Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie systemem podlewania ogrodu

16 Lut 2020 17:05 540 20
  • Poziom 7  
    Witam
    Do automatycznego podlewania ogrodu będą (według mnie) zainstalowane:
    Elektrozawory Hunter 1 PGV 100GB - 6 sztuk.
    moduły przekaźnikowe RM85 z cewką 12VDC - 6 sztuk
    Do sterowania Integra.
    Wysterować to mogę wyjściem nisko-prądowym? Rozumiem, że nie mając czujnika deszczu, czy wilgotności załączanie zaworów mogę oprzeć na logice iloczynu uruchomienia zaworów i timerów. Jak to ustawić, aby sekcje włączały się kolejno? Powiedzmy co dziesięć minut.
    Chcę to zrobić w miarę prosto, bez jakiś większych upiększeń. Niestety nie jestem w tym zbyt mocny.
    Waszym zdaniem ma to sens, czy ogólnie jest do bani?
  • OptexOptex
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Będzie działać, co do logiki to jak konkretnie opiszesz co i jak ma działać to pomożemy ustawić.
    Osobiście zamiast przekaźników podpiętych do wyjść zastosował bym w tym wypadku INT-ORS.
    masgar napisał:
    Rozumiem, że nie mając czujnika deszczu, czy wilgotności załączanie zaworów mogę oprzeć na logice iloczynu uruchomienia zaworów i timerów.

Możesz się oprzeć na samych Timerach, wyjście do którego podłączony jest zawór ustawiasz jako Timer i resztę programujesz w czasach Timerów.
    Przykładowo Timer 1 07:00 do 07:10, Timer 2 07:10 do 07:20, Timer 3 07:20 do 07:30 itd.
    Logikę byś musiał robić jak byś miał czujnik deszczu, lub chciał tym jeszcze sterować np. ręcznie z przycisków.

Taki układ działa u mnie od paru lat, warto dołożyć czujnik deszczu, Rain Cick Huntera jest prosty, niezawodny, nie wymaga zasilania i możesz go podłączyć bezpośrednio do wejścia integry, lub wpiąć w zasilanie zaworów.
  • Poziom 33  
    Powiem tak. Mam Integrę ale do podlewania ogrodu kupiłem sterownik Rain Bird.
    Nie znam danych technicznych zaworów Hunter.
    Myślę że gdybyś zastosował znane mi zawory Rain Bird, to to co przedpiszcy proponują na pewno by nie działało.
    Moja rada. Kup sterownik podlewania za 200-300 zł i oszczędź sobie kłopotu.
    Nawet nie chce mi się pisać o obliczeniu wydajności źródła wody i zapotrzebowaniu spryskiwaczy lub kroplowników...
    Jan_Werbinski napisał:
    Myślę że gdybyś zastosował znane mi zawory Rain Bird, to to co przedpiszcy proponują na pewno by nie działało.

Możesz przybliżyć to stwierdzenie, jakiś opis tego zaworu, typ model, rodzaj sterowania?
    Mam od kilku lat zrobione sterowanie nawadnianiem na Integrze i nie widzę żadnych negatywnych stron tego rozwiązania.

Dodano po 1 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:
    Nawet nie chce mi się pisać o obliczeniu wydajności źródła wody i zapotrzebowaniu spryskiwaczy lub kroplowników...

Rozumiem że zakup dedykowanego sterownika rozwiąże problem z wydajnośćią i zapotrzebowaniem na wodę.
  • Poziom 7  
    kood napisał:
    Osobiście zamiast przekaźników podpiętych do wyjść zastosował bym w tym wypadku INT-ORS.

Ten moduł ma 8 przekaźnikowych wyjść więc byłby idealny. No nie pomyślałem o nim.
    alster1 napisał:
    Taki układ działa u mnie od paru lat, warto dołożyć czujnik deszczu, Rain Cick Huntera jest prosty, niezawodny, nie wymaga zasilania i możesz go podłączyć bezpośrednio do wejścia integry, lub wpiąć w zasilanie zaworów.

