Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buduję zgrzewarkę do folii - pierwszy projekt

bikemax 23 Sep 2013 07:07 4683 13
SterControl
 • #1
  bikemax
  Level 13  
  Witajcie
  Chcę wykonać swój pierwszy projekt - w skrócie automatyczna zgrzewarka do folii.
  wcześniej nie miałem styczności z PLC ani zaawansowaną elektroniką, w aucie sobie z nią radzę a podstawy programowania php mam, więc chyba nie jest aż tak źle ;)

  Wydaje mi się, przynajmniej jak mam przed oczami wizję tego urządzenia że potrzebne będzie wysterowanie siłowników pneumatycznych, zaworów podciśnieniowych, krańcówek, kilku silników, grzałki i czujniki optyczne, funkcje czasowe i liczące.

  Przyglądałem się Simens logo, podobno programowanie na nim jest banalnie proste, ale są to dość drogie sterowniki i z tego co kojarzę nie posiadają wejść ani wyjść analogowych co potrzebne by było czy czujnikach optycznych i dokładnym sterowaniu silnikami. Także ilość wyjść i wejść jest mała. czy się mylę?

  Szukałem na alledrogo i znalazłem :
  Omron CQM21 z dodatkowymi moduławmi 3x wejść cyfrowych i 2x wyjść cyfrowych za 650zl
  Tyle że ten sterownik także nie posiada modułu analogowego. Jest także trudniej programowany. Szukałem aby dokupić moduły rozszerzeń lecz nie znalazłem.

  Czy początkującemu będzie bardzo trudno okiełznać taki powyższy sterownik? Czy aby na pewno muszę posiadać wyjścia i wejścia analogowe? Przypomnę że w urządzeniu będą do wysterowania grzałka, czujniki optyczne, silniki które muszą dość precyzyjnie działać.

  Czy możecie polecić mi na początek jakiś sterownik z którym dałbym sobie rade? ?I nie zabiłby ceną na początek ;)
 • SterControl
 • #2
  soothsayer
  Level 15  
  Witaj,
  zacznijmy zatem od tego, że Logo! to nie jest sterownik tylko przekaźnik programowalny. Cena w stosunku do możliwości nie jest wysoka, ponieważ chcesz go do nauki to proponuje jakaś używkę. Na znanym portalu aukcyjnym można znaleźć taki już za około 300pln. Do tego dochodzi kwestia kabelka do komunikacji oraz softu. Istnieje darmowa wersja softu, ale nie wiem jakie ma ograniczenia. Poza tym jak brakuje Ci I/O do Logo! można dokładać moduły, także analogowe. Wszystko zależy od tego ile dokładnie punktów potrzebujesz.

  Teraz co do układu. Większość elementów sterujesz binarnie. Nie rozumiem co masz na myśli sterowanie czujnikami optycznymi. Czujnikami się nie steruje, one tylko dają sygnały rozpoznawalne przez PLC. Jakie są to czujniki? Optyczne odbiciowe, fotokomórki dają sygnał binarny, sonary mogą dawać analogowy.
  Sterowanie silnikami: jakie silniki? Piszesz, że masz sterować nimi dokładnie, więc pewnie chodzi Ci o silniki krokowe. Do tego potrzebny jest Ci driver i specjalne wyjścia sterownika. Na Logo! raczej ciężko będzie. Wtedy proponuje przejść na S7-1200, ale do nauki będzie problem z softem. Wszystko zależy od tego co chcesz robić.

  Moim zdaniem soft Siemensa jest bardziej przyjazny niż CX-one Omrona, ale na Omronach pracowałem 2 projekty, więc specem w tej materii nie jestem.
 • #3
  bikemax
  Level 13  
  Ciężko mi powiedzieć i określić się dokładnie właśnie dlatego, że to mój pierwszy projekt, a takiej maszyny nie można nigdzie kupić ani nawet podpatrzeć jak jest zrobiona. Główne problemy do wysterowania to termostat a raczej kilkanaście, kilka silników które muszą się zatrzymać w ścisłe określonym miejscu które wyznaczy jakiś czujnik (krańcówka odpada bo to jest przesuwana folia po podajniku). Reszta to prostsza sprawa bo krańcówki i siłowniki pneumatyczne etc.

