Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Miele W2245 - zulauf/ablauf prufen nie działa

17 Sie 2019 18:00 792 8
  • Poziom 7  
    Witam Szanownych Forumowiczów

Jestem posiadaczem pralki Miele W2245. Po ostatnim praniu pralka zaczęła się dziwnie zachowywać o może bardziej dokładnie przestała działać ponieważ na panelu sterującym zaświeciły się dwie kontrolki zulaf/ablauf prufen i mrugają. Każdorazowe włączenie programu powoduje zatrzymanie programu, a na wyświetlaczu pojawiają się trzy poziome kreski. Po przeanalizowaniu instrukcji oraz filmów instruktażowych w internecie wykonałem do tej pory takie czynności jak:
    - wyczyściłem wszystkie sitka i węże odp/dopł,
    - rozkręciłem frontowy panel pralki i wyczyściłem wszystkie przewody gumowe, wąż zbiornik-pompa,
    - sprawdziłem stycznik z styropianowym pływakiem na dnie pralki (sprawdzałem miernikiem)
    - wszedłem w tryb serwisowy i sprawdziłem działanie wszystkich elementów po kolei (elektrozawór brzęczy, pompa kręci się, silnik pralki chodzi, wirowanie działa.
    - na niemiecki filmie z YT gość powiedział, że może to być wina hydrostatu/hydrozaworu. Jednak po wyguglowaniu jak ta część wygląda nie mogłem jej zlokalizować w mojej pralce. Na następnym filmie sugerowano aby przedmuchać węże od "luftfalle" element przytwierdzony do obudowy bębna połączony z panelem gumowym wężykiem (domyślam się, że to właśnie pełni rolę hydrostatu, bo na włączonej pralce jak dmuchnę w kierunku panela złącza się pompa.

Pralka w środku wygląda jak nowa i szkoda ją złomować. Jednak siły opadają bo dochodzę do wniosku że może to być wina elektroniki.
    Mam kilka pytań:
    1. Czy serwisant może ją zrestartować z komputera (ponoć oznaczenie PC oznacza, że jest taka możliwość)?
    2. Czy konieczne jest po wyczyszczeniu wszystkich miejsc aby w pralce była woda, żeby diody przestały migać (chodzi mi o ciśnienie / podciśnienie)?
    Bardzo proszę o jakieś dodatkowe sugestie i o pomoc. Może ktoś miał styczność z takimi objawami.
    Z góry dziękuję
  • Poziom 22  
    A może standardowo sprawdzić grzałkę na upływność do masy, lub ją wymienić.
  • Poziom 10  
    Jak sytuacja została rozwiązana bo sam mam ten sam problem co w opisie?
    Poprawiłem TONI_2003
  • Specjalista AGD
    Bez podstawowej wiedzy nie poradzicie sobie.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Prowadzę Serwis AGD, RTV i Rowerów, naprawiłem już w życiu kilka tysięcy pralek, także myślę że wiedzę mam.
    Akurat w tym modelu Miele hydrostat mamy na sterowniku. Wężyk od kubka hydrostatu idzie do separatora i potem do modułu.
    Najpewniej problem leży właśnie w tym elemencie, będę musiał wymontować moduł bo może separator przepuścił wodę.
    Tak jak w opisie temat pralka nie pobiera wody tylko od razu pracuje i zaczyna grzać grzałka, czyli sterownik ma informację że jest niby woda w bębnie. Dlatego u klienta grzałka się spaliła bo grzała na sucho, po zamontowaniu nowej grzałki dopiero wyszło jaki był tego powód.
  • Specjalista AGD
    No właśnie widać jak kilka tysięcy naprawiles.
    Nie wiesz, w których peryferiach szukać to po co psuć?

Może grzałke od roweru wstawiles omylkowo?
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem drożność kubka hydrostatu, przewodów, oraz odpływ - standardowa procedura przy takich przypadkach.
    W tym modelu pralki hydrostat/presostat to nie jest osobna część jak w 99% pralek, lecz jest on wbudowany w moduł sterujący - mam nadzieję że osoby z tego tematu są tego świadome.
    Po uruchomieniu pralki, nie jest pobierana woda, bęben ładnie kręci i po ok minucie załącza się grzałka - bez wody.
    Takie zachowanie jest również po wyjęciu wężyka z presostatu na module.
    Po wlaniu wody ręcznie i wybraniu programu na wypompowywanie, pompa odpływowa ładnie wodę wypuszcza, lecz później miga kontrolka Ablauf prufen.
    Wynika z tego że cały czas sterownik myśli, że w bębnie jest woda.
    Po wyjęciu sterownika okazało się, że 4 ścieżki są skorodowane właśnie idące od układu sterującego hydrostatem, zrobię mostki i zobaczymy czy ruszy.

Do abuhamza - spokojnie bez emocji i bezpodstawnej oceny, która ma się nijak do rzeczywistości.
    Proszę o konkretną informację gdzie jest mój błąd myślowy i czemu wg Ciebie szukam problemu w złym miejscu?
    Jestem bardzo ciekawy odpowiedzi i będę za nią wdzięczny, a Twoje pomocne porady zostaną dla potomnych.
    Opis odnośnie grzałki wręcz mnie rozbawił, także cieszę się, że poprawiłeś sobie humor oraz przy okazji mnie.
    Stworzyłem Multi-Serwis gdzie z moimi serwisantami ogarniamy różne sprzęty - czy to jakaś ujma wg Ciebie że serwis przez lata się rozwija ?
    Naprawiam elektronikę od kilkunastu lat, mam sporo sprzętów pomiarowych, oraz pełne uprawnienia elektryczne. Ale ok, możemy wmawiać księdzu że nie potrafi się przeżegnać, oraz że ja nie potrafię sprawdzić grzałki.
  • Poziom 10  
    abuhamza napisał:
    No właśnie widać jak kilka tysięcy naprawiles.
    Nie wiesz, w których peryferiach szukać to po co psuć?

Może grzałke od roweru wstawiles omylkowo?

Oczekuje przeprosin bo to Ty się myliłeś i zamiast zweryfikować o jakim modelu mowa poddałeś w wątpliwość moje wieloletnie doświadczenie - ale kompletnie nie dając porady bazując na swoim doświadczeniu. Pralkę w tym samym dniu naprawiłem samemu bez Twojej Pomocy robiąc to o czym wspomniałem wcześniej.
    Problem leżał w braku ciągłości na ścieżkach w module sterującym - po naprawie modułu pralka zaczęła zachowywać się poprawnie i wróciła sprawna do klienta z moją roczną gwarancją.