Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop bootuje się do BIOSu, ale system nie jest uruchamiany.

06 Lip 2019 21:30 192 8
  • Poziom 10  
    Mój laptop działał bez zarzutów, aż od pewnego czasu zaczęły pojawiać się blue screen'y. Prawie zawsze pojawiały się, gdy laptop nie był używany. Ostatnio przy uruchamianiu laptopa za każdym razem rozpoczynała się automatyczna naprawa, ale po niej wyświetlały się zaawansowane opcje systemu Windows 10. Z tego menu można było bez problemów przejść do systemu operacyjnego. Niedawno przy włączaniu laptopa włączył się jedynie BIOS. Uruchomienie systemu nie było możliwe. BIOS jest ustawiony na tryb UEFI. Tryb LEGACY powodował błąd braku odnalezienia systemu operacyjnego. Laptop za każdym razem uruchamia się jedynie do BIOSu.

Stworzyłem bootowalny pedrive instalacyjny Windowsa 10 i po zbootowaniu do menu instalacji jestem w stanie korzystać z terminala. W cmd widzę cały dysk systemowy i pozornie nie wydaje się, aby coś miało nie zadziałać prawidłowo.

Moje pytanie polega na tym, w jaki sposób mogę za pomocą cmd przeprowadzić diagnostykę dysku systemowego oraz systemu operacyjnego na nim zainstalowanego? Poza tym jeśli ktoś miałby pomysł jak mógłbym rozwiązać mój problem, to byłbym za ten pomysł bardzo wdzięczny.
  • Poziom 39  
    Uruchom instalację z opcją naprawy. Jeśli będzie to możliwe, instalator odnajdzie instalację może ją naprawić.
    Podaj SMART dysku twardego bo bluescreeny mogą świadczyć o jego awarii.
  • Poziom 10  
    Próbowałem zdobyć SMART dysku, ale nie udało mi się to. MHDD 4.5 (wersja, którą podałeś) w ogóle nie wypala się na płytkę CD. Próbowałem za pomocą różnych programów. Próbowałem też użyć płyty DVD. Wyglądało to tak jakby obraz iso był uszkodzony. MHDD 4.6 wypala się, ale przy starcie zwraca błąd: "Warning: the high memory area (HMA) is not available". Znalazłem sposób, aby naprawić ten błąd za pomocą Hiren's Boot CD 15. 2, który również zawiera MHDD 4.6. Po minięciu tego błędu MHDD nie widzi żadnego z dwóch podłączonych dysków ani żadnego pendrive'a. W konsoli z bootowalnego pendrive z reinstalacją Windowsa widzę wszystkie dyski i mam dostęp do plików, więc wątpię, aby dysk systemowy był uszkodzony.

Próbowałem wszystkich opcji naprawy z płyty reinstalacyjnej Windowsa, ale żadna nie działała (łącznie z punktami przywracania systemu). Została mi jedynie opcja "Reset this PC" (najlepiej z opcją "Keep my files"). Niestety ta opcja zapewnie mimo wszystko usunie większość moich aplikacji, a tego chciałbym uniknąć.

Czy istnieją jeszcze jakieś inne możliwości naprawy lub diagnostyki systemu? Problem pojawił się z dnia na dzień, więc nie powinna to być jakaś szczególnie duża usterka.
  • Poziom 29  
    Jeśli masz możliwość, to pobierz program DLC BOOT, wypal go na płycie lub pendrive i z niego uruchomisz Windows 10 Live CD, następnie zrób Smart dysku za pomocą programu Crystal Disk Info i zamieść w temacie.
  • Poziom 10  
    Laptop jest nadal na gwarancji, więc nie chciałem go rozkręcać i wyciągać dysku, aby jej nie stracić. Nie chciałem też jak na razie oddawać laptopa na gwarancję, bo zapewne skasują mi wszystkie dane i zainstalują Windowsa od nowa, a to mogę zrobić sam, a niektórych danych nie chciałbym stracić.

Program DLC Boot wypalony na pendrive'ie całkowicie nie działał. Nie przechodził przez "secure boot". Wyświetlał się błąd secure boot'a. Wyłączyłem "secure boot" w BIOSie, ale wtedy wyświetlił się błąd 0xc000000f.

Ostatecznie uznałem, że po prostu stworzę bootowalny pendrive z pliku ISO Windowsa 10. Wrzuciłem do ISO również Crystal Disk Info. Uruchomiłem ten program i skopiowałem SMART, który zwrócił. Pierwszy z dysków (dysk C), to dysk na którym był system. Nie znam się zbytnio na tym, więc nie za wiele mogę z tych informacji wywnioskować, ale ten dysk ma status "dobry (100%)", więc nie wydaje mi się, aby coś z nim było nie tak.

SMART dodaje w załączniku. Czy widać tam jakieś nieprawidłowości? I jeśli dysk działa poprawnie, to co mogę jeszcze zrobić, aby przywrócić poprawne działanie systemu?
  • Poziom 10  
    Nie rozumiem czemu, ale poprzednia odpowiedź mi się usuneła.

Czy widoczne są jakieś nieprawidłowości w załączonym SMART? Ciężko mi to ocenić, ponieważ nie znam się na tym i mogę jedynie przypuszczać.

Poza tym jeśli okazałoby się, że SMART jest prawidłowy, to podejrzewam, że problem leży w BCD.