Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie krajzegi, bezpieczeństwo

26 Mar 2020 01:14 228 11
  • Poziom 4  
    Witam, na samym początku zaznaczę że z elektryką praktycznie nie mam doczynienia więc proszę o wyrozumiałość. Więc sytuacja wygląda tak, że posiadam starą krajzege, której silnik podłączony jest 4 żyłami (fazy i neutralny). ,,Fachowiec" który ją podłączał nie podłączył ochronnego bo stwierdził że w starych maszynach będzie wyzwalało bezpiecznik (chyba różnicowo prądowy, chociaż jak już pisałem nie znam się na tym). I teraz moje pytanie jest takie czy w takim podłączeniu w razie pojawienia się prądu na konstrukcji zrobi się jakieś zwarcie albo stanie się cokolwiek i zadziała bezpiecznik?
    Jeśli umieściłem w złym dziale, albo nie ma tu miejsca dla takich amatorów proszę żeby ktoś mi zwrócił uwagę.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 43  
    @Marek12_3 Kompletne herezje i kompetentny ,,fachowiec" :cry: :cry: Przewód N silnikowi trójfazowemu do niczego nie jest potrzebny, natomiast PE czyli ochronny jak najbardziej. Jaki tam jest u Ciebie układ sieci i jaki jest rodzaj zabezpieczeń ??, bo to pierwsze pytanie, które się nasuwa i zostanie tu zadane.

Marek12_3 napisał:
    bo stwierdził że w starych maszynach będzie wywalało bezpiecznik (chyba rocznicowo prądowy,
    A co za różnica, czy stare albo nowe maszyny? W każdej z nich musi być zachowana odpowiednia rezystancja izolacji i stosownie do rodzaju sieci odpowiednia ochrona przeciwporażeniowa i tyle.
  • Poziom 42  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    tam jest u Ciebie układ sieci i jaki jest rodzaj zabezpieczeń

A prościej, jak wygląda gniazdo do którego podłączasz maszynę?
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 4  
    kortyleski napisał:
    tam jest u Ciebie układ sieci i jaki jest rodzaj zabezpieczeń

A prościej, jak wygląda gniazdo do którego podłączasz maszynę?

Z podłączeniem wygląda to tak, że w maszynie jest gniazdo 4 pinowe, do niego jest wpięta przejściówka na 5pin, ale przejściówka jest zrobiona kablem 4 zylowym, więc ochronnego nie ma (przejściówka jest tylko dlatego że źródło ma gniazdo 5pin),
  • Poziom 4  
    kortyleski napisał:
    gniazdo na ścianie jakie jest? Najlepiej zdjęcia porób

Gniazdo jest 5pin 32A, takie klasyczne z przełącznikiem lewo prawo
  • Poziom 43  
    Marek12_3 napisał:
    Na ścianie, gniazdo ?? Czy stały wtyk zamontowany na maszynie ? Poza tym zastosowanie przełącznika kierunku wirowania w pile tarczowej ? :cry: Kto to wymyślił ??
    @Marek12_3 Na razie nic nie można wywnioskować! Kolega niestety nie odróżnia gniazda od wtyku stałego, nie ma pojęcia o własnej instalacji i nie zdaje sobie sprawy, czym zagraża zastosowanie przełącznika kierunku obrotów w pile tarczowej !
  • Poziom 4  
    Marek12_3 napisał:
    Na ścianie, gniazdo ?? Czy stały wtyk zamontowany na maszynie ? Poza tym zastosowanie przełącznika kierunku wirowania w pile tarczowej ? :cry: Kto to wymyślił ??
    @Marek12_3 Na razie nic nie można wywnioskować!

Na ścianie zamontowane jest gniazdo 5pin (źródło), podłączony do niego przewód dochodzi do przejściówki na 4pin (z jednej strony wchodzi 5pin, a z drugiej wychodzi 4pin) i końcówka 4 pinowa z przejściówki podłączona jest do gniazda umieszczonego na maszynie, jeśli nie da się zrozumieć spróbuję to później jakoś narysować
  • Poziom 4  
    @Marek12_3 Raczej sfotografuj i wstaw tutaj

Nie mam teraz możliwości, ale spróbuję jeszcze inaczej, jak się nie będzie dało zrozumieć zamknę post
    Gniazdo 5pin 32a jest źródłem. Podpinam do niego przedłużacz, który po 2 stronach ma wtyczki. Jedna wtyczka oczywiście w źródle, a druga jest podłączona do przejściówki (kawałek kabla z jednej strony ma wejście na 5pin, a z drugiej wychodzi wtyczka 4 pin). Następnie wtyczkę 4p (jeden koniec przejściówki) wpinam do gniazdka przymocowanego na maszynie
  • Poziom 42  
    Jeżeli ja to dobrze wszystko rozumiem to natychmiast odłącz maszynę od prądu i nie używaj dopóki nie zrobisz z tym porządku. Jak na razie jesteś na najlepszej drodze do nieszczęścia. Od porażenia do otrzymania latającą tarczą w caban. Nie wiem co gorsze...
    Maszyna ma mieć zabudowany wyłącznik i odpowiedniej długości kabel 4x. Gdzie kolory szary, czarny i brązowy idą przez wyłącznik do silnika, we wtyku to L1, L2 i L3. Natomiast żółto zielony od PE we wtyku do metalowej obudowy silnika. Żadnych przełączników lewo/prawo po drodze.

Dodano po 55 [sekundy]:

Uruchamiasz bez tarczy i jak się kręci w złą stronę to zamieniasz L1 z L2 na silniku.
  • Poziom 4  
    Inni użytkownicy mi wytłumaczyli
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

Koledzy w tym temacie słusznie zwrócili uwagę na zagrożenia jaki niesie ten stan rzeczy i to należy brać pod uwagę wskazali też jak można rozwiązać ten problem.
    Proszę pamiętać że nic nie zastąpi wizyty uprawnionego elektryka na miejscu a udzielone tu rady są pomocą przy rozwiązywaniu problemu przez kompetentne osoby na miejscu.