Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dom jednorodzinny - rozmieszczenie czujek + ROPAM - do oceny

Schnapsik 07 Mar 2020 17:31 1296 16
Optex
 • #1
  Schnapsik
  Level 5  
  Witam szanownych Kolegów :)

  zwracam się do Was z ogromną prośbę o poradę i odpowiedzi na kilka pytań.
  Przeczytałem wiele tematów na elektrodzie, artykułów na innych portalach oraz instrukcje central alarmowych, czujek.
  Pragnę samodzielnie położyć instalację przewodową pod alarm, a następnie sam ją zaprogramować.

  Najpierw założenia dotyczące alarmu :


  – przeznaczenie obiektu - domek parterowy, na I piętrze jest tylko sypialnia
  – typ systemu - wewnętrzny oparty o czujniki ruchu, w przyszłości po wymianie okien na nowe dojdą kontaktrony w oknach (teraz z uwagi na stare okna, kontaktrony nie są naniesione na planie)
  - brak zwierząt
  - brak rolet okiennych, żaluzji etc.
  - drzwi wejściowe zabezpieczone kontaktronem, klawiatura tuż za drzwiami. Brak przeszklenia w drzwiach
  - zdecydowałem się na centralę ROPAM NeoGSM-IP, Expander EXP-I8, klawiatura TK-4, panel TPR-4, sygnalizator optyczno-akustyczny na elewacji budynku i najprawdopodobniej jeszcze moduł radiowy RF-4
  - zastanawiam się nad syreną akustyczną wewnątrz budynku (tu mile widziane opinie)

  Poniżej plan z naniesionymi czujkami
  Dom jednorodzinny - rozmieszczenie czujek + ROPAM - do oceny

  Pytania do kolegów :
  wiem że tematów było mnóstwo, ale każdy dom jest inny i według poradników nie wolno podchodzić do tego tematu rutynowo tak więc proszę :

  o ocenę rozmieszczenia czujek.

  Objaśnienia do planu :
  * SALON - tutaj będzie dual. (Wiem, że czujki powinno się montować tak aby nie patrzyły na okna choć wiele osób uważa że obróbka sygnału z czujek poszła tak do przodu, że obecnie można montować na wprost okien).
  Z racji tego że w salonie będzie dual to pytanie czy mógłbym zamontować czujkę w dolnym prawym rogu czy mimo wszystko powinna być ona w górnym prawym rogu ? Lewy górny róg nie wchodzi w grę.

  * KUCHNIA - tu również będzie dual i tu identyczne pytanie jak w przypadku salonu. Na prawej ścianie kuchni będzie rząd szafek. Czy mogę zamontować czujkę w górnym lewym rogu ? Za górnym lewym rogiem przemawia mniej kucia i mniej przewodu.

  * PRZEDPOKÓJ - tutaj czujka PIR (być może ze strefą podejścia). Dlaczego nie w dolnym prawym rogu tylko przed wejściem do pokoju 2 ? Na noc alarm byłby załączany we wszystkich pomieszczeniach z wyłączeniem pokoju 2, tak aby w nocy można było z tego pokoju iść do łazienki, dlatego czujka w przedpokoju przesunięta. Inny pomysł to czujkę z przedpokoju dać w górny lewy róg korytarza/holu ale tu tego pomysłu nie jestem pewien i nie wiem co jest lepsze. Jeśli ktoś sugerowałby przeniesienie czujki z przedpokoju do korytarza to kolejne pytanie czy powinna być to czujka dualna ? (nie wiem jaka jest skuteczność czujek PIR zbliżając się na wprost do czujki)

  * POKÓJ 1 i POKÓJ 2 - tu raczej objaśnienia są zbędne

  * SCHODY - schody prowadzą na górę gdzie jest tylko sypialnia i na korytarzu na pierwszym piętrze będzie czujka PIR, a w sypialni panel dotykowy TPR

  Z góry dziękuję wszystkim kolegom za pomoc/odpowiedzi/rady.
 • Optex
 • #2
  RebellionArts
  Level 21  
  witam,

  Salon
  Można dual, ale żeby alarmowała po dwóch sygnałach w ciągu 3 sekund (pir - (bo kominek) + mw - (bo fałszywe alarmy))
  Prawy górny róg najlepszy...

  Pokój 1
  przechodzisz przez ścianę od Salonu i masz kabel na czujnik

  Kuchnia
  Czujka przy oknie, czujek nie można widzieć z zewnątrz, dla złodzieja to pewna informacja jakie są użyte, gdzie są jakie i na jakie sygnały działają...

