Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instrukcja działania hasła do biosu

Nictakiego 31 May 2019 00:18 357 5
    Nictakiego
    Level 9  
    Witam!
    Szukałem już dość dużo w internecie, ale nigdzie nie znalazłem nic, co by dobrze to opisało. Chodzi mi o hasło na bios. Jeśli ustawię hasło na bios, to teoretycznie mogę je usunąć..a jak nie? Czy mogę zmienić płytę główną i cieszyć się brakiem hasła? Pojawiały się odpowiedzi w internecie, że bios tez ustawia haslo na dysk twardy..jak??? Jak to działa? Skoro to nic nie szyfruje, a bios znajduje się na płycie głównej, to teoretycznie po zmianie płyty powinno działać. I teraz pytam o co tu chodzi z tym hasłem na dysk i bios, oraz czy ta metoda (zmiana płyty) by zadziałała? Z góry dziękuję za odpowiedź!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Dra98
    Moderator of Computers service
    Pytanie dotyczy laptopa? Przydałby się model do konkretniejszej odpowiedzi.
    Nictakiego wrote:
    Czy mogę zmienić płytę główną i cieszyć się brakiem hasła?

Nie, zresztą można bezproblemowo kupić HDD zabezpieczone przez hasło i przełożenie do innej płyty nie pomaga.
    Nictakiego
    Level 9  
    Chodzi mi o komputer (zwykłe pudło), płyta główna MSI military class 4. HDD 1TB, nie wiem czy zabezpieczony czy nie..po prostu jest hasło na bios i czy przełożenie dysku coś da? Zresztą, hasło do biosu działa na zasadzie administratora, czyli po próbie wejścia użytkownik proszony jest o hasło (da się bez hasła odpalić system, jakim w moim przypadku jest windows 7), a nie od razu na starcie komputera. Jeszcze mam kolejne pytanie..czy te komendy w cmd (tzw. Resetujące sumę kontrolną cmos, no czyli haslo) działają? (Wiem, że trzeba je odpalić jako administrator, czy może nawet system). Wracając do hasła do biosu, skoro system odpalam bez hasła to dysk nie posiada hasła, czyli zmiana płyty pomoże? I jeszcze jak działa hasło na dysk? Hasło czyli szyfrowanie? Czy też można próbować złamać hasło?
    tzok
    Moderator of Cars
    Czy hasło na dysk jest ustawione możesz sprawdzić programem typu Victoria czy MHDD albo wkładając go do innego komputera i sprawdzając czy możesz odczytać jego zawartość. Niektóre płyty (reguła w laptopach) ustawiały hasło na dysk w momencie ustawienia hasła na BIOS. O ile hasło BIOSu można łatwo usunąć, to dane na dysku zostaną utracone. Nie ma tu znaczenia czy jest to tylko hasło do BIOS Setupu czy Power On Password. Nie ma osobnego pytania o hasło dysku, BIOS wysyła hasło do dysku w momencie przejścia procedury POST i jest to proces transparenty dla użytkownika. O istnieniu hasła zwykle dowiaduje się w momencie próby odczytania dysku w innym komputerze. W przypadku ATA Password dane na dysku są szyfrowane w locie przez kontroler dysku, bez udziału systemu operacyjnego
    Nictakiego
    Level 9  
    OMG, ale to zawiłe i mocno zabezpieczone..Czy można próbować łamać hasło na dysk? (Niezaszyfrowany) I teraz mam pytanie do jakiś elektroników pomieszanych z hardwarowcami...czy można wymienić jakiś obszar z płyty głównej/dysku (wylutować i wlutować nowe) i pozbyć się takowego hasła? (W razie gdyby nie było zworki, ani niczego innego) Czy można by było (w HDD) zmienić talerz i dać do innego dysku? Czy mógłbym odczytać wtedy dane z niego? A może spalenie płyty głównej by jakoś pomogło (wiem, głupie dość pytanie, ale to tylko teoria) Czy da się jakoś obejść hasło na dysk?(Oczywiście to pytania teoretyczne)
    tzok
    Moderator of Cars
    Standardową procedurą odblokowującą dysk z hasłem użytkownika, jest wykonanie procedury Secure Erase przy pomocy hasła głównego. To odblokuje dysk (usunie hasło użytkownika), ale usunie z niego wszystkie dane. Usunięcie samego hasła, jakkolwiek możliwe nie ma sensu, bo dane na dysku są przy jego pomocy zaszyfrowane. W przypadku niektórych dysków istnieją metody odzyskania hasła ATA i odszyfrowania zawartości dysku, jednak wymaga to użycia specjalistycznego oprogramowania.

Czemu tak uczepiłeś się tego hasła na dysk, skoro nawet nie wiesz czy masz go założone?