Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Siemens Siwamat 9103 - Błąd 07

09 Lut 2020 16:15 531 18
  • Poziom 12  
    Pralka Siemens Siwamat 9103 - Błąd 07
    Witam serdecznie.
    Posiadam Pralkę Siemens Siwamat 9103 ładowaną od góry. Ostatnim czasem zaczęła dziwnie się zachowywać. Podczas prania jakby pauzowała program. Np. stanęła na 42 min. do końca prania i migała dioda na przycisku START. Po wciśnięciu START ruszała dalej, ale na trzy minuty i znów stanęła i migała dioda na przycisku START i tak w kółko.

Podczas ponownego jej startowania kręciła bębnem, ale raczej nie włączała kolejnych funkcji prania. Po przełączeniu programu na płukanie pralka wypłukała, odwirowała i odpompowała wodę. Wczoraj postanowiłem do niej zajrzeć. Pierwsze co wyczyściłem filtr pompy spustowej. Nie było źle. Następnie wymontowałem programator. Na płytce od strony elementów i na stronie druku w środkowej części modułu zebrał się kurz. Wyczyściłem płytkę pędzelkiem i zamontowałem w pralce. Nic to nie pomogło, a mimo to żona włączyła pranie. Po jakimś czasie przyszła i mówi, że pralka popsuła się do końca.

Obecnie jakikolwiek program prania zostanie włączony po naciśnięciu przycisku START zapali się dioda PRANIE. Po ok. 5s na wyświetlaczu pokazuje się błąd 07 i mruga, diody PRANIE, PŁUKANIE, WIROWANIE/ODPOMPOWANIE też migają na przemian z wyświetlaczem. Do późna w nocy próbowałem poszukać porady na forum. Dzisiaj zrobiłem następujące czynności:

Wymontowałem mechanizm blokowania klapy. Rozebrałem go i wyczyściłem styk. Poskładałem i zamontowałem go z powrotem. Zdjąłem boczną ściankę i sprawdziłem grzałkę omomierzem 26Ω, wymontowałem i sprawdziłem czujnik NTC. W temp. pokojowej miał jakieś 4,6kΩ, po podgrzaniu zapalniczką rezystancja spadła do 0,2kΩ. Złożyłem wszystko do kupy i podłączyłem.

Zdemontowałem czujnik wycieku i wyczyściłem spodnią blachę. Miernikiem sprawdziłem działanie krańcówki. Wszystko było sprawne. Poskładałem całość, a pralka dalej wyświetla błąd 07. Nie wiem co dalej robić. Proszę Was o pomoc co jeszcze mógłbym sprawdzić.
    Pozdrawiam.
    Adam
  • MetalworkMetalwork
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 12  
    Czytałem już wcześniej. Mój czujnik podczas pomiarów zachowuje się prawidłowo. Oczywiście mam zamiar i tak go wymienić na nowy. Ale to dopiero jutro.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Sprawdź też połączenie ( przewody) od niego do modułu. Czasem się urywają w kostce.
  • Poziom 12  
    Sprawdzone, mają przejście.
  • Poziom 12  
    Czytałem tą serwisówkę. Faktycznie jest tam napisane, że błąd nr.7 to otwarta pokrywa bębna. A błąd nr. 6 to otwarta pokrywa. Pralka jest ładowana od góry i na bębnie ma zatrzaskowe drzwiczki i tam nie ma żadnych czujników. Czy ktoś z was posiada wiedzę czy na obudowie bębna są jakieś czujniki wykrywające nie zamknięte drzwiczki na bębnie? Sugerując się tą serwisówką wymontowałem mechanizm blokowania klapy i go przeczyściłem. Opisałem to w pierwszym poście. Awarii tego rygla odpowiadałby raczej błąd nr. 6, ale mimo to sprawdziłem ten rygiel. Dlaczego serwisówka podaje numery błędów 1,2,3,4, .... 12 i wskazanie na wyświetlaczu 1,2,3,4 .... 12, a nie 01, 02, 03 itp. Na wyświetlaczu jest 07.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Czyszczenie blokady klapy jej nie uzdrowi jeśli będzie uszkodzona. Zrób pomiary bo one powinny wiele wyjaśnić.
  • Poziom 12  
    Rozebrałem cały mechanizm blokady, wyczyściłem styk i wszystkie części, sprawdziłem przejścia miernikiem.
    W tej chwili siedzę w łazience i bawię się programami testowymi opisanymi w serwisówce. Na dzień dobry pokazuje błąd 07.
    Test nr. 1, kontrola elektrozaworów, regulatora poziomu wody, grzania i pompy. Przeszedł pozytywnie.
    Test nr. 2, kontrola silnika. Powinien kręcić bębnem raz w jedną raz w drugą stronę, wirowanie, pompowanie. Nie przeszedł. Od razu wypompowywuję wodę, wcale nie kręci się silnik, słychać przekaźniki od przełączania obrotów, a silnik nic. Na wyświetlaczu pojawił się błąd 08. wg. serwisówki jest to "silnik pracuję nieprawidłowo, brak sygnałów tachometrycznych".
    Gdzie ten czujnik się znajduje?

