Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie mocy przyłączeniowej dla kotła elektrycznego a instalacja w domu.

11 Aug 2019 19:23 1119 1
 • Level 9  
  Dzień dobry.

  Zaszła konieczność zainstalowania w domu rodziców kotła elektrycznego centralnego ogrzewania 12kW (nominalny pobór prądu: 3x17,4A). Do rozdzielnicy głównej w domu od licznika operatora (ENERGA-OPERATOR) biegnie kabel 5 żyłowy o przekroju 4mm2. W domu instalacja to ogólnie masakra, dom stary (wczesne lata 80), modernizowany przez "złote rączki", część obwodów gniazdek na starym przewodzie zaledwie 1,5mm2, w większości dwużyłowa itp.

  Instalacja jest 3 fazowa, w umowie moc przyłączeniowa i umowna to zaledwie 7kW, zabezpieczenie główne przedlicznikowe 3x25A. W związku z tym zamierzam wystąpić o znaczne zwiększenie mocy przyłączeniowej i umownej do ok. 17 kW. Wiem, że wiąże się to formalnościami oraz koniecznością przystosowania instalacji domowej do zwiększonej mocy. Sęk w tym, że ów kocioł elektryczny, który będzie powodował jakiejś 85% całego obciążenia przyłącza operatora, będzie podłączony oddzielnym obwodem natynkowym w rurze instalacyjnej, zaś sam kocioł znajduje się ok. 1,5 metra od rozdzielnicy - pobiegnie do niego od rozdzielnicy jakieś 2-3 metry przewodu 5x4mm2 zabezpieczonego wyłącznikiem nadprądowym o prądzie znamionowym 20A (zgodnie ze specyfiką producenta kotła minimalny przekrój przewodu zasilającego to 2,5mm2).

  Pozostałe obwody instalacji domowej na tych starych cienkich przewodach (na szczęście miedzianych) będą obciążone tak jak do tej pory, czyli nieznacznie - komputer, telewizor, oświetlenie, a z mocniejszych jedynie kuchenka mikrofalowa i piekarnik elektryczny używane sporadycznie.

  Czy do zwiększenia mocy przyłączeniowej konieczna jest wizyta elektryka celem sprawdzenia instalacji (czy bez jego zaświadczenia ENERGA nie zmieni mi przyłącza?) a jeśli tak, to czy będzie on brał pod uwagę, że zwiększone obciążenie będzie dot. wyłącznie jednego 3-metrowego obwodu?

  Czy w związku ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej będzie wymagana wymiana kabla ziemnego biegnącego rozdzielnicy operatora do rozdzielnicy w domu?

  Jak wygląda w praktyce takie zwiększenie mocy, bo wymiana całej instalacji nie wchodzi w grę. Gdyby była natynkowa w rurkach, listwach lub kanałach elektroinstalacyjnych to może jeszcze, ale o kuciu tynków (nawet nie wiadomo za bardzo jak biegną bruzdy) nie ma niestety mowy.

  A może da się jakoś pociągnąć te dodatkowe 12kW na obecnym przyłączu jeśli zabezpieczenie główne przedlicznikowe nie wywali? No i czy ENERGA nie dowali jakiś kar za przekroczenie mocy umownej - umowa kompleksowa na osobę fizyczną w taryfie G11.

  Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam!
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Level 42  
  IscreaMan wrote:
  Czy do zwiększenia mocy przyłączeniowej konieczna jest wizyta elektryka celem sprawdzenia instalacji (czy bez jego zaświadczenia ENERGA nie zmieni mi przyłącza?)
  Tak, będzie konieczna. I nie na sam koniec inwestycji w celu klepnięcia "oświadczenia o gotowości", bo tak robią partacze, nie elektrycy. Rzetelny elektryk uczestniczy od samego początku, już na etapie składania wniosku o warunki techniczne przyłączenia, albo nawet wcześniej gdy inwestor dopiero mierzy siły na zamiary.