Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tecumseh TVM140 - Traktorek-kosiarka Stiga - regulacja

20 Maj 2019 10:14 774 11
  • Poziom 12  
    Witam
    Od niedawna posiadam stary traktorek-kosiarkę Stiga prawdopodobnie Garden z silnikiem Tecumseh TVM140. Ciężko uruchomić na zimnym silniku, trzeba się długo naszarpać więc Teść kupił samostart. Po psiknięciu odpala.
    Kolejna sprawa to dźwignia "gazu" cały czas musi być przy "zającu" bo inaczej silnik gaśnie. Po jakimś czasie koszenia silnik traci moc i trzeba delikatnie dźwignią poruszać żeby silnik dalej w miarę pracował. Na początku nie wiem czy dobrze zrobiłem ale wyprostowałem języczek przy gaźniku który popycha przepustnicę(?) bo był przegięty w lewo. Teraz odpycha maksymalnie.
    Może ktoś mógłby doradzić mi co sprawdzć i jak wyregulować gaźnik bo teść pokręcił śrubkami i nie wiem jak było wcześniej.

Tecumseh TVM140 - Traktorek-kosiarka Stiga - regulacja Tecumseh TVM140 - Traktorek-kosiarka Stiga - regulacja
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    Wymieniłem świecę i silnik szybko odpalił. Jutro będę grzebał dalej. Wyczyścił bym gaźnik ale boję się że mi się jakieś uszczelki rozsypią.
    Chciałem kupić zestaw naprawczy gaźnika, lecz niespecjalnie mogę znaleźć.
    Silnik TVM140-70437S, gaźnik 632233 (oznaczenie 1108K6C)
    Są dostępne zestawy 631732 bądź 631029 i pytanie czy któryś z niech by pasował?
  • Poziom 20  
    Masz zdjęcia tych zestawów naprawczych?
  • Poziom 12  
    Teraz z telefonu ciężko ale tylko te dwa dostępne są na Allegro i w kilku innych sklepach internetowych jak wpiszesz tecumseh gażnik czy cos w ten deseń. Z fotek ciężko wyłapać różnice.
  • Poziom 20  
    Możesz wcześniej sobie odkręcić gaźnik i sprawdzić jakie masz dysze.
  • Poziom 12  
    Wysłałem zapytania do dwóch sklepów ale stwierdzili, że nie mają do mojego gaźnika. Moje wyglądają tak (brak na zdjęciach tej srebrnej iglicy):
    Tecumseh TVM140 - Traktorek-kosiarka Stiga - regulacja Tecumseh TVM140 - Traktorek-kosiarka Stiga - regulacja

Podobny zestaw 631029 (różne długości iglic tak jak u mnie)

Czy bezpieczne jest otwieranie tych metalowych dekielków? Można te stare potem z powrotem zamontować?

Pomierzyłem troszkę:
    uszczelka komory śr. ok 49 mm
    czarna iglica(?) - dł. ok 37,6 mm, srebrna dł. ok 33 mm
    główna śruba (złota) dł. ok 23,9 mm
    sworzeń od pływaka dł. ok 25,3 mm, śr. 2,3 mm
  • Poziom 12  
    Do mojego gaźnika jest zestaw 632235, którego w Polsce chyba nie dostanę. Siedzę już któryś dzień na https://www.partstree.com/parts/tecumseh/parts/632235/ i próbuję porównywać ale ciężko to idzie. najbardziej zależy mi na oringach bo sparciałe, brakuje mi podkładki przy oringu od wolnych obrotów. Niektóre elementy idzie kupić osobno w różnych sklepach ale koszt przesyłek... Albo kupić zestaw podobny wizualnie i zaryzykować....

Edycja:
    Pogrzebałem, porównałem. Zestaw 631029 powinien różnić się tylko dyszą główną wg partstree. Reszta identyczna. Trochę szkoda bo moja iglica ma jakiś mały wżer na końcu ale zobaczymy.

Wyszedł monolog ale dziękuję i pozdrawiam :)
  • Poziom 20  
    Kup to co bardziej pasuje i tak nie będziesz wymieniać dysz i śrubek regulacyjnych. Dekle na razie zostaw jak nadal będzie gaźnik nie działał wtedy można je ściągnąć i tam sprawdzić czy nie ma brudu. Nowe założyć i zakleić.
  • Poziom 12  
    Kupiłem zestaw, wymieniłem wszystkie uszczelki i brakującą podkładkę, wyczyściłem ile umiałem... Chodzi tak samo... Czyli: ciężko pali na zimno. Jak chodzi to kilka to co chwila pryka w tłumik. Ale kosić się da... Teraz chyba rozregulowana bo na żółwiu lepiej chodzi a na zającu dusi się. Coś ją chyba innego boli. A.. I zauważyłem, że brakuje jednej sprężynki wystającej z gaźnika która chyba ma wpływ na dysze od strony filtra powietrza.

