logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podłączenie wiatraka 1 kW do instalacji solarnej 2 kWp - czy to ma sens?

bachus1 19 Lut 2020 10:46 7242 24
REKLAMA
  • #1 18480221
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Posty: 1170
    Pomógł: 17
    Ocena: 99
    Witajcie.
    Męczy mnie znajomek by prócz baterii słonecznych podłączyć również wiatrak, który to ma od lat nie podłączony do niczego. Instalacja solarna ma być 2 kWp a wiatraczek ma ok. 1 kW. W inwerterze do jednego stringa podłączam baterie, natomiast po wyprostowaniu napięcia z wiatraka podłączę go do drugiego stringa.
    Ma to sens?
  • REKLAMA
  • #2 18480241
    noja102
    Poziom 24  
    Posty: 721
    Pomógł: 38
    Ocena: 244
    Inwerter fotowoltaiczny ma zupełnie inną charakterystykę pracy niż inwerter wiatrowy ( inny algorytm MPPT ) ale może niech się inni bardziej doświadczeni w temacie wiatraków jeszcze wypowiedzą . Bo jeśli by to działało jak z twego pomysłu to zaraz idę klecić wiatrak

    Dodano po 2 [minuty]:

    PS. A co z nadmiarem w silnym wietrze jak go hamować ( czym )
  • #3 18480262
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Posty: 1170
    Pomógł: 17
    Ocena: 99
    noja102 napisał:

    PS. A co z nadmiarem w silnym wietrze jak go hamować ( czym )

    Właśnie się pakuję i jadę sprawdzić.
  • #4 18480300
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    Posty: 2402
    Pomógł: 64
    Ocena: 441
    noja102 napisał:
    A co z nadmiarem w silnym wietrze jak go hamować ( czym )

    Hamować najlepiej amperami. Zwarcie przewodów prądnicy najskuteczniejsze, ale łagodny odbiornik (5 x tyle Ω co prądnica wystarczy).
    Jak odbiornik ma kilka razy większe Ω niż prądnica to moc wiatru marnowana w prądnicy na grzanie będzie kilka razy mniejsza a tym samym dostarczana do odbiornika większa. :D
  • REKLAMA
  • #5 18480338
    MichałS
    Poziom 35  
    Posty: 2703
    Pomógł: 256
    Ocena: 680
    Małe uaktualnienie: W co drugim wątku na temat turbin wiatrowych pojawiają się obawy o hamowanie itp. Tymczasem podstawowym problemem okazuje się znikoma produkcja. Kolejnym równie ważnym problemem jest stabilna i trwała konstrukcja masztu.
  • #6 18480363
    theo33
    Poziom 27  
    Posty: 849
    Pomógł: 78
    Ocena: 321
    bachus1 napisał:
    Witajcie.
    Męczy mnie znajomek by prócz baterii słonecznych podłączyć również wiatrak, który to ma od lat nie podłączony do niczego. Instalacja solarna ma być 2 kWp a wiatraczek ma ok. 1 kW. W inwerterze do jednego stringa podłączam baterie, natomiast po wyprostowaniu napięcia z wiatraka podłączę go do drugiego stringa.
    Ma to sens?


    Jeżeli napięcie z wiatraka mieści się w zakresie napięć falownika to jak najbardziej, pamiętając że powinno wynosić więcej niż napięcie startowe a to wartości ok 200V
  • #7 18480784
    Edek45
    Poziom 30  
    Posty: 1488
    Pomógł: 65
    Ocena: 356
    Cytat z potwierdzenia zgłoszenia mikroinstalacji:
    "Przypominamy, iż na wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii mikroinstalacji (zgodnie z art 5 ustawy o odnawialnych źródłach energii) spoczywa obowiązek informowania Tauron Dystrybucja S.A. o :
    - zmianie rodzaju odnawialnego źródła energii użytego w mikroinstalacji lub jej mocy zainstalowanej elektrycznej - w terminie 14 dni od dnia zmiany tych danych"
    W nocy lepiej żeby nie było produkcji.
  • #8 18480827
    Leon444
    Poziom 26  
    Posty: 948
    Pomógł: 48
    Ocena: 354
    theo33 napisał:
    bachus1 napisał:
    Witajcie.
    Męczy mnie znajomek by prócz baterii słonecznych podłączyć również wiatrak, który to ma od lat nie podłączony do niczego. Instalacja solarna ma być 2 kWp a wiatraczek ma ok. 1 kW. W inwerterze do jednego stringa podłączam baterie, natomiast po wyprostowaniu napięcia z wiatraka podłączę go do drugiego stringa.
    Ma to sens?