  Korytarz + hol
  A czemu nie dać czujnika na holu? Jeżeli jest ,,wspólny" to może warto dać jakiś kontaktron na drzwi wejściowe do przedpokoju? to by załatwiło sprawę czujki w tym pomieszczeniu

  A kontaktrony w oknach?
 • #3
  Schnapsik
  Level 5  
  kontaktrony przyjdą jak wymienię okna na nowe. Kable już teraz pod nie położę.

  Salon - myślałem nad tym górnym prawym rogiem z racji szybkiego przejścia przewodem do pokoju 1, ale nie wiedziałem czy nie lepiej dać w dolnym prawym rogu bo salon ma mały balkon, więc wówczas dual łapał by szybko złodzieja wiązką na wprost, gdyby ktoś wycinał szybę.

  Kuchnia - ok, skoro lepiej będzie w dolnym lewym rogu to niech tak będzie.

  na kilku stronach poświęconych zabezpieczeniom znalazłem informację, że pownien być czujnik który patrzy na klawiaturę. Ten u mnie wypadałby na korytarzu w górnym lewym rogu. Pytanie czy ma to sens, czy też lepiej zostawić czujkę w przedpokoju tak jak narysowałem.
 • Optex
 • #4
  RebellionArts
  Level 21  
  Mało sensu, jak kontaktron w drzwiach będzie to dobrze będzie
  Uwaga z kuchni o niewidoczności czujników tyczy się wszystkich czujek :)
  Jeśli ma to być na piętrze, to może być przeciw oknie ustawiona czujka w salonie, aczkolwiek nie polecam na samym mw(microwave) polegać, mają mocną czułość, byle ruch liści za oknem może ją pobudzić - stąd też zaleceniu by czujka była obok okna patrząca na pokój przed oknem
 • #5
  Schnapsik
  Level 5  
  Panowie chciałbym również i w tym temacie podpytać Was o wasze doświadczenia z czujnikami PIR, PIR+MW. Czytając to forum można pewne sobie zdanie wyrobić na temat tanich czujek, czujek AQUA itp.

  Ponieważ z racji tego że nie zajmuje się instalacjami na co dzień, chciałbym Was prosić jeszcze o wypowiedzi na temat czujek które ja sobie wynotowałem jako godne uwagi w kategorii cena/jakość. Będę potrzebował czujki PIR i dualne więc tutaj "moi faworyci" :

  PIR DSC LC-100-PI
  PIR PARADOX NV5
  PIR PYRONIX KX15DD lub KX15DQ
  PIR+MW OPTEX RXC-DT
  PIR+MW PARADOX KX15DT
  PIR+MW PYRONIX KX15DTAM (antymasking)
  PIR+MW CROW SWAN 1000
  Vidicon (Crow) IX-AM - PIR+MW+Antymasking (regulowany pot PIR + MW)
  czujki firmy Texecom - tutaj brak modelu konkretnego , zapytanie ogólne o tego producenta

  Czy ktoś może wypowiedzieć się na temat czujek które ja wymieniłem ? Może ktoś którąś montował i poleca ją itp itd.

  Popularną czujkę Bosch skreśliłem za brak regulacji czułości.
 • #6
  suworow
  Admin of Property security
  Schnapsik wrote:
  Popularną czujkę Bosch skreśliłem za brak regulacji czułości.

  A czemu i według jakich kryteriów chce kolega tę czułość regulować :)
 • #7
  Schnapsik
  Level 5  
  na początku dziękuję @suworow że zainteresowałeś się moim tematem
  Nie zakładam że będę kręcił potencjometrami jak cygan słońcem, ale czytałem że czujki dualne mogą przenikać poza ściany i w instrukjach od czujek zarówno PIR jak i PIR+MW jest zapis :

  1. podłączyć zasilanie do czujki
  2. przeprowadzić test zasięgu
  3. W razie potrzeby zmienić czułość czujki

  Dlatego chciałbym tylko w razie potrzeby regulować czułość
 • #8
  RebellionArts
  Level 21  
  Aqua, Cobalt, Luna, Topaz, Amber, Graphite, Invory, Opal - to montowałem i polecam z arsenału Satel, u Ciebie widać brak jakiejkolwiek
  Każdy Ci co innego powie, ale mogę powiedzieć, kupując coś z Satela i czytając dokładnie instrukcję obsługi, będziesz miał co chciał...
 • #9
  Sourander1
  Level 11  
  A ja dodam tylko że najczęściej stosuje czujki BOSCH i nigdy z nimi nie miałem problemu. To co tam piszą to jakaś skrajność. Powieś, podłącz i niczym nie kręć. Będziesz zadowolony. Tylko wysokości pilnować trzeba tak apropos.
 • #10
  Schnapsik
  Level 5  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i porady. Potrzebuję Waszej pomocy raz jeszcze.

