Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie rozdzielnicy układ TN-C

27 Maj 2019 20:10 696 15
  • Poziom 7  
    Witam.

Jestem w trakcie wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku. Była instalacja dwuprzewodowa aluminiowa (układ TN-C).
    Położyłem do gniazdek przewód 2,5mm2 i zastanawiam się jak najsensowniej jest to podłączyć w roździelnicy.

Chce zostawić "furtkę" na wypadek gdy wyremontują klatkę schodową i położą przewód PE. Wtedy byłaby instalacja TN-S jak być powinna.

Nie planowałem montować RCD.
    Mam osobne 2 obwody (pokoje/kuchnia+łazienka).
    Instalacja jednofazowa.

Proszę o pomoc. Przepraszam że schemat, który narysowałem to nie schemat ale robiony na szybko na kolanie :)

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    W rozdzielni podłącz żółtozielony i neutralny pod jedną listwę z PEN z zasilania. Faza przez bezpiecznik. Będziesz miał dalej TN-C.
    Jak dociągnie kiedyś ktoś WLZ w innym układzie tzn TN-s to rozdzielisz.
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedź, o to mi chodzilo :)
  • Poziom 7  
    elo263 napisał:
    Witam.
    Mam osobne 2 obwody (pokoje/kuchnia+łazienka).

Stop, remontujesz instalację i zrobiłeś... dwa obwody ?
  • Admin Elektroenergetyka
    topik11 napisał:
    Stop, remontujesz instalację i zrobiłeś... dwa obwody ?

Racja, przeoczyłem.
    Do samej kuchni powinno być doprowadzone co najmniej cztery obwody.
  • Poziom 7  
    Co dadzą wyłączniki różnicowoprądowe w instalacji TN-C?
    Były dwa obwody - oświetlenie i gniazdka.
    Teraz będą od oświetlenia, gniazdek w pokojach dwóch i gniazdek w kuchni i łazience.
    Do czego 4 osobne obwody do kuchni? Do każdego gniazdka? W momencie jak gniazdka będą tylko dwa?

Wydaje mi się, że powinno się doprowadzić przewody o takim przekroju i tyle obwodów ile jest potrzeba a nie z góry minimum 4.
  • Admin Elektroenergetyka
    elo263 napisał:
    Co dadza wyłączniki roznicowopradowe w instalacji TN-C?
    Byly dwa obwody - oswietlenie i gniazdka.
    Teraz będą od oswietlenia, gniazdek w pokojach dwoch i gniazdek w kuchni i lazience.
    Do czego 4 osobne obwody do kuchni? Do kazdego gniazdka? W momencie jak gniazdka będą tylko dwa?

Wydaje mi sie ze powinno doprowadzic sie przewody o takim przekroju i tyle obwodow ile jest potrzeba a nie z góry minimum 4.

To co się koledze wydaje nie ma znaczenia. Tak wykonywano instalacje za Gierka.
    Obecnie do każdego odbiornika powyżej 2kW należy doprowadzać osobne obwody.
    Zmywarka, pralka, piekarnik, płyta grzewcza. Osobny obwód na gniazda robocze w kuchni, osobny na łazienkę, osobny na gniazda w pokojach. O oświetleniu nie wspomnę.

W rozdzielnicy mieszkaniowej rozdzielasz przewód zerowy na N i PE dla nowych obwodów i zabezpieczasz je RCD.
  • Poziom 7  
    Łukasz-O napisał:
    elo263 napisał:
    Co dadza wyłączniki roznicowopradowe w instalacji TN-C?
    Byly dwa obwody - oswietlenie i gniazdka.
    Teraz będą od oswietlenia, gniazdek w pokojach dwoch i gniazdek w kuchni i lazience.
    Do czego 4 osobne obwody do kuchni? Do kazdego gniazdka? W momencie jak gniazdka będą tylko dwa?

Wydaje mi sie ze powinno doprowadzic sie przewody o takim przekroju i tyle obwodow ile jest potrzeba a nie z góry minimum 4.

To co się koledze wydaje nie ma znaczenia. Tak wykonywano instalacje za Gierka.
    Obecnie do każdego odbiornika powyżej 2kW należy doprowadzać osobne obwody.
    Zmywarka, pralka, piekarnik, płyta grzewcza. Osobny obwód na gniazda robocze w kuchni, osobny na łazienkę, osobny na gniazda w pokojach. O oświetleniu nie wspomnę.

W rozdzielnicy mieszkaniowej rozdzielasz przewód zerowy na N i PE dla nowych obwodów i zabezpieczasz je RCD.

Dzięki za odpowiedź.
    W kuchni nie ma płyty grzewczej, zmywarki a piekarnik jest gazowy. Niestety tak zostaje, stąd też jeden obwód tylko do gniazdek. :)
  • Poziom 7  
    W rzece piorę :)
    Podsumowując albo podlaczam PE i N do wspolnej szyny PEN albo rozdzielam wchodzący zerowy na PE i N i montuje normalnie RCD.

Jak rozumiem nie trzeba tego punktu rozdziału dodatkowo uziemiać?
    Czy po dokonaniu rozdziału na PE i N muszę zastosować określony przekrój przewodu?
  • Moderator Energetycy
    Wykonując instalację elektryczną dziś powinieneś ją robić zgodnie z obecnymi wymogami.
    Dotyczy to ilości żył przewodów, ich przekrojów oraz doboru zabezpieczeń, z ochroną przeciwporażeniową uzupełniającą włącznie.
  • Moderator Elektrotechnika
    elo263 napisał:

Ty w mieszkaniu nie masz już TN-C bo masz odzielne N i PE a więc od skrzynki masz TN-C-S i możesz lub musisz mieć RCD. A uziemieniem rozdziału zajmie się elektryk jak będą przerabiać przyłącze całego bloku.
  • Poziom 7  
    Dzięki za podpowiedzi :) Przemyśle temat na przyszłość dodatkowych obwodów, przedyskutuje z właścicielami mieszkania.

Czy takie podłączenie ma rację bytu?

• R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    elo263 napisał:

Kolega zainspirował mnie, a ja z natury uwielbiam trudne pytania z ochrony przeciwporażeniowej. Dlaczego kolega modernizując instalację ignoruje PN-HD 60364 ? Zabieramy się za projektowanie w dziale elektryka początkujący samodzielne funkcje ¾techniczne w budownictwie rozdawane są od ręki byle by tylko pisać.
    Przekrój przewodu, rodzaj zabezpieczenia, czas wyłączenia wyłącznika nadmiarowego, zwarciowego, rodzaj i typ RCD i jego czasy...

Co z tego że początkujący, należy się jak psu buda i koniec. !