Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wizualizacja PLC

cyngiel1 18 Wrz 2005 17:55 8040 17
  • #1 18 Wrz 2005 17:55
    cyngiel1
    Poziom 11  

1.czy może mi ktoś podpowiedzieć jakiego sterownika użyć i panelu żeby wykonać prosty układ sterowania sprężarka powietrza z wizualizacją?

2.Czy można połaczyć z sobą logo! siemensa tak żeby stanowiły sieć jeśłi tak to za pomoca jakiego modułu ? A może można zrobić wizualizację na LOGO!?

Pozdrawiam!!

0 17
  • PLC Fatek
  • #2 19 Wrz 2005 09:20
    wider
    Poziom 14  

Ad1. To zalezy co chcesz pokazać.
    Proponuję sterownik LS Industrial Systems (daw. LG) serii Master-K120 i do tego graficzny panelik z touchscreenem PMU330BTE albo bez touchscreena - minipanel XGT.

0
  • #3 19 Wrz 2005 11:48
    phonemaniac
    Poziom 16  

witam :)

ja znowu proponuje jakies proste s7-300 Siemensa (moze byc w wersji kompact) + jakis OP3 lub OP7 (tekstowe) lub zintegrowane sterowniki z panelami serii C7, chociaz na zakladnie mamy sprzezarki 4 Kaesera ktore sterowane sa sterownikiem LOGO + jakis panel. Wszystko to steruje zalaczeniami i cisnieniami w kolektorze :)

Pozdro :)

0
  • #4 19 Wrz 2005 14:46
    grigor1
    Poziom 15  

Zobacz sterowniki Moellera seria Easy i pochodne, ciekawe i tanie rozwiązania, mają jakiś sterownik z tej serii z panelem operatorskim za niewielkie pieniądze.
    Podrawiam

0
  • #5 19 Wrz 2005 23:24
    cyngiel1
    Poziom 11  

grigor1 : czy jest to jakis specjalny easy z panelem czy osobno panel osobno sterownik?Ciekawe czy soft jest normalny czy trzeba coś specjalnego kupować?

Tego mastera to nie znam muszę popatrzeć w sieci a jezeli chodzi o S7 to ja wiem że to jest niezły sprzęt tylko czy nie za bardzo rozbudowany w stosunku do moich potrzeb?

Pozdrawiam

0
  • #6 20 Wrz 2005 10:48
    phonemaniac
    Poziom 16  

Cze :)

cyngiel1 napisał:
    ... a jezeli chodzi o S7 to ja wiem że to jest niezły sprzęt tylko czy nie za bardzo rozbudowany w stosunku do moich potrzeb? ....

Zawsze idzie sobie cos dobrac w miare potrzeb, mozesz sobie zakupis jakis cienkiutki procesor i karty i/o bez diagnostyki, albo najtansze rozwiazanie procesor i i/o w wersji compact, albo dodatkowo z panelem operatorski czy to tekstowym czy graficznym (simatic C7), takze idzie sobie cos zawsze dobrac. jedyna wada rozwiazania na simaticach jest to, ze te sterowniki sa niestety troche drogie, ale za to pewne sa w uzyciu i bardzo dobry support siemensa w warszawie jest (zawsze mozna z goscmi obgadac rozne problemy).

pozdro :)

0
  • PLC Fatek
  • #7 20 Wrz 2005 12:37
    grigor1
    Poziom 15  

Witam,
    EASY chyba od modelu 600 zawiera już w sobie wyświetlacz ale możesz go podłączyć z panelem MFD-Titan luba zastosować sam panel Titan z dodatkowymi I/O. Łącezenie sterowników poprzez sieć, kofiguracja, programowanie jest bardzo łatwe z poziomu programu Moellera - EasySoft. Dla twojego kompresora takie rozwiązanie bedzie wystarczające. Wszystkiego dowiesz sie ze strony producenta www.moeller.pl ceny są przystępne, kiedyś nawet były promocyjne pakiety rozruchowe - sterownik +kabel + program za 600 zł (chyba).
    Pozdrawiam

