Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D

franek.hd 20 Mar 2020 22:03 3450 23
Optex
    franek.hd
    Level 10  
    Witam serdecznie,

Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc w podłączeniu kamery cofania do nowego radia Pioneer AVH-Z9200DAB.
    Moje auto to Toyota T27 Avensis 2013r.
    Kupiłem interfejs, który działa poprawnie odnośnie sterowania z kierownicy, udało się całość połączyć.

Problem pozostał z kamerą cofania.
    Wtyczka D123 wychodzący z Toyoty to 16 pin, aktywne dla kamery są 4 piny - biały, czerwony, miodowy i czarny.

Pytanie koledzy jak to podłączyć.
    Dziękuję z góry i pozdrawiam !
  • Optex
    goraj krzysztof
    Level 31  
    Ta kamerka to fabryczna jest? Radio ma chyba wejście sygnału video na gniazdku Rear view camera in. Po za tym trzeba podać mu +12V na kabel Reverse gear signal imput. Wtedy dopiero przełączy się automatycznie na obraz z tylnej kamerki.
  • Optex
    franek.hd
    Level 10  
    tak, ta kamera jest fabryczna, tylko mam 4 kable i nie wiem, gdzie te 4 kable podłączyć :( :

- obraz z kamery
    - zasilanie z kamery
    - ekranowanie - masa z nadwozia
    - masa

Które 2 przewody podłączyć aby powstał wtyk RCA (REAR VIEW CAMERA IN) i które pozostałe 2 przewody w co wpiąć ?

goraj krzysztof
    - tak radio ma wejście sygnału REAR VIEW CAMERA IN tylko pytanie które 2 kable od kamery podłączyć = obraz kamery + masa, czy obraz kamery + ekranowanie ?
    - odnośnie REVERSE GEAR SIGNAL INPUT, to jest ten kabel spięty z kostką Toyoty, czyli wyzwalanie powinno być po wrzuceniu biegu wstecznego.

Wiem, że dla kogoś obcykanego to połączenie jest błahostką, ale dla mnie niestety nie, z racji tego, że radio nie kosztowało 500zł, a prawie 3000zł :(

Mam nadzieję, że uda mi się to połączyć bez spalenia radia lub kamery :)
    gradek83
    Level 41  
    Podaj VIN jeśli masz workshop manual to podeślij w załączniku ten od opisu wtyczek. Kamera zasilana jest 6V więc 12V tam nie podepniesz. Podeślij zdjęcie fabrycznego radia front tył i nalepka. Fabryczne radio po wbiciu biegu wstecznego podawało 6V na kamerę tu musiał byś zastosować przetwornice step down 12V na 6V 2A.

Dodano po 2 [minuty]:

franek.hd wrote:
    radio ma wejście sygnału REAR VIEW CAMERA IN tylko pytanie które 2 kable od kamery podłączyć

Ekranowanie kamery i sygnał video.

Dodano po 5 [minuty]:

franek.hd wrote:
    odnośnie REVERSE GEAR SIGNAL INPUT, to jest ten kabel spięty z kostką Toyoty, czyli wyzwalanie powinno być po wrzuceniu biegu wstecznego.
    Jak masz schemat to sprawdź na nim czy ten kabel w przejściówce faktycznie łączy się w kostce z przewodem reverse toyoty. Powinno się na nim pojawić napięcie po wbiciu biegu wstecznego a obraz na wyświetlaczu przełączyć się automatycznie jeśli kamera nie będzie podpieta to powinien być przynajmniej czarny obraz plus linie pomocnicze.
    franek.hd
    Level 10  
    Miałem zapisany opis w formacie *.webarchiwe i musiałem podzielić to na screeny, załączam poniżej.
    Schematu niestety nie mam, tylko to co poniżej :(
    Patrzałem po tych screenach, ale nie widzę nigdzie 6V.
    Podłączyć mam radio i kabel po kablu szukać multimetrem 6V ?

Informacyjnie tylko - ta skrzyneczka pod radiem, to jest nawigacja.

Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D
    Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D
    Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D
    goraj krzysztof
    Level 31  
    Na pierwszym zdj. masz kostkę z zasilaniem kamery, ale nowe radio Ci nie poda już tam zasilania.
    franek.hd
    Level 10  
    Ok czyli rozumiem, że nie będę w stanie połączyć się obecnie z tą kamerą ?

