Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja włącznika krzyżowego.

12 Mar 2020 19:24 402 7
  • Poziom 8  
    Mam u siebie taką instalację do zapalania światła w korytarzu. Jest to włącznik krzyżowy. Chciałbym zmienić te włączniki na sonoff touch T2 z wifi. W innych niekrzyżowych przełącznikach mam kable N które są niezbędne do pracy sonoffa,a tutaj nie nie mam pomysłu jak to podłączyć żeby dobrze działało.

Modernizacja włącznika krzyżowego. Modernizacja włącznika krzyżowego.
  • Specjalista elektryk
    sopel38 napisał:
    hciałbym zmienić te włączniki na sonoff touch T2 z wifi.

Nie bardzo rozumiem w czym masz problem. Ten wyłącznik steruje ta samą lampą co wyłączniki skrajne (schodowe). Tak więc tu musisz umieścić nadajnik który będzie sterował odpowiednim sonoffem. Albo wykorzystać przewody I podłączyć się że zwykłym wyłącznikiem do sonoffa zamontowanego w miejsce wyłacznika schodowego.
  • Poziom 8  
    Może rozwinę trochę żeby było jaśniej. Nie mam sonoffa basic ani mini tylko włącznik sonoff jak na obrazku niżej Modernizacja włącznika krzyżowego. Modernizacja włącznika krzyżowego.

Do prawidłowego działania tych wlacznikow potrzebny jest kabel N. Kable takie mam we wszystkich innych łącznikach w mieszkaniu oprócz tych dwóch krzyżowych. Tutaj mam fazę L i wyjście L1 oraz kabel łączący krzyżowy.

Teraz czy jest jakaś szansa podłączenia tego żeby bez doprowadzania dodatkowych kabli sonoffy miały ciągle zasilanie w obu włącznikach i działały jak krzyżowe.

Samo działanie krzyżowe da się wymusić w aplikacji sonoff scenariuszami. Ustawiając że przy włączeniu jednego zapala się też drugi i na odwrot. Jednak żeby móc to zrobić musze to jakoś podłączyć żeby oba miały zasilanie i się nie gryzły. I tutaj nie wiem jak to zrobić stąd pytanie :)
  • Poziom 43  
    Nie jestem zwolennikiem instalacji pod tynkowych bez rurek, a jeśli już to staram się dawać w mirę możliwości dodatkowe żyły. W skrócie- potrzebne 2,daj 3. Potrzebne 3 daj 4. Może to nieraz nigdy nie będzie wykorzystane, a może tak jak w tym przypadku akurat przydało by się. Nie będę złośliwy, ale żyła żłlto zielona nie powinna być używana do innych celów niż ochrona.
  • Specjalista elektryk
    sopel38 napisał:
    Samo działanie krzyżowe da się wymusić w aplikacji sonoff scenariuszami. Ustawiając że przy włączeniu jednego zapala się też drugi i na odwrot. Jednak żeby móc to zrobić musze to jakoś podłączyć żeby oba miały zasilanie i się nie gryzły. I tutaj nie wiem jak to zrobić stąd pytanie

To doprowadź do niego tylko zasilanie (masz 2 żyły), i skonfiguruj tak, że jego włączenie załączy ten sonoff, który steruje żarówką.

sopel38 napisał:
    Jest to włącznik krzyżowy.

To co prezentujesz na zdjęciach, to nie jest wyłącznik krzyżowy.
    Wyłącznik krzyżowy ma 4 zaciski, i muszą być 4 przewody

To są wyłączniki schodowe. Tam musi być jeszcze jedna puszka (lub połączenia są przy lampie) w której będzie zasilanie (L i N) i wyprowadzenie na żarówkę. Tam trzeba to poprzełączać i doprowadzić zasilanie do obu wyłączników. Jeden z nich będzie załączał lampę, a drugi wyjście out pozostanie niepodłączone. naciśnięcie drugiego wyłącznika ma wymusić (w scenariuszu) załączenie pierwszego i zapalenie lampy.
  • Poziom 8  
    Przy lampach mam takie podłączenie. Wychodzi na to że brązowy to L a niebieski to Lout a czarny z żółto czarnym łączą włączniki? Może gdzieś coś było sztukowane. Koniec końców nie mogę znaleźć kabla N który jest niezbędny do zasilania sonoffa Modernizacja włącznika krzyżowego. Modernizacja włącznika krzyżowego.
  • Specjalista elektryk
    Rozumiem, że masz dwie lampy połączone równolegle. Musi być jeszcze jedna puszka do której będą wchodzić 4 przewody: zasilający, odejście na lampę, i dwa od wyłączników. Może być zatynkowana. Musisz znaleźć tą puszkę.