Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie na balkonach 2 wyłączniki pojedyńcze 2 lampy jedno zasilanie

24 Mar 2020 11:26 213 11
  • Poziom 8  
    Witam
    Kupiłem mieszkanie z dwoma balkonami to w każdym balkonie jest lampa a do niego jeden wyłącznik pojedynczy. Do jednej puszki są 4 przewody 3 żyłowe gdzie jeden z nich to zasilanie. dwa przewody z niego idą do drugiego balkonu ale w puszce gdzie jest wyłącznik tylko jeden jest przewód. Czy jest możliwość podłączenia tego abym kazdym wyłącznikiem włączał oddzielnie lampę co jest na balkonie. łączyłem kable to wychodzi mi tylko że jednym wylącznikiem załączam 2 lampy drugim gaszę i na odwrót. A chciałbym aby kazdy wylącznik był do oddzielnej lampy.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    Jeśli dobrze zrozumiałem masz do tej głównej puszki doprowadzone:
    1 Lampę balkon 1
    2. Lampe balkon 2
    3. wyłącznik balkon 2
    4. Zasilanie
    Rozumiem że ta puszka jest pod przewidywanym wyłącznikiem lampy 1
    No to sytuacja jest wręcz komfortowa
    Połącz na początek:
    PE ( żółto - zielone) od zasilania z każdym pe lamp ( 2 szt)
    N ( niebieski :D ) od zasilania z każdym N lamp ( 2 szt)
    Prawdopodobnie te połączenia już są...
    Przewód fazowy z zasilania ( brązowy lub czarny) połącz z przewodami fazowymi do wyłączników ( jeden w kabel do wyłącznika L2, drugi pewnie żyłą do wyłącznika L1.
    Powrót z wyłącznika L2( podłącz na niebieski - trochę to poza normami ale nie masz kabla 4 żyłowego) z fazowym lampy L2
    Powrót z wyłącznika L1 z fazowym lampy L1
    Ponieważ masz tam prawdopodobnie wyłączniki tzw schodowe, ( czyli przełączniki) zwróć uwagę na odpowiednie ich ustawienie w puszkach, by włączały w tą samą stronę.
    Prościej tego nie dało się napisać ..
    Pozdr. J.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 8  
    -2 kontakty pojedyncze, każdy z nich znajduje się oddzielnie w pokoju
    -do jednego z nich jest doprowadzone 4 przewody 3 żyłowe (jak na foto z prawej)
    - z niego wychodzą 2 przewody do drugiego pokoju (jak na foto), jeden przewód idzie do lampy a drugi do wyłącznika.

Ogólnie miałem tak że jeśli był odłączony jeden z tych kontaktów to żadna z lamp nie świeciła jak pstrykałem drugim (o tym dowiedziałem się później patrząć na foto instalacji) sprawdzałem na krótko żarówką i nie było reakcji, dlatego zastanawiałem się co jest. W czasie budowy zrobiłem foto instalacji w salonie i zauważyłem dopiero po tym jak poodpinałem mostki że do pokoju idą dwa przewody. Myślalem że każda lampa ma oddzielne zasilanie a tu jest jakiś dziwny obieg zrobiony
  • Poziom 39  
    Kolego - nie dziwny tylko pewnie dla wyłączników schodowych.
    Zrób fotki tego co w tej puszcze z czterema kablami
    Pozdr. J.
  • Poziom 8  
    Foto z puszki gdzie jest 4 kable , to jeden idzie do pokoju i drugi na balkon. Byłem u sąsiada to u niego w puszce jest 3 kable ale różnica jest taka ze on ma jeden duży balkon i z każdego z wyłącznikow można załączyć obie lampy, a u mnie są oddzielne balkony.
  • Poziom 38  
    chrobry9 napisał:
    Czy jest możliwość podłączenia tego abym kazdym wyłącznikiem włączał oddzielnie lampę co jest na balkonie

Nie jest możliwe bo w puszcze gdzie masz 4 przewody jest dwa zasilania, przewód do przełącznika schodowego i zapewne jeden przewód do obu lamp o ile zapalają się jednocześnie, bardzo prawdopodobne że w jednej z opraw masz dwa przewody 3x1,5mm2
  • Poziom 8  
    Paanie jest mozliwe, po rozpieciu kostek prad jest wyłącznie w prawym przewodzie a wtedy we włączniuk czy na lampie co jest odkrecona nie ma nic
  • Poziom 39  
    Patrząc na puszkę z fotki nr 1 - lampy w ty układzie są połączone równolegle.
    Dwa brązowe po lewej połączone wago z trzecim to fazy na lampy.
    Brązowy po prawej to przyjście fazy połączone z brązowym od wyłąznika schodowego przy wyjściu drugim.
    Druty niebieski i żółtozielony to powroty z tamtego wyłącznika, powinny być przypięte do wyjść schodowego w tej puszcze głównej.
    A wspomniany na początku brązowy po prawej na środek tego wyłącznika.
    I wtedy obie lampy zapalają się razem i gaszą w systemie schodowym ( jak są przwidłowo podłączone przełączniki.
    Trzeba:
    Rozłaczyć te brązowe po lewej,
    kostkę potrójną z tego połączenia wstawić w miejsce podwójnej na połączeniu brązowych po prawej, ogonek brązowy z tej kostki przyda się w dalszych działaniach.
    Powroty niebieski z tego kabla do drugiego wyłącznika połączyć odzyskaną kostką podwójną z brązowym od lampy drugiej.
    Brązowy od lampy pierwszej połaczyćz wyłącznikiem nr 1, do tego wyłącznika podłączyć wspomniany ogonek brązowy.
    I w puszcze nr 1 to wszysko.
    W puszcze nr 2 podłaczyć do wyłacznika przewody brązowy i niebieski.
    Jeżeli użyjesz schodowych, które pewnie tam wisiały, musisz dobrze polłączyćte wyłączniki brązowy w nr 2 na L niebieski na jedno z wyjąć, obojętnie na które, najwyżej obrócisz wyłącznik w puszcze.
    W wyłączniku nr 1 onek brązowy do L a brązowy od lampy nr 1 do odejścia.
    Robiąc po kolei wymienione punkty powinieneś to pokonać , tylko uważaj, żeby cię nie "kopnęło" lepiej na ten czas wyłącz bezpiecznik. ( rób to w dzień :D )
    Sam się sobie dziwię z rozwinięcia tego opisu, ale ze wzgl. na #zostańwdomu
    już znudziło mi się sprzątanie biura..
    Pozdr. J.
  • Poziom 38  
    chrobry9 napisał:
    po rozpieciu kostek prad jest wyłącznie w prawym przewodzie

Aha... tak to jest jak się trzeba domyślać... więc masz zasilanie, przełącznik i 2 lampy, napięcie jest podane na drugi przełącznik i wraca korespondencyjnymi przewodami...

Więc da się to zrobić za pomocą przekaźnika F&F BIS 416

W tym temacie-->BIS-416 w ostatnim poście zamieściłem rysunek jak to połączyć.

Lub jak kolega wyże jeśli jeden łącznik ma sterować jedną lampą.
  • Specjalista elektryk
    adamjur1 napisał:
    1 Lampę balkon 1
    2. Lampe balkon 2
    3. wyłącznik balkon 2
    4. Zasilanie
    Rozumiem że ta puszka jest pod przewidywanym wyłącznikiem lampy 1

Czy jest tak, jak napisał kol. adamjur1?