Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EPSON EcoTank ITS L3060 - Drukarka nie drukuje koloru czerwonego

23 Mar 2020 15:29 4479 5
  • Level 2  
    Witam,
    od października 2018 roku posiadam wymienioną w tytule drukarkę. Już w zeszłe lato zaczęły się z nią problemy - przestała drukować na kolorowo. Początkowo zanikł kolor żółty, ostatecznie na niebieskim skończywszy. Drukarka została oddana na gwarancję. Problem na jakiś czas znikł. Starałam się w tym czasie regularnie drukować w kolorze, by sytuacja się nie powtórzyła, jednak niedawno problem wrócił - drukarka przestała drukować kolor magenta. Od wystąpienia problemu robię codziennie test dysz, na którym widać, że drukarka drukuje jedynie śladowe ilości czerwonego tuszu. Gwarancja niestety już minęła i stąd moje pytanie, czy da się to naprawić w domu? Od razu zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem, nie znam się na żadnych skomplikowanych naprawach. W internecie czytałam dużo, że może pomóc jakiś atrament udrażniający. Tylko czy w przypadku takiego typu drukarki z EcoTank zda to egzamin? Automatycznego czyszczenia głowicy nie chcę wykonywać, ponieważ przy pierwszym wystąpieniu problemu dostałam polecenie w sklepie, by wykonać to czyszczenie kilka razy, co doprowadziło ostatecznie do zaniku wszystkich kolorów.
  • Level 38  
    Witam.
    Guuusia99 wrote:
    czy da się to naprawić w domu? Od razu zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem, nie znam się na żadnych skomplikowanych naprawach.

Jeśli jesteś kompletnym laikiem, to niestety nie naprawisz skutecznie tej usterki (jeśli jeszcze jest w ogóle szansa naprawy).
    Guuusia99 wrote:
    Automatycznego czyszczenia głowicy nie chcę wykonywać, ponieważ przy pierwszym wystąpieniu problemu dostałam polecenie w sklepie, by wykonać to czyszczenie kilka razy, co doprowadziło ostatecznie do zaniku wszystkich kolorów.

Czy ilość tuszu w zbiornikach jest na odpowiednim poziomie (nie za mało, czyli ponad kreskę, jak i nie za dużo, czyli nie pod sam korek)?
    Guuusia99 wrote:
    W internecie czytałam dużo, że może pomóc jakiś atrament udrażniający.

Do udrażniania głowic stosuje się płyny udrażniające. Mogą być one dolewane do atramentów w lżejszych przypadkach lub "dozowane" bezpośrednio przy cięższych przypadkach.
    Czyszczenia powodują nabijanie licznika pochłaniacza zużytego tuszu. Przepełnienie tego licznika uniemożliwi drukowanie.
    Jeśli nie chcesz bardziej popsuć sprzętu, oddaj go do serwisu. Skoro nie masz doświadczenia, to nie zrobisz zbyt wiele w kierunku naprawy sprzętu.
    Jaki przebieg ma ta drukarka (ilość wydrukowanych stron, drukuje się m.in. z testem dysz)?
    Pozdrawiam
  • Level 2  
    Ilość tuszu jest na odpowiednim poziomie, trochę poniżej kreski maksimum. Jeśli chodzi o przebieg to 136 stron kolorowych i 720 czarno-białych, więc raczej niewiele.
  • Level 38  
    Jak na taką drukarkę jest to praktycznie "żaden" przebieg. Szkoda byłoby uszkodzić całkowicie głowicę przez nieodpowiednie lub zbyt agresywne czyszczenie.
    Obejrzyj sobie film na YT: https://www.youtube.com/watch?v=4aPOQRc5eek
    Na przykładzie drukarki podobnej do Twojej pokazane jest udrażnianie głowicy metodami dla naprawdę początkujących (bez wyjmowania głowicy). Jeśli chcesz sama spróbować powalczyć z drukarką, zaopatrz się w narzędzia pokazane na filmie tj. strzykawka, wężyk o odpowiedniej średnicy oraz dobry płyn udrażniający np. CLEANSER INK STRONG PLUS.
    Jeśli chcesz zobaczyć jak robi się to w bliźniaczym do twojego modelu z wyjmowaniem głowicy, zobacz filmik: https://www.youtube.com/watch?v=2aNqtLrJ9UU
    Jeśli po "lekturze" wyżej linkowanych filmów nie czujesz się na siłach żeby się brudzić i szarpać z drukarką, zanieś ją do serwisu.
    Pozdrawiam
  • Level 2  
    Dobrze, dziękuję. Być może coś wypróbuję, ale najprawdopodobniej oddam do serwisu, by nie uszkodzić sprzętu jeszcze bardziej.
    Pozdrawiam
  • Level 12  
    Witam, też mam taką drukarkę i miałem podobny problem , brak koloru magnet , okazało się, że pojemnik od tego koloru nie był wypełniony
    atramentem, odkręciłem dwie śrubki z przodu, skaner do góry , wyjmuję małe pojemniczki od systemu ciss i dmuchasz czymś , ja zrobiłem to wężykiem i ustami w miejsce zaworku gdzie uzupełniasz duże pojemniki, z jednoczesnym odpowietrzeniem na końcu ,
    pomogło i teraz jest ok, pozdrawiam.