  Jaki zastosować kontaktron do drzwi wejściowych (stalowych) ?

  Chciałbym żeby kontaktron miał styk sabotażowy i zaciski śrubowe do podłączenia przewodu. Myślałem nad Satel S-4 ale na jednej stronie znalazłem : " Kontaktron dedykowany do drzwi drewnianych. "

  Jaki w takim razie zastosować kontaktron ? Może SMV 35 ?
 • #11
  RebellionArts
  Level 21  
  Polecałbym raczej do drzwi wejściowych Satel B-3, jest lepiej chroniony przed sabotażem i jest metalowy, gdzie w przypadku S-4 ciężej będzie go zerwać i obudowa się nie ,,wygnie" podczas dokręcania.
  A rozumiem że przewód nie wisi ze ściany?
  Może nawet poszedłbyś na kontaktron w drzwiach? Taki na przykład B-2T?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Magnes w drzwi na górze lub z boku przy narożniku i sam kontaktron we framudze...

  Tylko jest to właśnie kwestia jak masz kabel poprowadzony
 • #12
  avemusol
  Level 7  
  Cześć,
  W mojej skromnej opinii:
  Wrzuciłbym jeszcze czujkę do łazienki - a bynajmniej okablowanie na przyszłość - co prawda nie stosuję central Ropam i nie wiem jakie w tej centrali są możliwości programowania funkcji logicznych ale najprostsza i najtańsza czujka PIR w łazience robi fajną robotę w kwestii sterowania pompą cyrkulacyjną wody użytkowej. Można dużo energii oszczędzić niewielkim kosztem.
  Co do pytania odnośnie rozmieszczenia czujników to jak już podejmiesz decyzję, przede wszystkim finansowe jakie czujniki chcesz zastosować to warto zobaczyć do instrukcji, czujniki rożnych producentów instaluje się na różnych wysokościach - szczególnie mam tu na myśli tę dolną granicę prawidłowego działa u jednych to 2,1 m u innych 2,4m. Instrukcja też wskazuje prawidłowe miejsce montażu na co może a na co nie powinno patrzeć lustro czujki.
  Wiem że to jest masa informacji jaką trzeba przerobić żeby podejść do tematu ale faktycznie tak jest zawsze że te pieniądze mają znaczenie można kupić czujnik za 50 zł i za 150 zł - czasami wartość wszystkich czujników znacznie przekracza zakup płyty głównej z manipulatorem.

  Powodzenia i dobrej zabawy.
 • #13
  Schnapsik
  Level 5  
  Witam,
  dzięki za odpowiedź. Oszczędzanie energii zostało już zrobione na PLC. Tak więc już czujka w łazience wydaje się zbędna. Co do czujek, przeczytałem wszstkie DTR-ki, faktycznie różne są wysokości montażu, ale genralnie wszyscy definitywnie odradzają na wprost okna, choć kilka postów tutaj i na youtube znalazłem gdzie ludzie się wypowiadają że od lat instalują czujki na wprost okien z powodzeniem. No ja nie mam doświadczenia w tej materii więc nie mogę powiedzieć czy to kit czy prawda.

  Odpisuję ze służbowego lapka, ale w weekend wrzucę moje typy czujek. Wybór padł z tego co pamiętam na Pyronix i DSC (chyba). Odrzuciłem Satela, Boscha.
 • #14
  avemusol
  Level 7  
  Schnapsik wrote:
  Witam,
  dzięki za odpowiedź. Oszczędzanie energii zostało już zrobione na PLC. Tak więc już czujka w łazience wydaje się zbędna. Co do czujek, przeczytałem wszstkie DTR-ki, faktycznie różne są wysokości montażu, ale genralnie wszyscy definitywnie odradzają na wprost okna, choć kilka postów tutaj i na youtube znalazłem gdzie ludzie się wypowiadają że od lat instalują czujki na wprost okien z powodzeniem. No ja nie mam doświadczenia w tej materii więc nie mogę powiedzieć czy to kit czy prawda.

  Odpisuję ze służbowego lapka, ale w weekend wrzucę moje typy czujek. Wybór padł z tego co pamiętam na Pyronix i DSC (chyba). Odrzuciłem Satela, Boscha.