Dodano po 11 [godziny] 34 [minuty]:

Na zdjęciu nie mój typ gaźnika ale o taką sprężynkę chodzi. Wydaję mi się, ze może ona pomaga ustawić przepustnicę w odpowiedniej pozycji bo obecnie nie jestem wyczuć w którym momencie jest ssanie a kiedy max. Muszę dźwignią po milimetrze góra dół szukać odpowiedniego położenia a po jakimś czasie koszenia znowu delikatnie doregulowywać.
    I tu chyba leży problem. Nie wiedząc gdzie jest MAX ustawiam obroty nie w tym położeniu przepustnicy co trzeba.... Tylko gdzie ja teraz taką sprężynkę znajdę? Może wiecie od czego by pasowała?
  • Poziom 12  
    jak ciężko pali to może już silnik się kończy sprawdzałeś kompresje ?
  • Poziom 12  
    Jak ciepła to pali od szarpnięcia. Kompresji nie mam jak sprawdzić/nie potrafię. Jeździć - jeździ, kosi trawę i jak za szybko sprzęgło puszcze to przód podnosi do góry więc może jeszcze tragedii nie ma. Wkurza te ciągłe regulowanie gazu. Podejrzewam, że gdyby była ta sprężyna (pozycjoner) to by trzymało ale nie wiem czy ten model w ogóle takową posiadał. Ale przecież chyba powinno być jakoś wyczuwalne kiedy zmienia się z ssania na max. Jak dobrze myślę to ta sprężyna powinna zatrzymać przepustnicę w określonym położeniu po zwolnieniu linki a tak co do milimetra trzeba kombinować no i po 30 minutach koszenie chyba dźwignia się minimalnie przesuwa i obroty spadają.

Jeszcze dodam (powtórzę) - jak ją dostałem, to języczek popychający dyszę był przegięty w lewo czyli przy dźwigni w położeniu ssania przepustnica nie była otwarta całkowicie otwarta tylko teoretycznie była wtedy w położeniu max... Języczek wyprostowałem i się chyba zaczęło...

Nie mam sprężynki przy pływaku....... Ale chyba ten model nie miał.

Jeszcze jedno: przy odpalaniu zimnego silnika gdy ciągnie się linką rozrusznika to z tłumika wydobywają się małe kłębki białego dymu.
  • Poziom 12  
    Nie wiem czy ktoś to czyta, ale...
    Mniej więcej załapałem o co chodzi w tym sterowaniu gaźnikiem. Linka na maxa zamyka przepustnicę powietrza (czyli włącza ssanie) a otwiera przepustnicę gazu. Popuszczanie dźwigni otwiera całkiem powietrze w pewnym momencie i następne popuszczanie nie robi nic aż pod koniec zamyka gaz. Ameryki nie odkryłem... ;) Te pozycje nie pokrywają się z obrazkami przy dźwigni i stąd miałem zamieszanie w głowie. Teoretycznie więc silnik powinien poprawnie pracować w szerszym zakresie położenia dźwigni czyli od zamknięcia ssania aż do zamykania przepustnicy gazu (wolne obroty a następnie wyłączenie silnika). Teoretycznie... Próbowałem wyregulować gaźnik po rozgrzaniu i przy zamkniętym ssaniu. Dysza główna wykręcona o 1 1/2 obrotu. Z drugą dyszą mam problem. Ponoć od wolnych obrotów. Popuszczając dźwignię silnik zaczyna gasnąć. Znowu trzeba by podkręcić dyszą główną ale to psuje mi ustawienia początkowe. Czy tą dyszą główną szukamy ustawienia dla wysokich i niskich obrotów czy też ustawiamy raz przy wysokich a problemu szukamy gdzie indziej?

Zimny silnik można uruchomić już za trzecim pociągnięciem (pewnie i wcześniej tak można było) ale na zasadzie, że pierwsze/drugie szarpnięcie na ssaniu - silnik się odezwie i wtedy trzeba ssanie wyłączyć i ponownie szarpnąć.
    Kolejna sprawa - silnik "parska" z tłumika co kilka taktów aczkolwiek podczas koszenia (obciążenie) nie słychać tego.
    No i dalej po jakimś czasie koszenia traci moc......
    I takie jeszcze jedno pytanie: lewa, dolna śruba od głowicy jest mokra - nie żeby kapało ale spocona raczej, błotko jest dookoła więc może coś z uszczelką nie tak? na nieszczęście takiej w Polsce nie dostanę raczej. Mam arkusz jakiegoś tworzywa na uszczelki...
    Pozdrawiam!