Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateria termostatyczna Omnires - czyszczenie, regulacja

mimek 31 Dec 2019 12:07 5943 7
    mimek
    Level 9  
    Witam,
    mam wrażenie że bateria termostatyczyczna Omnires w mojej łazience zaczęła ostatnio lać chłodniejszą wodę przy tej samej nastawie temperaturowej, zdarza się jej też lanie na przemian chłodnej i ciepłej wody przy tym samym ustawieniu. Po zapoznaniu się z kilkoma tematami na forum i internetach, pomyślałem że być może czas najwyższy przeczyścić głowicę termostatyczną która mogła ulec zakamienieniu i tu pojawił się problem jak się do niej dobrać.
    Posiadana przeze mnie bateria to: (Y1238/6CR Y), na stronie producenta brak informacji jak dokonać takiego czyszczenia, moje wiadomości do niego też pozostały bez odpowiedzi.
    Zdjęcia poglądowe:
    Bateria termostatyczna Omnires - czyszczenie, regulacjaBateria termostatyczna Omnires - czyszczenie, regulacja
    Tutaj zaś zdjęcie samej głowicy: Link
    1. Czy dobrze mi się wydaje, patrząc na zagwintowaną, wewnętrzną część samej głowicy, że powinienem po prostu użyć klucza nasadkowego bądź nastawnego i odkręcić opierając się na tej sześciokątnej nakładce na trzpieniu regulacyjnym?
    2. Czy potem taką głowicę mogę namoczyć bezpiecznie w occie/odkamieniaczu, użyć delikatnie jakiejś szczotki do pozbycia się ewentualnego kamienia?
    3. Czy normalnym zachowaniem w tego typu bateriach jest, że przy nie w pełni odkręconym przepływie wody, jest ona gorąca a przy maksymalnym chłodna bo wtedy lepiej miesza się z zimną? W mojej baterii musiałem skręcić praktycznie maksymalnie w prawo trzpień do regulacji żeby uzyskać ciepłą a nie gorącą wodę (instrukcja regulacji: Link). Czy może to już wskazywać na uszkodzenie głowicy, czy może tutaj być kilka czynników: jak np. temperatura wody w instalacji?
    Bateria i instalacja mają dwa lata.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za ewentualne wskazówki.
    kicaj-to
    Level 2  
    Witam
    Czy temat jeszcze aktualny?
    Widzę, że wątek stary ale dopiero na niego trafiłem...
  • Helpful post
    autokrzys
    Level 2  
    Witm.
    Mam tą samą baterię i już kilkukrotnie czyściłem głowicę z termostatem.
    Kluczem nasadowym 24 najlepiej przedłużonym wykręcamy głowicę, następnie na kilka godzin wkładam do słoika z odkamieniaczem albo octem. Co jakiś czas warto kilkukrotnie obrócić głowicę z pozycji ciepłej na zimną i z powrotem. Jak termostat przekręca się już płynnie płuczę pod bieżącą wodą, gumowe uszczelki cienko posmarować czymś śliskim żeby nie uszkodzić ich przy wkręcaniu i gotowe, spokój na rok.
    Pozdrawiam.
    Autokrzys.
    mimek
    Level 9  
    autokrzys wrote:
    Witm.
    Mam tą samą baterię i już kilkukrotnie czyściłem głowicę z termostatem.
    Kluczem nasadowym 24 najlepiej przedłużonym wykręcamy głowicę, następnie na kilka godzin wkładam do słoika z odkamieniaczem albo octem. Co jakiś czas warto kilkukrotnie obrócić głowicę z pozycji ciepłej na zimną i z powrotem. Jak termostat przekręca się już płynnie płuczę pod bieżącą wodą, gumowe uszczelki cienko posmarować czymś śliskim żeby nie uszkodzić ich przy wkręcaniu i gotowe, spokój na rok.
    Pozdrawiam.
    Autokrzys.

Dzięki za odpowiedź! U mnie ostatecznie skończyło się na wizycie serwisanta Omniresu (lista i kontakty dostępne na stronie producenta), który przeczyścił głowicę i również zalecił żeby co jakiś czas popracować głowicą w pełnych zakresach (od zimnej do ciepłej) przy odkręconym strumieniu. Od tamtego czasu mam spokój, ale gdyby wystąpiło ponownie spróbuję tym razem samodzielnie, na podstawie Twoich rad.

Pozdrawiam
    mimek
    jedrzejewski01
    Level 1  
    A czy po wyjęciu termostatu z baterii należy go jeszcze rozkręcić ? Czy tylko to co widać na zdjęciu włożyć do octu lub odkamieniacza ?
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    autokrzys
    Level 2  
    Ja nie rozkręcam. Wkładam w całości do słoiczka z octem. Teraz już kupiłem drugą głowicę i jedną używam a druga się odkamienia.
    ta_tar
    Level 38  
    Strzałką zaznaczyłem zawleczkę którą możesz ściągnąć. Ale uważaj przy rozbieraniu i dokładnie zapamiętaj jak było to złożone.
    Bateria termostatyczna Omnires - czyszczenie, regulacja
    Mateuss
    Level 19  
    To i ja sie podlacze.
    Najgorsza bateria jaka mialem.Pierwszy termostat stanal po miesiacu, czyszczony 3 razy przez serwisanta. Za kazdym razem byl smarowany smarem w srodku plus lekko szlifowany papierkiem sciernym w srodku.
    Pomagalo na miesiac.
    Teraz kupilem drugi termostat z nadzieja ze cos poprawili w konstrukcji.
    Niestety po 2 miesiacach jest to samo. Trzeba by metrowego klucza zeby nastawic zimna wode.
    Termostat byl codziennie uzywany na pozycji min i max. Az boli liczyc ile wody poszlo.
    Niestety po powrocie z wyjazdu - beton….
    Czeka mnie demontaz plytek i pozbycie sie tego zlomu.