Tak czujnik zastosuję, ale później. W tej chwili nie byłby wykorzystany.

kood napisał:
    Będzie działać, co do logiki to jak konkretnie opiszesz co i jak ma działać to pomożemy ustawić.

Ok, dzięki.
    Działka jest oddalona od obecnego miejsca zamieszkania o 100 km. Ogród trzeba podlewać, a codzienna obecność na razie nie jest możliwa. Zbudowanie systemu podlewania załatwiłoby sprawę nawadniania ogrodu na odległość. Widzę to tak. Sprawdzam pogodę i jeżeli nie było deszczu to uruchamiam zdalnie system podlewania. Tutaj potrzebuję to tak wykombinować, aby sekcje po kolei uruchamiały się czasowo.
    Timery pracowałyby gdyby nie było mojej ingerencji (pogoda niedeszczowa). Powiedzmy ustawione byłyby na wczesne poranne godziny. Integra miałaby za zadanie uruchamiać sekcje podlewania jedna po drugiej.
    Natomiast chciałbym mieć także możliwość samemu zdecydować kiedy uruchomić nawadnianie. Albo wstrzymać pracę timerów albo uruchomić system w innym czasie nieopartym na timerach. Docelowo chciałbym to jeszcze widzieć na kamerach.
    Namieszałem, co. Tak to widzę. Szkoda mi ogrodu, a jest to chyba do zrealizowania.

Dodano po 4 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:

Źródło wody - ze studni głębinowej. Da rade. Sterowanie ma być na odległość i mając Integrę jest to uzasadnione.
    Jest to do zrobienia bez problemów.
    Musisz mieć Timery.
    Wyjście do blokady zraszaczy (przełącznik bistabilny).
    Wyjścia (przełącznik bistabilny) do ręcznego załączania zraszaczy.
    Do tego trzeba dorobić logikę.
    Jaką masz tą integrę? Trochę wyjść wirtualnych będzie potrzebne.
  • OptexOptex
    masgar napisał:
    Tutaj potrzebuję to tak wykombinować, aby sekcje po kolei uruchamiały się czasowo.
    Timery pracowałyby gdyby nie było mojej ingerencji (pogoda niedeszczowa). Powiedzmy ustawione byłyby na wczesne poranne godziny. Integra miałaby za zadanie uruchamiać sekcje podlewania jedna po drugiej.

Ja to widzę tak:
    do 20 wyjścia masz podpięta pierwszą sekcję, ustawiasz ją jako przełącznik mono z czasem działania 10 minut
    wyjscie 21 druga sekcja, typ wyjścia koniec sygnalizacji wyjść czas działania 10 minut wyjście sterujące 20
    wyjście 22 trzecia sekcja, typ koniec sygnalizacji wyjść, czas działania 10 minut wyjście sterujące 21
    itd.

wyjście 20 aktywujesz timerem/smsem/aplikacją/z manipulatora/z przycisku ręcznego itd. do tego dorobić logikę aby wyjścia 20 nie włączać gdy którakolwiek z sekcji pracuje.
  • Poziom 33  
    W jaki sposób realizujesz zatrzymanie lub skrócenie nawadniania jeśli w ostatnich dniach padał deszcz? Takie funkcje ma sterownik za 200 zł.
    Co z korektą na minus jeśli gleba jest wilgotna albo na plus jeśli jest słonecznie i wietrznie? Mikrofalowy sensor wilgotności gleby to + około 700 zł.
    A może zmniejszyć ilość wody bo prognoza zapowiada opady lub chcesz sterować z telefonu? +300 zł.
    Czym zasilasz elektrozawory? To jest wbudowane w sterowniku za 150 zł.
    Jan_Werbinski napisał:
    W jaki sposób realizujesz zatrzymanie lub skrócenie nawadniania jeśli w ostatnich dniach padał deszcz? Takie funkcje ma sterownik za 200 zł.
    Co z korektą na minus jeśli gleba jest wilgotna albo na plus jeśli jest słonecznie i wietrznie? Mikrofalowy sensor wilgotności gleby to + około 700 zł.
    A może zmniejszyć ilość wody bo prognoza zapowiada opady lub chcesz sterować z telefonu? +300 zł.
    Czym zasilasz elektrozawory? To jest wbudowane w sterowniku za 150 zł.