  Tylko właśnie jak oglądałem używane siemens logo to maja za mało wejść i wyjść. Omron jest aż nad to.
 • SterControl
 • #4
  Piotrek#G
  Level 26  
  bikemax chyba trochę za bardzo się spieszysz z wyborem sterownika. Najpierw doprecyzuj co ma dokładnie robić ta maszyna, potem chociaż ogólnie naszkicuj jakiś projekt. Musisz mieć jakiś punkt wyjścia czyli projekt mechaniczny i dopiero wtedy dobrać do tego czujniki, siłowniki i silniki, wtedy będziesz wiedział ile wejść i wyjść potrzebujesz przy sterowniku. Dopiero wtedy będziesz się zastanawiał jaki sterownik wybrać.

  bikemax wrote:
  problemy do wysterowania to termostat a raczej kilkanascie,

  Do czego ma służyć termostat przy zgrzewarce folii?
 • #5
  kodyl
  Level 14  
  Podejrzewam że funkcjonalnie aplikacja nie będzie jakoś bardzo trudna, więc logo z modułami rozszerzającymi wystarczy (24 wejścia, 20 wyjść). Jeśli chodzi o czujnik temperatury to dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie miniaturowych termostatów elektronicznych i wtedy spokojnie możesz operować wejściami binarnymi Logo (i każdego innego przekaźnika lub PLC). Widziałem kiedyś również podobną aplikację na domowych regulatorach temperatury, wyglądało dziwnie ale spełniało swoje zadanie :)
 • #6
  soothsayer
  Level 15  
  Termostatami nie sterujesz, to są sygnały wejściowe dla PLC. Jeśli chodzi o silniki to możesz zastosować zwykłe silniki indukcyjne (motoreduktory) plus hamulce. Jak masz możliwość to zastosuj S7-1200 Siemensa.
 • #7
  jestam
  Automation specialist
  S7-1200 wymaga zakupu drogiego oprogramowania. Lepiej zastosować coś taniego i z darmowymi narzędzami, np. Unitronics albo Fatek. To prosty projekt.
 • #8
  gregokul
  Level 1  
  Witam. Pisałem program pod automat do produkcji woreczków z folii na sterowniku Unitronics. Zastosowałem Vision-120.
 • #9
  kameleon100
  Level 13  
  Wybór sterownika zostaw na koniec, najpierw przemyśl projekt i policz ilość wejść/wyjść cyfrowych i ewentualnie analogowych.

  S7-1200 to rozsądne rozwiązanie dla takiego projektu, co do softu to można kupić promocyjny zestaw z oprogramowaniem, znajomość Siemensa przydaje się na naszym rynku, więc warto nauczyć się, jest też popularny, więc łatwo o wsparcie (w Twoim przypadku to ważny argument bo z plc zaczynasz jak napisałeś).

  ps. co do czujników optycznych, czasami można również sterować strumieniem tych czujników.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  bikemax
  Level 13  
  Co do grzałki znalazłem programowalne termostaty, bardzo fajne zresztą bo pokazują żądaną temperaturę oraz obecnie osiągnięta plus wyjścia alarmowe przekaznikowe alarmujace graniczne temperatury. To by było ok.

  Co do silników to w sumie jeszcze nie wiem, wiem tyle ze muszą być tanie niezbyt silne i w niektórych przypadkach muszą osiągać zadane obroty a dwa silniki muszą się zatrzymywać precyzyjnie w odpowiednim miejscu. Miejsce to musi wyznaczać jakiś czujnik, musi wykrywać przerwę w foli i jej nie dotykać czyli wszystkie mechaniczne odpadają.

  Problem polega także na tym ze nie ma takiej maszyny którą mógłbym podejrzeć żeby chociaż wiedzieć jakie rozwiązania są w tym przypadku najlepsze i najszybsze.

  Dlatego chciałem zacząć od sterownika gdyż najprawdopodobniej od tego co zaprojektuje do finalnej pierwszej wersji urządzenia będzie bardzo dużo przeróbek.
 • #12
  Szymon Tarnowski
  Level 27  
  bikemax wrote:
  Problem polega także na tym ze nie ma takiej maszyny którą mógłbym podejrzeć żeby chociaż wiedzieć jakie rozwiązania są w tym przypadku najlepsze i najszybsze.
  Od tego by należało zacząć.

  bikemax wrote:
  Dlatego chciałem zacząć od sterownika gdyż najprawdopodobniej od tego co zaprojektuje do finalnej pierwszej wersji urządzenia będzie bardzo dużo przeróbek.
  Nie wyobrażam sobie jak można budować sterownik nie mają obiektu sterowania. Najpierw zrób choćby makietę nawet z drewna która będzie miała podajnik, grzałkę, jakieś czujniki i co tam będziesz potrzebować.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  Piotrek#G
  Level 26  
  bikemax napisz dokładnie co ma robić ta maszyna, bo inaczej to można sobie gdybać na 10 stron tematu, a może się okazać że istnieją gotowe rozwiązania.

  Czy chcesz tylko zgrzewać folię w celu jej łączenia, wykonywać jakieś opakowania, czy może od razu pakować produkt? Czy może zupełnie coś innego?