Coś takiego znalazłem w necie, ale pytanie czy zadziała ...

Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D
    gradek83
    Level 41  

Sprawdź czy z nowego radia przewód REVERSE przez adapter wchodzi w to gniazdo "pin 2 wtyczka D124"

Dodano po 12 [minuty]:

franek.hd wrote:
    Patrzałem po tych screenach, ale nie widzę nigdzie 6V.

Dodano po 44 [minuty]:

franek.hd wrote:
    Coś takiego znalazłem w necie, ale pytanie czy zadziała ..

Powinno być oki ale zerknij tutaj i zapytaj czy mają dostępne.
    franek.hd
    Level 10  
    Tak, połączyłem ten przewód REVERSE (fioletowo-biały) z radia do kostki D124-2

Odnośnie polecenia tego adaptera, to już ich się pytałem (firma BARTEX) w sklepie - sugerują, że nie będzie pasować

Ok, to czy nie można jakoś tego połączyć bez adapterów, skoro mamy już te 6V ?
    gradek83
    Level 41  
    franek.hd wrote:
    Tak, połączyłem ten przewód REVERSE (fioletowo-biały) z radia do kostki D124-2

Teoretycznie po wrzuceniu wstecznego na tym przewodzie powinno pojawić się napięcie 12V a obraz w radio przełączyć w obraz z kamery cofania. Gdy kamery nie ma podpiętej obraz będzie czarny plus linie parkowania.

franek.hd wrote:
    Odnośnie polecenia tego adaptera, to już ich się pytałem (firma BARTEX) w sklepie - sugerują, że nie będzie pasować

Skoro na stronie jak byk podają że 16 pinowe gniazdo to powinno pasować może on myślał że to pod tego pioneera chcesz podpiąć. w opisie mają podane "onwerter z adapterem zasilania umożliwiający podłączenie fabrycznie zainstalowanej kamery cofania do nowozamontowanej uniwersalnej jednostki multimedialnej z kolorowym monitorem LCD" plus zdjecie gniazda 16 pin tak więc powinno spełnić swoją rolę.

franek.hd wrote:
    Ok, to czy nie można jakoś tego połączyć bez adapterów, skoro mamy już te 6V ?

Nie masz 6V. 6V na kamerę dawało ci twoje fabryczne radio. Ty potrzebujesz przetwornicy która z 12V zrobi 6V i zasili kamerę. Na testy możesz podpiąć kamerę pod jakiś zasilacz 6V albo 4 bateryjki paluszki 1.5Vx4=6V
    franek.hd
    Level 10  
    Dla pewności jeszcze poniżej podłączenie - proszę o potwierdzenie i sprawdzę wówczas czy pokazuje się obraz
    Chyba Twój rysunek jest niepoprawny, bo np. pokazujesz, że zasilanie kamery jest na 8 i 16, a wg. schematu Toyoty to 7 i 15.
    Proszę o poprawienie jeżeli to ja się mylę.

Czy nie powinienem podłączyć tak ?

Zasilacz 6V
    - od D123-15
    + od D123-7

Wtyk RCA do radia
    masa od D123-8
    sygnał obrazu od D123-16
    gradek83
    Level 41  
    franek.hd wrote:
    Chyba Twój rysunek jest niepoprawny, bo np. pokazujesz, że zasilanie kamery jest na 8 i 16, a wg. schematu Toyoty to 7 i 15.

Wybacz poprawiłem. Opis po polsku ale już kolory po angielsku B przyjąłem jako Brązowy a to B to Black.
    franek.hd
    Level 10  
    ok, czy teraz poniżej będzie ok ?
    wolę być pewny, niż coś popalić :)

Zasilacz 6V
    - od D123-16 *(biały)
    + od D123-7 *(czarny)

Wtyk RCA do radia
    sygnał obrazu od D123-8 *(czerwony)
    masa od D123-15 *(miodowy)
    gradek83
    Level 41  
    Jest ok. Pamiętaj aby zasilanie kamery miało odpowiednie zasilanie w granicach 5.5V-7V czyli najlepiej 6V
    franek.hd
    Level 10  
    Mam jakby co zasilacz, ale 5,45V - prawie zakres zasilania progowy, ale powinno uciągnąć

• Helpful post
    gradek83
    Level 41  
    Nie wiem ile pobiera prądu taka kamerka i czy 600mA będzie wystarczające ale sprawdzisz to się przekonasz.