    Jeżeli napięcie z wiatraka mieści się w zakresie napięć falownika to jak najbardziej, pamiętając że powinno wynosić więcej niż napięcie startowe a to wartości ok 200V


    Bardzo się mylisz.
    Inwertery fotowoltaiczne mają całkiem inne ustawienia pracy MPPT wielu już to testowało, po podłączeniu wiatraka po inwerter PV w chwili gdy osiągnie napięcie przyłączenia paneli inwerter zacznie szukać punktu mocy i obciąży wiatrak maksymalnie przeć co go zatrzyma i znowu wiatrak się rozpędzi i znowu inwerter zacznie go obciążać i tak w nieskończoność.
    Inwertery wiatrowe mają natomiast krzywą mocy czy stosunek napięcia do obciążenia i tak sterują obciążeniem wiatraka aby wycisnąć z niego maksymalna ilość energii ale pozwalać mu tym samym się kręcić i rozpędzać.
    W skrócie inwerter PV pracuje ze stałym obciążeniem paneli w punkcie MPPT i stałym utrzymaniem napięcia a inwerter wiatrowy zgodnie z krzywą mocy wiatraka pracuje od zadanego napięcia wzwyż np od 80V do 500V starając się utrzymać stałe natężenie :)
    To są dwie całkowicie różniące się urządzenia względem oprogramowania :)
  • #9 18481457
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Posty: 1170
    Pomógł: 17
    Ocena: 99
    Witajcie.
    No jak na razie poległem, u wspomnianego gościa nie mogłem odpalić inwertera bo wyzwalało cały czas różnicówkę. Zdjąłem inwerter do sprawdzenia i jutro zaczynam zabawę od początku. Do tego wiatraka mam jakiś inwerter gdzie są jakieś wyjścia na grzałki oraz na ładowania akumulatora, ale jak mierzę napięcie na wyjściu do akumulatora pokazuje mi wartość w zależności od obrotów 50-150V. Po obciążeniu żarówką ok.40W pokazuje to samo.
  • REKLAMA
  • #11 18482274
    noja102
    Poziom 24  
    Posty: 721
    Pomógł: 38
    Ocena: 244
    Najlepiej daj foty bo bardzo nas ciekawość zjada.
  • #12 18482296
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Posty: 1170
    Pomógł: 17
    Ocena: 99
    MichałS napisał:
    Co to za inwerter? (producent, typ).

    Growatt 3000 MTL-S, idę go sprawdzać.
  • REKLAMA
  • #14 18483602
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Posty: 1170
    Pomógł: 17
    Ocena: 99
    noja102 napisał:
    Naj lepiej daj foty bo bardzo nas ciekawość zjada
    Instalacja PV podłączona, inwerter okazał się sprawny prawdopodobnie jutro jadę wszystko odpalić, zobaczymy co z tego wyjdzie
  • #15 18495346
    leonada
    Poziom 15  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    Ocena: 27
    Podłączenie inwertera PV do wiatraka to pomyłka , to w ogóle nie powinno zadziałać . Inwerter PV jest do paneli a do wiatraka jest zupełnie inny inwerter - inwerter przeznaczony do wiatraków . To jak by do samochodu z silnikiem diesla nalać benzyny i próbować uruchomić . Już to testowałem z Growatt 9000 TL3 oraz innym mniej markowym . Za każdym razem na starcie wskazuje error i nie startuje pomimo zakresu napięć w normach inwertera .
  • #16 18558591
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Posty: 1170
    Pomógł: 17
    Ocena: 99
    leonada napisał:
    podłączenie inwertera PV do wiatraka to pomyłka , to w ogóle nie powinno zadziałać .
    Sorry za zwłokę, ale po drodze wpadły mi jeszcze dwie roboty.
    Wracając do tematu:
    Nie do końca się zgodzę z kolegą leonardo a to dlatego, że jednak podłączyłem wiatrak do inwertera PV i to działa.
    Gościu u którego to montowałem posiadał do tego wiatraka regulator ładowania i jakaś przetwornicę na grzałki oraz oporniki hamujące w jednej obudowie. Ja wykorzystałem tylko regulator ładowania akumulatorów. I szczęśliwie się złożyło, że regulator dawał napięcie 105 do 145 V. Natomiast string od podłączenia baterii ma minimalne napięcie startu 70 V a więc idealnie. Oczywiście nie wolno było mi podłączać tego regulatora z akumulatorami bo ugotował bym falownik.
    Układ chodzi bo kazałem klientowi odłączyć raz jedno a raz drugie, w obu przypadkach był uzysk energetyczny.
    Reasumując można w prosty sposób podłączyć wiatrak do inwertera PV ale sam wiatrak i do niego regulator ładowania muszą się mieścić w napięciu pracy inwertera.
  • #17 18558834
    leonada
    Poziom 15  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    Ocena: 27
    bachus1 czy możesz wstawić zdjęcie tego podłączenia z regulatorem napięcia ?
  • #18 18558952
    noja102
    Poziom 24  
    Posty: 721
    Pomógł: 38
    Ocena: 244
    Ja też jestem mocno ciekawy tego podłączenia
  • #19 18561332
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Posty: 1170
    Pomógł: 17
    Ocena: 99
    leonada napisał:
    bachus1 czy możesz wstawić zdjęcie tego podłączenia z regulatorem napięcia ?