Kolego autor pytał o coś innego:

masgar napisał:
    Chcę to zrobić w miarę prosto, bez jakiś większych upiększeń.

Zapewne mu wystarczy jak będzie sterowanie timerem + możliwość ręcznego włączenia/wyłączenia zdalnie co jest jak najbardziej do zrealizowania na Integrze.
  • Poziom 7  
    kood napisał:
    Ja to widzę tak:

Mam już sporo do analizowania. Dzięki. Prześpię się z tym.
    Pozwolicie panowie, koledzy, że odezwę się, jeżeli biedą wątpliwości.
    Pozdrowienia.
    PS. Dzięki za pomoc.
    Jan_Werbinski napisał:
    W jaki sposób realizujesz zatrzymanie lub skrócenie nawadniania jeśli w ostatnich dniach padał deszcz?

Robi to za mnie czujnik deszczu.
    Jan_Werbinski napisał:
    Co z korektą na minus jeśli gleba jest wilgotna albo na plus jeśli jest słonecznie i wietrznie

Mogę edytować Timery lub wyłączyć, włączyć poszczególne zraszacze z aplikacji lub manipulatora TSI.
    Jan_Werbinski napisał:
    Czym zasilasz elektrozawory?

Z wolnego odczepu transformatora centrali.

Przez spory teren i ograniczenie w wydajności źródła wody mam u siebie 12 sekcji, @Jan_Werbinski bardzo proszę pokaż mi sterownik który obsłuży 12 sekcji, ma sterowanie z telefonu i lokalnie z dwóch miejsc kosztuje 500 zł oraz ma możliwość dowolnej konfiguracji czasów i możliwość rozbudowy.
    W dalszym ciągu czekam na opis zaworów Rainbird, jestem ogromnie ciekawy dlaczego nie da się ich wysterować z centrali Integra.
  • Poziom 33  
    Używasz tego samego transformatora do zasilania centrali alarmowej i elektrozaworów?
    12 sekcji to już powyżej 1000 zł.
  • Poziom 7  
    kood napisał:
    wyjście 20 aktywujesz timerem/smsem/aplikacją/z manipulatora/z przycisku ręcznego itd. do tego dorobić logikę aby wyjścia 20 nie włączać gdy którakolwiek z sekcji pracuje.

Przeanalizowałem to i chyba skumałem o co chodzi (albo tak mi się tylko wydaje). Pierwsza sekcja - reakcja mono rozpoczyna pracę i po określonym czasie po zakończeniu włącza się druga sekcja jako reakcja 83. Następne sekcje też są typem reakcji 83. Ostatnia sekcja popodlewała sobie i sprawa zakończona. Do następnego uruchomienia spokój. Z tego jak rozumiem timer wystarczy jeden, codzienny, bo reszta sekcji reaguje na zakończenie poprzedniej.
    W ten sposób mogę podlewać ogród codziennie rano bez ingerencji z mojej strony - timer.
    Teraz dalej z tą logiką, o której wspomniałeś dla pierwszej sekcji. W jakim celu ma ona powstać. Jeżeli nie będzie aktywowana pierwsza sekcja to nie powinny zostać włączone kolejne. Każda kolejna uzależniona jest od poprzedniej. Proszę wyjaśnij mi to, ale tak abym skumał.
    No i jak ustawić logikę, aby pierwsza sekcja załączała się (bo ona rozpoczyna całą operację) z timera or z mojego polecenia w różnych terminach or nie załączała się z timera, gdy wiem, że podlewanie nie jest konieczne (padał deszcz w nocy).
    Chętnie sam pogłówkuję (chyba, że to zbyt mądre dla mnie), ale potrzebuję naprowadzenia i trochę wytrwałości z Waszej strony.
    Pozdrawiam
    Jan_Werbinski napisał:
    Używasz tego samego transformatora do zasilania centrali alarmowej i elektrozaworów?