Co do podpięcia zasilania dla kamery zasilanie możesz podciągnąć z linii ACC1 czyli zasilanie na kamerze pojawi się po przekręceniu kluczyka w pozycję ACC. Z tego co koledzy na forum opisują kamera dobrze aby miała zasilanie po ACC a nie dopiero po wbiciu biegu wstecznego bo zimą kamera nie jest oszroniona czyli ma odpowiednią temperaturę.

Jak ja bym to podpinał to mniej więcej tak.

franek.hd
    Level 10  
    Ok podłączyłem na próbę i działa.

Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D Toyota T27 oraz Pioneer Z9200 - Podłączenie kamery cofania do Pioneer AVH-Z9200D

Mam 2 opcje do wyboru - po masie albo baterii.
    Jak ustawiłem po baterii, to przy "R" prawidłowo pojawiał się obraz i na trybie "P" znikał - czyli zachowanie prawidłowe

Jeszcze załączam filmik :)

Dodano po 14 [minuty]:

Quote:
    gradek83
    skąd nabyć drogą kupna taką przetwornicę ?
    widzę tylko stronę producenta, albo amazon

Dodano po 14 [minuty]:

Znalazłem coś takiego - czy będzie ok ?

gradek83
    Level 41  
    Przetwornica STEP DOWN DC/DC wystarczy ci 2A lub 3A
    np LM2596

Pod IN podepniesz zasilanie ACC a pod OUT podepnij miernik i kręcąc małym potencjometrem ustawisz 6V na wyjściu i dopiero wtedy pod OUT podepniesz kamerę. Wsadzisz to w jakąś termokurczliwą opaskę lub izolację i zabezpieczysz tak przed zwarciem. I powinno być ok.

Dodano po 1 [minuty]:

franek.hd wrote:
    Znalazłem coś takiego - czy będzie ok ?

Jak na alledrogo to będzie myślałem że to z aliexpres screen.
    goraj krzysztof
    Level 31  
    Takie przetwornice mogą siać zakłócenia i nie posłuchasz sobie radia. Lepsz by był stabilizator liniowy. Choć trzeba mu zapewnić chłodzenie.
    gradek83
    Level 41  
    goraj krzysztof wrote:
    Lepsz by był stabilizator liniowy.

Taki by się nadał ?
    Tylko chyba jeszcze nie dostępny.
    franek.hd
    Level 10  
    ok, widzę, że niewiele takie stabilizatory kosztują, jednakże jak wybiorę ten poniższy konwerter napięcia - kilka razy droższy - to czy też będzie ok ?

gradek83
    Level 41  
    Nie wiem co tam w środku siedzi czy przetwornica czy stabilizator liniowy jeśli sprzedaje to ktoś do instalacji w samochodzie to kup a to czy będzie zakłócać radio to wyjdzie w praniu.
    franek.hd
    Level 10  
    ok, zamówione, jutro mam mieć paczkę, jak podłączę to się odezwę.
    Rozumiem, że mam podłączyć wg poniższego schematu i powinno być ok ?

gradek83 wrote:
    .....

Co do podpięcia zasilania dla kamery zasilanie możesz podciągnąć z linii ACC1 czyli zasilanie na kamerze pojawi się po przekręceniu kluczyka w pozycję ACC. Z tego co koledzy na forum opisują kamera dobrze aby miała zasilanie po ACC a nie dopiero po wbiciu biegu wstecznego bo zimą kamera nie jest oszroniona czyli ma odpowiednią temperaturę.

Jak ja bym to podpinał to mniej więcej tak.

franek.hd
    Level 10  
    Quote:
    gradek83

wielkie podziękowania, naprawdę jesteś mega gość.

konkretnie, rzeczowo, szybko i profesjonalnie.

Dzięki Tobie - no stress :)

kupione, zainstalowane, uruchomione - działa.

Dzięki serdeczne jeszcze raz !!!