważyłem podobieństwa... :oops:
    Teraz wiem.
  • Poziom 39  
    Wiesz co jakbym ten stół zrobił z OSB ale inaczej tak żeby pod spodem była konstrukcja z OSB na jakieś półki szufladki etc co wzmocni konstrukcje taki blat wg mnie czy ze sklejki czy z sklejki będzie się giął niemiłosiernie. OSB nadaje się na blat ale na stabilnej konstrukcji.
    Postawisz coś ciężkiego na środku i Ci się nogi warsztatu rozjadą jak kurtyzanie.
  • Poziom 5  
    Dobra, więc tak:

nogi przyczepię do osb, a na osb przykręcę sklejkę
    Szukam i szukam a nogi takie lipne wszędzie...
  • Poziom 39  
    Dla tego lepiej konstrukcje zrobić z kantówki.
  • Poziom 26  
    Vester11 napisał:
    Wymiary - 110 (długość), 40 (szerokość).
    To znaczy robisz stolik a nie stół. Z tymi nogami pomysł jest do bani, kombinujesz nad czymś takim:
    a toto się przewróci jak tylko postawisz na nim cokolwiek. Kup gotowy normalny stolik kuchenny i będzie spełniał wszystkie wymagania dla lutowania czy drobnych prac majsterkowicza, o choćby taki - z Ikei za 3 stówy:
    o, albo taki, to już kawał stołu:
    Jak się kiedyś zacznie chybotać, to listewkami prost zrobisz stężenia między nogami. Na dodatek drewniane nogi pozwalają na nieskomplikowane umieszczenie pod stołem półek, czy też szuflad.
  • Poziom 5  
    Dziękuję za radę. Rzeczywiście dobry pomysł. Muszę poszukać... Wieczorem dam znać.
  • Poziom 11  
    Do drobnych prac to i ławka szkolna się nada, na allegro 130x50cm za ok. 150zł nowa, a nogi i pod blatem ma profil 25x25mm.
  • Poziom 20  
    1 śruba ławkowa nazywa się zamkowa (zamek to ten kwadrat pd łbem uniemożliwiający jej obrót podczas nakręcania nakręte)k.
    2. Do zastosowań o których piszesz wystarczy płyta OSB. Jak sprawdzisz ceny grubej sklejki, szybko zmienisz zdanie.
    3. Nogi zrób solidne i je ustabilizuj
  • Pomocny dla użytkowników
    Jesteś Warszawy, a tu akurat ktoś chce się pozbyć za darmo sporego blatu Link.
  • Poziom 43  
    Najlepszy blat, będzie z tzw. sklejki podłogowej do samochodów/przyczep.

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    palmus napisał:
    1 śruba ławkowa nazywa się zamkowa (zamek to ten kwadrat pd łbem uniemożliwiający jej obrót podczas nakręcania nakręte)k.

Zawsze sądziłem, że nazywa się zamkowa, bo pierwotnie przykręcało się nią zamki i zawiasy w drzwiach, żeby uniemożliwić ich odkręcenie z zewnątrz. :D
    To co nazywasz zamkiem, nazywa się podsadzeniem, a śruba ta to "śruba z łbem grzybkowym z podsadzeniem".