  Przy dualnych czujkach problem jest mniejszy ale montaż PIRów na wprost okna, to odważna decyzja:) Ruch zasłon, nieszczelność okien, grzejniki (choć już rzadko bo większość nowych inwestycji to już ogrzewanie podłogowe) nagłe zmiany temperatur z tym związane przyczyniają się do fałszywych alarmów.
  Dlatego tak bardzo mnie irytuje jak inwestor ładuje manipulator dotykowy przy wejściu do domu, tak żeby wszyscy goście widzieli jaki to ma "wypas" na ścianie a czujki PIR "no name" z allegro po 30 dychy za sztukę - bo ładne były, małe....;[
  Oczywiście Sznapsik nie bierz tej uwagi do siebie, tak samo jak info o czytaniu DTRek - absolutnie nie miałem w zamiarze nikomu nic umniejszać.
  Wracając do tematu to nie wiem dlaczego odrzuciłeś Satela i Boscha, czy to kwestie estetyczne czy techniczne?
  Zainstalowałem naprawdę sporo czujek IVORY z Satela (bardzo dobra czujka jak tylko komuś nie przeszkadzają gabaryty, naprawdę sporo w różnych pomieszczeniach na różnych wysokościach), BOSCH - ISC-BPR2-WP2 (odporna na zwierzęta) Siemens PDM-I12 lub I-18 (to już nie jest tania czujka) i jak do tej pory na tę ilość to mogę powiedzieć że nie mam z nimi żadnego kłopotu, nie muszę jeździć do dziwnych zgłoszeń i szukać trudnych czasami do wyłapania powodów fałszywych alarmów.
  Ale jak to mówią ilu kibiców tylu trenerów to tak samo jest z czujkami.

  Podaj swoje typy
 • #15
  Schnapsik
  Level 5  
  Witam,
  przepraszam za zwłokę ale natłok wydarzeń. Przy wejściu będzie dlatego tylko klawiatura z cyframi do uzbrojenia/rozbrojenia alarmu.

  Dlaczego nie IVORY - trochę duża, ale funkcyjnie pasowałaby.
  Dlaczego nie BOSCH BPR2-WP2 bo nie ma potencjometrów do regulacji gdybym takowe potrzebował z racji małego doświadczenia.
  Siemens zaproponowany przez Ciebie - muszę sprawdzić, bo na typowych portalach alarmowych nie widziałem tej czujki
  Ważne jest np. dla mnie też to czy do oferowanej czujki dołączony jest już uchwyt (na wszelki wypadek) czy też muszę go dokupić.

  Moje typy :
  DUAL :
  PARADOX (PYRONIX) KX15DT albo CROW IX AM (z antymaskingiem) albo CROW SWAN 1000 albo OPTEX RXC-DT - tu raczej będę się skłaniał ku KX15DT bo jedyna ma strefę podejścia

  PIR :
  PYRONIX KX15DD albo PYRONIX KX15DQ albo DSC LC-100-PI albo PARADOX NV5-P

  Wymienione przeze mnie PIRy w większości jak nie wszystkie mają wbudowaną strefę podejścia.

  Jestem bardzo ciekaw Twojej opinii / poglądów. Kolejność czujek nie jest przypadkowa - wpierw faworyci. Z uwagi na epidemię czujek jeszcze nie kupiłem bo czekam na centralę.
 • #16
  avemusol
  Level 7  
  Witaj,
  Każda czujka z wiersza "moje typy" to czujka, którą spokojnie możesz zastosować. Osobiście nie instalowałem tych czujek, bo trudno jest w za jednego życia przerobić i poznać wszystkie czujniki ale podpytałem swoich znajomych z branży i tak szczerze powiem trochę się "ofuczeli" bo czujka powyżej 120 zł to już jest porządna czujka, więc o co ja w ogóle pytam. Znają te czujki i chcieliby takie instalować, jednak że Janusze internetu nie śpią to klienci w przeważającej większości (bo absolutnie nie można wszystkich włożyć do jednego worka) nie rozumieją dlaczego mają tyle płacić za czujniki i szukają rozwiązań budżetowych.
 • #17
  Schnapsik
  Level 5  
  Hej,
  dzięki za odpowiedź. Ja powiem tak : jak ja bym się tym zajmował na co dzień i wiedział że z takiej taniej czujki uzyskam takie same dobre efekty działania jak z tej drogiej to pewnie bym też instalował te tanie, no bo po co przepłacać. Ponieważ się tym nie zajmuje zawodowo, to przynajmniej wole mieć pewność że powiesiłem coś dobrego i powinno to bezawaryjnie pracować przy zachowaniu elementarnych zasad montażu.
  Osobiście wydawało mi się, że wydałem najlepsze czujki w kategorii jakość-cena. Chodziły mi naturalnie po głowie czujki z antymaskingiem, ale tych cena jest dość konkretna.