Poprawka silnik już kręci. Program prania puki co działa. Zobaczę czy znów nie zapałzuje.
    Wykręciłem czujnik tacho, wyczyściłem i wydmuchałem. Wyjąłem złączkę kablową od silnika. Wszystko uwalone chyba pyłem grafitowym ze szczotek. Wyczyszczone, wydmuchane i pralka ożyła. Test silnika przeszedł pozytywnie. Włączyłem pranie i pierze. Mam nadzieję, że do końca. Dam znać jak skończy pranie.
  • Poziom 3  
    Spróbuj skasować błąd pokrętło na tgz godzinę 6 trzymaj regulację wirowania i Przekrec na godz 7 .sprawdź szczotki silnika rozebranie i czyszczenie blokady nic nie da trzeba podłożyć nowa . Przez rozbieranie blokad nie jedna pralka się spaliła na amen
  • Poziom 12  
    Tak masz rację. Napisałem w edytowanym poście że wszystko uwalone było pyłem grafitowym. Zamówię szczotki i wymienię. Mam tylko nadzieję że to szczotki były przyczyną wszystkich niedomagań pralki. Zastanawia mnie ten błąd 07. Nie ma żadnego związku ze szczotkami w silniku. Pożyjemy zobaczymy.
  • Poziom 39  
    A to tak trudno wyjąć silnik i szczotki i sprawdzić w jakim są stanie?
    Nie kupuje się części zamiennych na zasadzie: może pomoże.
  • Poziom 12  
    Trudno nie trudno. Na kolanach w łazience, ciągle mnie wyganiają bo siku , bo umyć, bo chce się kąpać. A pralka już działa? Podczas prania silnik przestał się kręcić. Test silnika i znów błąd 08. Jutro wymontuję silnik i przygotuję do wymiany szczotek.

Dodano po 10 [minuty]:

elektron90666 napisał:
    Spróbuj skasować błąd pokrętło na tgz godzinę 6 trzymaj regulację wirowania i Przekrec na godz 7 .sprawdź szczotki silnika rozebranie i czyszczenie blokady nic nie da trzeba podłożyć nowa . Przez rozbieranie blokad nie jedna pralka się spaliła na amen

Które pokrętło na 6 godzinę? Pokrętło wirowania na godzinę 7?
    Proszę o bardziej szczegółowe informację na temat kasowania błędów.
  • Specjalista AGD
    Adam1070 napisał:
    Które pokrętło na 6 godzinę? Pokrętło wirowania na godzinę 7?
    Proszę o bardziej szczegułowe informację na temat kasowania błędów.
    Zapomnij o tym. Nie ta pralka, a poza tym błędy się kasuje po usunięciu przyczyny.
  • Poziom 12  
    Silnik wyjęty i wyczyszczony. Szczotki zjechane totalnie. Szersze niż dłuższe. Zamówione i może na środę lub czwartek dojdą. Puki co bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.
    Osobiście nie wiedzieć dlaczego nie lubię naprawiać sprzętu typu pralka, zmywarka o lodówce nie wspominając. Wolę samochody. Chociaż z zawodu jestem elektryk elektronik specjalizacja automatyka przemysłowa. Powinno mi być bliżej do AGD niż do motoryzacji, ale zamiłowanie idzie w kierunku mechaniki.
    Obiecuję dać znać jak poskładam pralkę do kupy i czy ruszyła.
    Pozdrawiam.
    Adam
  • Poziom 30  
    Przed założeniem nowych przeczyść komutator, przemyj IPA a najpierw dobrze sprężonym powietrzem przedmuchaj cały silnik na wolnym powietrzu.
  • Poziom 12  
    Już to zrobiłem. O dziwo szczotki doszły dzisiaj (wtorek). Porównanie nowych ze starymi na obrazku. Miały prawo nie działać. No więc tak, szczotki zamontowane, silnik na swoim miejscu, wszystko podłączone i działa.
    Panowie działa! Test silnika na programie diagnostycznym przeszedł bezproblemowo. Włączyłem na program prania i przeszedł bez awaryjnie.
    Uradowany działającą pralką, popijając kawę wpadłem na pomysł aby sprawdzić jaki błąd pokażę gdy odłączę silnik. No i sprawa się wyjaśniła.

Na ekranie wyświetlacza pokazał się błąd 07 wg. serwisówki "otwarta pokrywa bębna", a to wcale nie pokrywa tylko awaria silnika. Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc. Mam nadzieję, że opisana tutaj walka z moją pralką i z waszą pomocą komuś się przyda w naprawie kolejnej pralki.
    Dzięki, pozdrawiam.
    Adam
  • Poziom 12  
    Okazało się, że pralka miała dwie usterki. Druga to szczotki na silniku, które wymieniłem i silnik działa już prawidłowo. Ponownie ujawniła się pierwsza usterka, którą opisałem na początku mojego pierwszego postu. Pauzowanie tak to nazwałem. Okazało się, że po przejściu programu pranie wstępne pralka pobiera wodę przez kolejny elektrozawór od prania zasadniczego, i to on fiksował. Przeważnie nie puszczał wody do bębna. Trochę trwało zanim do tego doszedłem, ale się udało. Nowe elektrozawory kosztują 184 zł. Zaryzykowałem i kupiłem używane za 18,40zł.

Zamontowałem je i do dzisiaj pralka pracuje poprawnie. Mam nadzieję, że tak będzie dalej. Jeszcze raz dziękuję Wam za pomoc i pozdrawiam.
    Adam
    Temat zamykam.
    Wymiana szczotek w silniku, wymiana zespołu elektrozaworów.