Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zelmer Odyssey ZVC305ST - Urwany przewód w zwijaczu kabla zasilającego

expertgroup 22 Aug 2019 21:35 2472 5
 • Helpful post
  #2
  KMal
  Level 34  
  Witam.
  Nie odczepił się, a urwał (ułamał) zaraz za zgrzewem.
  Udało Ci się, bo nie musisz nic dalej rozbierać, urwało się od górnego pierścienia gdzie można przylutować, ale trzeba mieć trochę praktyki, wyczucia, umiejętności i rutyny.
  Trzeba oczyścić zaraz obok zgrzewu (miejsce urwania), kabelek pobielić (pocynować), miejsce pierścienia też, a potem szybko zlutować tak aby plastyki nie stopiły się.
  Polecam lutownicę transformatorową - dłuższy miedziany grot - nagrzać (poczekać), szybkim ruchem lutować i "uciekać" tak aby temperatura nie rozeszła się po pierścieniu i stopiła plastyki.
  Klasycznie - to faktycznie należałoby rozebrać pierścienie, zdjąć z plastyku i wtedy lutować - bardzo pracochłonne i jeszcze trudniejsze, a w tym przypadku bezsensu.

  Zelmer Odyssey ZVC305ST - Urwany przewód w zwijaczu kabla zasilającego
 • Helpful post
  #3
  Wilktor
  Level 26  
  A gdybyś chciał jednak go rozebrać to musisz jednocześnie naciskać na te zatrzaski zaznaczone na czerwono i ciągnąc miedziany pierścień do góry

  Zelmer Odyssey ZVC305ST - Urwany przewód w zwijaczu kabla zasilającego
 • Helpful post
  #4
  KMal
  Level 34  
  To ta "klasyka" - bez zdjęcia całych pierścieni z ośki nie bardzo to zejdzie, bo trzymają jeszcze te ograniczniki obok zatrzasków (łapek), który przy takim ściskaniu lubią się złamać.
  Pierścienie są mosiężne, a składanie tego - pilnowanie tzw. szczotek (ślizgów), to brakuje rąk.
 • Helpful post
  #5
  MAN_IN_BLACK
  Level 14  
  Prosta sprawa.
  Wystarczy zdjąć tzw. labirynt - czarny plastyk, w który wchodzi przewód. Płaskim śrubokrętem włożyć w otwór szpuli i wyjąć labirynt. Potem dużym płaskim śrubokrętem podważyć czarną obsadę z tymi metalowymi pierścieniami. Jak się odpowiednio podważy samo wyskoczy. Potem to tylko polutować lub wymienić obsadę. Na rynku są gotowe obsady z doczepianymi przewodami.
 • #6
  expertgroup
  Level 2  
  Dzięki wielkie za pomoc wszystkim, odkurzacz chodzi jak nowy :D