P.S.zdjęcie ze stronki producenta

0
  • #8 20 Wrz 2005 13:20
    phonemaniac
    Poziom 16  

Jak chcesz poczytac o LOGO czy C7 to daj znac, to ci wysle dtr-ki od siemensa

a tutaj klika fotek tez od producenta :)

pierwszy to sterownik z panelem Simatic C7
    a drugi to LOGO

zreszta ja bym zastosowal Siemensa - wiesz wzgledy bezpieczenstwa - cisnienie na sprezarce to jednak nie zabawa i sprzet musi byc pewny :)

pozdro :)

0
  • #9 20 Wrz 2005 15:25
    grigor1
    Poziom 15  

kolega phonemaniac powiedział:

Cytat:
    zreszta ja bym zastosowal Siemensa - wiesz wzgledy bezpieczenstwa - cisnienie na sprezarce to jednak nie zabawa i sprzet musi byc pewny

...a Moeller to producent zabawek dla dzieci w wieku przedszkolnym?:D
    Ja nie jestem dealerem tej marki ale polecam sterowniki Easy ze względu na ich cenę i prostotę programowania. Sterowniki budowane są zgodnie z normami i posiadają jakieś certyfikaty więc...
    Co do ciśnienia na sprężarce to bezpieczeństwo chyba bardziej zaleźy od klasy przetwornika ciśnienia czy presostatu niż od sterownika.
    A jeśli chodzi o "profesjonalne" zastosowania to i tak wolał bym OMRONa, FANUCa lub B&R niż SIEMENSa
    Podrawiam

P.S. GE Fanuc też ma fajne PLC ze zintegrowanym panelem seria OCS oprogramowanie CScape - fajne, miałem "w łapach":D, zadzwoń sobie do firmy ASTOR z Krakowa, pożyczyli mi kiedyś gratis na 2 tygodnie do testów.
    [/quote]

0
  • #10 20 Wrz 2005 15:34
    phonemaniac
    Poziom 16  

grigor1 napisał:

...a Moeller to producent zabawek dla dzieci w wieku przedszkolnym?:D

Tylko pytanie jest jedno zasadnicze, czemu na powaznych instalacjach w duzych zakladach stosuje sie tylko Siemensa ?? ja tez tylko u nas w zakladzie mam tylko siemens-a do sterowania (glownie sieci s7-400, zdarzaja sie s7-300 ale zadko), a jakies inne sterowniki to sluza tylko do sterowania klimatyzacja i podobne inne zastosowanie.

Pozdro :)

0
  • #11 20 Wrz 2005 20:38
    cyngiel1
    Poziom 11  

:?: Kurna popatrzyłem sobie na strony moellera -faktycznie można skonfigurować wizualizację procesu itp. za pomocą Titana i easy-dodatkowo jest możliwość w nowszych modelach bezpośredniej transmisji parametrów do PC co pozwala zbudować wizualizację w oparciu o PC!
    no tak tylko jak to zrobić za pomocą jakiego programu czy języka programowania.:?:ale o tym pomyślę później

Najgorsze jest to ,że ja zaprogramowałem sporo LOGO ! i tak naprawdę to się trochę do niego przyzwyczaiłem -myślałem że da się z nim coś wiecej zrobić ale jak widzę tutaj bardziej rozbudowany jest Easy (wiecej funkcji i możliwości)

Łatwo bedzie przeskoczyć na Easy bo oprogramowanie narzędziowe jest podobne jak do LOGO! i sposób programowania też

Jeżeli chodzi o informacje na temat Siemensa to PHONEMANIAC bardzo chętnie przyjmę kilka dtr-ek na temat produktów , które opisujesz.
    pomagałem kiedyś koledze w programowaniu S5 ale sam się trochę obawiam S7 Ge Fanuc czy podobnych . może dtrki które mi prześlesz trochę pomogą bo w sieci są głównie informację dla zaawansowanych

Pozdrawiam
    :D

0
  • #12 20 Wrz 2005 22:01
    grigor1
    Poziom 15  

do PHONEMANIAC:
    Ja nie twierdze że np. Omron czy Moeller jest lepszy od Siemensa i koniec. Siemens ma wyrobioną bardzo dobrą opinie, ale to nie znaczy że wszyscy inni producenci są do bani. Polemizowanie na temat wyższości Królewny Śnieżki nad Sierotką Marysią (która jest bardziej lubiana przez krasnale itp. :D) jest bez sensu. Każdy pracuje na tym na czym sie zna i na co go stać. W moim zakładzie maszyny, które kupiliśmy na "chodzie" pracują pod kontrolą B&R i Omrona, a stare modernizowaliśmy tylko na Omronach, przedewszystkim dlatego że Omron udostępnia darmowo protokół komunikacji PC<->PLC. Charakter produkcji i co za tym idzie automatyka maszyn wymagała napisania programów na PC do kontroli maszyny poprzez PLC od zera. Wykorzystanie jakiejś SCADy czy innych softów dedykowanych nie zdawało egzaminów lub było za drogie.
    Moim zdaniem do kompresora wystarczy EASY ale to jest, jak mówiłem wcześniej MOJE ZDANIE.
    Pozdrawiam

