Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jaki Internet domowy wybrać 2020?

gracjantorhan20 17 Feb 2020 18:39 3957 9
 • #1
  gracjantorhan20
  Level 12  
  Witam, kończy mi się umowa na Internet stacjonarny obecne mam w Netii 20 Mb/s na pobieranie i 2 Mb/s na wysyłanie. Trochę mało zwłaszcza podczas pobierania gier ze Steam. Sprawdzałem dostępność usług u operatorów, którzy są dostępni na moim adresie. Jest ich dwóch:
  - Orange,
  - Netia,
  W załącznikach widać ile proponują na moim adresie Netia (do 20 MB/s), Orange (do 80 Mb/s). Raczej nie biorę pod uwagę Internetu mobilnego ponieważ mają za małe limity jak dla mnie - chyba, że o czymś nie wiem?
  W domu mam urządzenia takie jak:
  - Komputer stacjonarny podłączony LAN,
  - Dwa dekodery NC+ podłączone LAN dla Multiroom,
  - Laptop podłączony po WLAN,
  - Telewizor ze smartem (WLAN),
  - 5 smartfonów i 1 tablet po WLAN,
  Kusi mnie Orange z uwagi na prędkość, ale odstraszają mnie opinie. Netia niby działała bez większych problemów na 4 lata korzystania 2 duże awarie i 3 drobne,ale ta prędkość. Co polecicie?
 • #2
  tomekzieba
  Level 19  
  Posiadam internet Orange 80Mb i nie narzekam. Już od kilku lat, wcześniej na routerze funbox 1.0 był czasem problem z koniecznością resetowania routera co jakiś czas. Od 8 miesięcy 80Mb z routerem funbox 2.0 i jak na razie bez problemów. Neta nie zrywa, routera praktycznie się nie resetuje, no chyba, że po zmianie konfiguracji. Przepustowość wynosi około 65Mb, ale to już zależy od odległości od stacji.
 • Helpful post
  #3
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Rozumiem, że linia należy do Orange, a Netia świadczy usługę BSA?
  Co do Orange - oni zmodernizują łącze do VDSL2 i wtedy możliwe są wyższe przepustowości. Ile dokładnie będzie nie da się zgadnąć - dowiesz się po podłączeniu. Netia nie ma umowy z Orange na BSA na łączach VDSL2 więc nic więcej niż jest nie proponują.
  Co do działania - działa normalnie. Część osób ma problemy z samym routerem (FunBox), ale na takim łączu łatwo jest go zastąpić innym urządzeniem (koszt od 250zł).
 • #4
  gracjantorhan20
  Level 12  
  No właśnie ciężko mi powiedzieć. Na klatce schodowej jest skrzyneczka w zasadzie plastikowa kwadratowa puszka z napisem Netia, znów na dole jest skrzynka w ścianie z napisem Orange. Cieszę się, że polecacie bo to jest bodziec do tego, abym poszedł do nich i popytał jak jest w rzeczywistości. Wiecie nie mieszkam w małej mieścinie lub wsi (nie urażając nikogo) bo tam potrafi być naprawdę lepszy Internet niż ja mam, ale już mnie denerwuje te moje zakichane 20 Mb/s. Mieszkam dosłownie 10-20 m od rynku w mieście o powierzchni 148 km i mam dość tłumaczeń ze strony Netii, że nic więcej mi nie zaoferują bo miasto nie zgadza się na rozkopanie chodników. Rozumiem, że może i tak jest, ale ludzie mamy już od 19 lat 21 wiek. A tu takie prędkości.
 • #5
  gracjantorhan20
  Level 12  
  Witam, ponownie. Nastąpiła zmiana sytuacji. Dzwoniłem do Orange i sieć pozwala na tę samą prędkość jak w Netii czyli 20 Mb/s. Mam jeszcze możliwość podłączenia internetu z Vectry. Tam również dzwoniłem i oferują nawet do 600 Mb/s. Jak to możliwe skoro u mnie w bloku nie ma żadnego światłowodu? Jaki Internet domowy wybrać 2020?
  Co myślicie jakiś przekręt? Będzie to działać? Miałem kiedyś Vectrę, ale to było po kablu koncentrycznym (antenowym) i była to prędkość do 100 Mb/s (tak jak było w umowie).
 • Helpful post
  #6
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Vectra to raczej przewód koncentryczny w technologi DOCSIS jak najbardziej możliwa prędkość 600Mb/s.
 • Helpful post
  #7
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  gracjantorhan20 wrote:
  Mam jeszcze możliwość podłączenia internetu z Vectry. Tam również dzwoniłem i oferują nawet do 600 Mb/s. Jak to możliwe skoro u mnie w bloku nie ma żadnego światłowodu?
  Co myślicie jakiś przekręt? Będzie to działać?
  Spokojnie, po kablu też takie przepływności obecnie się realizuje. Typowo do mieszkania koncentryk + modem kablowy, a światłowód w piwnicy budynku lub koło budynku.

  Dla mnie kabel jest to niebo lepsza i stabilniejsza opcja od A/V/DSL. Masz w czym wybierać.
 • #8
  gracjantorhan20
  Level 12  
  Czyli co brać Vectrę? Kurcze trzeba będzie trochę poczytać i się doszkolić bo człowiek się zacofany zrobił :)
 • Helpful post
  #9
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Musisz przestudiować oferty, bo sama przepływność łącza to tylko jeden z elementów wyboru. Są jeszcze cena usługi dodatkowe, opcje łącza i ewentualnie akapity umów pisane petitem...

  Choć po prawdzie 20Mbps to może być trochę mało w obecnych czasach (np. przy TV z internetu), 600Mbps to z kolei dużo za dużo dla typowego wykorzystania z netu w mieszkaniu. W Vectrze znajdziesz też na pewno coś pośrodku, żeby nie płacić za transfer powietrza w kablu... W końcu, przepływność w kablu zawsze można podnieść...

  A jak tam z sieciami wifi na budynku - warto luknąć czego tam jest najwięcej, to też jakaś wskazówka do wyboru może być...
 • #10
  gracjantorhan20
  Level 12  
  Netia podłączyła wreszcie światłowód i jest ok.