Tak, dokładnie transformatora zasilającego moduł CA64PP znajdujący się w garażu.
    Trafo 80VA, zasilanie zraszaczy z wolnego odczepu transformatora, zabezpieczone bezpiecznikiem 2A.
    Prąd rozruchowy zaworu to 280mA, w czasie pracy stabilizuje się na 180-190mA.

W dalszym ciągu unikasz odpowiedzi na temat zaworów Rainbird.
  • Poziom 33  
    alster1 napisał:

Tak, dokładnie transformatora zasilającego moduł CA64PP znajdujący się w garażu.
    Trafo 80VA, zasilanie zraszaczy z wolnego odczepu transformatora, zabezpieczone bezpiecznikiem 2A.
    Prąd rozruchowy zaworu to 280mA, w czasie pracy stabilizuje się na 180-190mA.

W dalszym ciągu unikasz odpowiedzi na temat zaworów Rainbird.

Rain Bird wymagają 24V AC.
    Nie pasuje napięcie oraz łączenie zasilania systemu alarmowego z podlewaniem.
  • Poziom 7  
    alster1 napisał:
    Przez spory teren i ograniczenie w wydajności źródła wody mam u siebie 12 sekcji

Rozumiem, że masz 12 sekcji dlatego, aby rozłożyć małe ciśnienie na mniejsze sekcje. Bogatsza sekcja mogłaby nie dać rady. Jakiej firmy masz osprzęt?. Ja chciałbym zrobić wszystko na Hunterze. Może inna firma byłaby lepsza, tańsza...
    Jeżeli można wiedzieć to jak masz skonfigurowaną Integrę z systemem. Podobnie jak ja to przedstawiłem? Chciałbym to dograć w logiczną całość.

Dodano po 6 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:

Nie bardzo rozumiem co tu nie pasuje. Huntera zawór też pracuje na 24V AC. Przekaźnik z cewką 12V załatwia sprawę. Również INT-ORS.
    Jan_Werbinski napisał:

Nie bardzo wiem co Ci tu nie pasuje, zawory Huntera również mają napięcie zasilania 24V AC, na wolnym odczepie transformatora mam 20V AC z dużym zapasem prądowym, zawory działają bezproblemowo.
    Nie bardzo widzę różnicę pomiędzy sterowaniem nawadnianiem z integry a sterowaniem bramami, oświetleniem, czy roletami.
    Jak tak bardzo Ci nie pasuje zasilanie zaworów z trafo systemu to zawsze można dołożyć drugi 230/24V 1-2A a i tak wyjdzie taniej od dedykowanego sterownika.
    Widzę że szukasz argumentów na siłę tak jak w temacie z kamerami.

masgar napisał:
    Rozumiem, że masz 12 sekcji dlatego, aby rozłożyć małe ciśnienie na mniejsze sekcje. Bogatsza sekcja mogłaby nie dać rady. Jakiej firmy masz osprzęt?. Ja chciałbym zrobić wszystko na Hunterze. Może inna firma byłaby lepsza, tańsza...
    Jeżeli można wiedzieć to jak masz skonfigurowaną Integrę z systemem. Podobnie jak ja to przedstawiłem? Chciałbym to dograć w logiczną całość.

Mam tyle sekcji bo mam za mały przekrój rury wodnej wyprowadzony na zewnątrz budynku, kiedyś nie myślałem o nawadnianiu a prościej dla mnie było zrobić więcej sekcji niż przerabiać instalacje wodną.
    Cały osprzęt mam firmy Hunter, działa bezawaryjnie od około 5 - 6 lat, jedyna awaria przez ten czas wymagała przeczyszczenia zaworu bo nie domykał się i delikatnie ciekła woda z sekcji.

