Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary obwodów trójfazowych,, a jednofazowych, prośba o wyjaśnienie

17 Paź 2019 18:21 120 4
  • Poziom 2  
    Cześć. Jestem żółtodziobem, proszę Was o łopatologiczne wyjaśnienie Dlaczego jak miernikiem mierzymy jedną faze to zawsze w instalacjach domowych mierzymy faze z neutralnym. A przy silnikach czy skrzynkach przy nich trójfazowych wynik daje nam faza do fazy L1 z l2, L1 z L2 i L2 z L3 bez neutralnego ? Właśnie przewód je s 4 razy L1, L2, L3 i PE. Neutralna jest właśnie szyna np na suwnicach? Nie zamierzam za to się brać ani myślę, chce tylko zrozumieć i się czegoś dowiedzieć. Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Poziom 42  
    W mieszkaniu masz jedną fazę, wobec tego pomiar napiecia wykonujesz między fazą i neutralnym. W instalacji trójfazowej pomiar napięcia można mierzyć miedzy fazami np, L1-L2, albo L2-L3, albo L1-L3. Można również mierzyć między każdą z faz, a przewodem neutralnym, np. L1- N, czy L2-N, czy L3-N, ale wtedy wartość napięcia będzie √3 mniejsza niż przy pomiarze między fazami.
  • Poziom 2  
    Czyli nic się nie dzieje jeśli mierze miedzy fazą a neutralnym, a między fazami.Czyli jak miedzy fazami mam 400 V to na jednej mam 200 V ? I pytanie drugie wybaczcie, jak są przewody 4 razy czyli L1 L2 i L3 i PE jak na filmiku na suwnicach w skrzynkach , bo takie tam przychodzą do skrzynki, to neutralny musi być na szynie ? Czy dobrze myślę bo w skrzynce go nie ma skoro są cztery przewody albo coś na filmiku przegapiłem ?
  • Poziom 42  
    Jaszcur napisał:
    Czyli jak miedzy fazami mam 400 V to na jednej mam 200 V
    Jeśli miedzy fazami jest 400 V, to między jedną z faz, a neutralnym będzie 230 V. Co do filmiku, to nie wiem, o jaki filmik chodzi.
  • Moderator
    Jaszcur napisał:
    czyli L1 L2 i L3 i PE jak na filmiku na suwnicach w skrzynkach , bo takie tam przychodzą do skrzynki, to neutralny musi być na szynie ?

Wyciągasz wnioski zbyt pochopnie, na szynie nie ma neutralnego. Proponuję wrócić do fizyki w szkole podstawowej (tematy o elektryczności) i od tego zacząć, bo to właśnie brak podstaw nie pozwala Ci zrozumieć dalszych spraw. A w jednym poście nie da się tego wszystkiego wyjaśnić.