P.S. W dziale obróbki mechanicznej mojej firmy jest wielki robot KAWASAKI który chodzi pod kontrolą min. sterownika Mitsubishi, niby "wynalazek" i do tego niebezpieczna maszyna (3 ramiona) a działa bez problemów.

0
  • #13 21 Wrz 2005 08:32
    phonemaniac
    Poziom 16  

do grigor1:

Ja nie chce polemizowac nad wyzszoscia swiat bozego narodzenia, ale ja poprostu u mnie w zakladzie (a pracuje w elektrowni) nie widze innych sterownikow PLC jak tylko Siemensa. a pracuja one nie tylko na jakis pobocznych instalacjach jak SUW czy osobny patent do odwadniania gipsu na IOS-ie czy sterowanie magazynem gipsu, ale mam tez na wywrotnicy wegla sterownik Fanuc-a ale jest to tak marginalnie malo wazna instalacja ze nikt sie nia nie przejmuje.

do cyngiel1

Napisz mi maila na jakiego mialbym ci przyslac te dtr-ki, mam rowniez podstawy programowania w Step7 i wizualizacji WinCC oraz inne jakie chcesz (manuall collection jezeli chodzi o samego simatica i HMI do niego, jak rowniez simatic net). Step7 w wersji edukacyjnej, WinCC jak i ProTool/Pro tez sie znajdzie :)

Pozdro

0
  • #14 21 Wrz 2005 23:14
    cyngiel1
    Poziom 11  

Witam:D

Do Phonemaniac:
    Napisałem ci maila z adresem:
    Wyślij co uwazasz na początek spróbuje to jakoś przetrawić i poskładać w całość . jak bedą jakieś pytania to dam znać

Pozdrawiam

0
  • #15 22 Wrz 2005 19:24
    fazio1978
    Poziom 14  

Witam,
    Od niedawna na rynku pojawił się mały sterowniczek, który mógłby sprostać wszystkim twoim wymaganiom. Jest to sterowniczek z wbudowaną wizualizacją, więc nie wymaga żadnych dodatkowych modułów. Nazwa tego sterownika to : Unitronics.
    Na stronie głównej producenta znajdziesz wszystkie możliwe informacje na jego temat.
    Sam osobiście testowałem go i myślę, że ma bardzo duże możliwości.
    W Polsce można go także wypożyczyć bez dodatkowych opłat.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 24 Wrz 2005 10:45
    cyngiel1
    Poziom 11  

cze ten unitronics wygląda nieźle. Ciekawy jestem jak się go programuje (czy dosyć prosto)?

Pozdrawiam

0
  • #17 05 Paź 2005 17:37
    fazio1978
    Poziom 14  

Z programowaniem nie ma dużego problemu.
    Piszesz w drabince. Jest dosyć przyjazny.
    Poza tym jest bardzo dobra instrukcja programowania po polsku.
    Można też - jak wspomniałem, wypożyczyć go w celach testowych.

0
  • #18 13 Lis 2005 12:49
    cyngiel1
    Poziom 11  

Dzięki wszystkim za pomoc .
    Po zapoznaniu się z sterownikami do mojej aplikacji wybiorę Unitronics. W sumie można też proste aplikacje robić na Easy seria 8 i do tego MFD Titan fajny wyświetlaczyk i prosto się wszystko programuje i składa.
    Wybieram Unitronicsa bo to jest fajne przejście między przekaźnikami programowalnymi a PLC . Przekaźniki to niemowlak Unitronics to przedszkole a PLC to dalsza edukacja .
    W sumie sie dopiero uczę PLC ale do prostych aplikacji polecam Unitronics

Jeszcze raz dzięki wszystkim i Pozdrawiam

0