Co do oprogramowania Integry to tak jak pisałem wcześniej oparłem się na oddzielnych Timerach dla każdej sekcji i logice z wyłącznikami bistabilnymi. Oprócz pracy automatycznej (Timery) mam możliwość włączyć i wyłączyć niezależnie każdą sekcję z aplikacji, manipulatora TSI w domu oraz fizycznych przycisków w garażu.

Propozycja kolegi kood również będzie działała, ale przy pracy automatycznej, u mnie jak bym włączył jedną sekcję ręcznie to jej wyłączenie powodowało by start następnej.
    masgar napisał:
    Jeżeli nie będzie aktywowana pierwsza sekcja to nie powinny zostać włączone kolejne. Każda kolejna uzależniona jest od poprzedniej. Proszę wyjaśnij mi to, ale tak abym skumał.

Może się zdarzyć tak że będzie pracować np trzecia sekcja, i Ty np przyciskiem włączysz podlewanie nie wiedząc o tym że trzecia pracuje, w tej sytuacji będzie pracować pierwsza i trzecia co raczej nie jest pożądane, stąd pasuje to jakoś zabezpieczyć, no chyba że nie ma przeciwskazań aby 2 sekcje pracowały w tym samym czasie.

masgar napisał:
    No i jak ustawić logikę, aby pierwsza sekcja załączała się (bo ona rozpoczyna całą operację) z timera or z mojego polecenia w różnych terminach

przełącznik mono może być załączany przez timery lub przez naruszenia wejść lub z aplikacji lub smsem lub z manipulatorów, więc np timer nr 1 włącza automatycznie o określonej godzinie a dodatkowo masz całą gamę możliwości włączania ręcznego, np do wejścia 10 podpinasz przycisk dzwonkowy, w przełączniku mono zaznaczasz że wejście 10 ma sterować tym przełącznikiem mono i masz sterowanie ręczne z przycisku.

masgar napisał:
    or nie załączała się z timera, gdy wiem, że podlewanie nie jest konieczne (padał deszcz w nocy).

Robisz np przełącznik BI nazwany praca auto i spinasz go z timerem iloczynem logicznym, ten iloczyn logiczny niech włącza pierwszę sekcję, ustawisz przełącznik BI na "ON" podlewanie będzie szło automatycznie z timera, Ustawisz na "OFF" timery nie będą załączać podlewania.

Wszystko zależy czego potrzebujesz i jakie masz zasoby wolne w centrali, bo przy bardziej skomplikowanych zależnościach wyjścia i wejścia wirtualne szybko się kończą, ale w Integrze ten sam problem można rozwiązać na kilka sposobów, w tym temacie masz 2 rozwiązania a pewno jeszcze inne sposoby prowadzące do tego samego by się znalazły.
  • Poziom 7  
    kood napisał:
    Wszystko zależy czego potrzebujesz i jakie masz zasoby wolne w centrali, bo przy bardziej skomplikowanych zależnościach wyjścia i wejścia wirtualne szybko się kończą, ale w Integrze ten sam problem można rozwiązać na kilka sposobów, w tym temacie masz 2 rozwiązania a pewno jeszcze inne sposoby prowadzące do tego samego by się znalazły.

Bardzo dziękuję za klarowne wyjaśnienia. Dopytywałem się dlatego, że mam świadomość ograniczenia wirtualnych. Nie tylko podlewanie będzie oparte na logice, ale również inne media.
    Ja nie mam na razie więcej pytań i wątpliwości. Z mojej strony temat do zamknięcia.
    Pozdrowienia.
    kood napisał:
    przy bardziej skomplikowanych zależnościach wyjścia i wejścia wirtualne szybko się kończą

Sama prawda, u siebie zaczynałem od Integry 64, skończyłem na 256+.
    Mam świadomość że pewne rzeczy dało by się zoptymalizować, ale "szewc bez butów chodzi", nigdy nie ma czasu żeby u siebie pogrzebać.