    Wkleję zdjęcia jak będę u gościa a to jest parę kilometrów, poniżej wkleję schemat połączenia.
    Podłączenie wiatraka 1 kW do instalacji solarnej 2 kWp - czy to ma sens?
    Cyframi opisałem sposób wpięcia.
    Zamiast mostka prostowniczego jest to:
    Podłączenie wiatraka 1 kW do instalacji solarnej 2 kWp - czy to ma sens?
  • #20 18561585
    leonada
    Poziom 15  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    Ocena: 27
    Z jakim inwerterem to współpracuje ?
  • #21 18561682
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Posty: 1170
    Pomógł: 17
    Ocena: 99
    leonada napisał:
    Z jakim inwerterem to współpracuje ?

    Growatt
  • #22 18787272
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Posty: 1170
    Pomógł: 17
    Ocena: 99
    Witajcie.
    No i można w zasadzie zamknąć temat bo instalacja odebrana i w pełni podłączona do słupa. Gościu się teraz cieszy, że wiatrak który był w zasadzie atrapą daje prąd do sieci.
  • #23 19356096
    witekem
    Poziom 24  
    Posty: 723
    Pomógł: 30
    Ocena: 176
    WOW, Kolega bachust1 pisze,
    Gościu się teraz cieszy, że wiatrak, który był w zasadzie atrapą daje prąd do sieci.
    Można powiedzieć :
    Ale do momentu jak mu prąd wyłączą i będą dobre wiatry. Bedzie gościu śmigła szukał u sąsiada i spali inwerter.
    Szkoda inwertera i gościa.
    A dodatkowo kolega Leon444 ładnie opisał inny problem z inwerterami od PV.
  • #24 19577180
    bestmlody
    Poziom 14  
    Posty: 213
    Ocena: 2
    A tak teoretycznie czy ten układ z mostkiem też miałby prawo zadziałać? Czy może dla inwertera trzeba by prąd bardziej wygładzić? Bo może inwertery nie lubią jak pulsuje na wejściu.
  • #25 19577503
    MichałS
    Poziom 35  
    Posty: 2703
    Pomógł: 256
    Ocena: 680
    bestmlody napisał:
    ...czy może dla inwertera trzeba by prąd bardziej wygładzić? bo może inwertery nie lubią jak pulsuje na wejściu.
    Można tak powiedzieć w ogromnym skrócie. Jednak dużo większy problem to charakterystyka wyjściowa generatora. Panele są źródłem prądowym a dla turbiny napięcie/moc zmieniają się wg krzywej U(n).

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podłączenia wiatraka o mocy 1 kW do instalacji solarnej o mocy 2 kWp. Uczestnicy forum zwracają uwagę na różnice w charakterystyce pracy inwerterów fotowoltaicznych i wiatrowych, podkreślając, że inwertery PV mają inne algorytmy MPPT, co może prowadzić do problemów z efektywnością. Wskazano na konieczność hamowania wiatraka w silnym wietrze oraz na problemy z produkcją energii. Użytkownik, który podłączył wiatrak do inwertera PV, zauważył, że system działa, ale wymagał zastosowania regulatora ładowania. Wskazano również na ryzyko uszkodzenia inwertera PV, jeśli nie będzie on odpowiednio dostosowany do parametrów wiatraka. Ostatecznie, instalacja została odebrana i działa poprawnie, co przynosi korzyści użytkownikowi.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA