Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duże zużycie prądu, czy to może być przyczyną?

26 Mar 2020 18:58 216 12
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam pytanie, posiadam bardzo duże zużycie prądu w domu, wydawało mi się, że to może problem z licznikiem, więc zamontowałem dodatkowy licznik na własny koszt, ale wskazania są takie same - mam duże zużycie prądu. Kupiłem już kiedyś taki zwykły miernik wtykany do gniazdek, liczyłem co ile zużywa prądu i ciągle mi się nie zgadza, mimo, że powinno zużywać mniej to sumarycznie mam dużo. Czy problemem może być źle wykonana instalacja? Nie znam się na prądzie, ale może zachodzą tam jakieś zjawiska, indukuje, zużywa się niepotrzebnie czy coś? Chodzi o to, że nie mam zrobionej instalacji gniazdek w sposób "klasyczny", czyli kabel idzie od rozdzielni do gniazdka, z gniazdka do następnego i koniec, tylko całe piętro mam zrobione w sposób taki, że wszystkie gniazdka są połączone w tzw. "pętle". Narysowałem prosty schemat w paincie. Czy to może być problemem zbyt dużego zużycia prądu?
    Jeżeli chodzi o instalację, to zabezpieczenia są OK, instalacja to 3 fazy, rozdzielone mniej więcej po równo - kuchnia, lodówka, pralka itp. A domek jest bardzo mały, to jest ten z serii "na zgłoszenie", nie mam ogrzewania na prąd itp. wszystko normalnie jak w każdym domu, a średnie zużycie na dzień to około ~8kwh. Nawet przy mocno naciąganym liczeniu wychodzi mi 5-6, więc gdzie reszta?

Pozdrawiam
    Duże zużycie prądu, czy to może być przyczyną?
  • Poziom 39  
    Witam
    A bierzesz pod uwagę pompy systemie ogrzewania, napędy bram i inne urządzenia w stanie czuwania?
    8 kWh na dobę to ok 120 zł miesięcznie- chciałbym tyle płacić....
    Pozdr. J.
  • Poziom 27  
    Pytanie jaką masz instalację 3 przewody z bezpiecznikiem różnicowo-prądowym? Bo jak nie i np. jest to 2 przewody z "zerowaniem" to problemem może być jakieś urządzenie, które ma przebicie. Na różnicowo-prądowym by to wyszło bo by zadziałał RCD, a na zerowaniu po prostu wcina sporo więcej prądu (i grozi porażeniem jak się to włączy bez uziemienia). Masz jakieś indukcyjne obciążenia? Może jakiś zasilacz impulsowy uszkodzony.
  • Poziom 27  
    Wyłącz wszystkie urządzenia z gniazdek zgaś swiatło ( lampy) i sprawdź czy licznik sygnalizuje pobór prądu. Jeśli to stary licznik to kręci się tarczka a jesli elektroniczny to wolno miga czerwona lampka.
  • Poziom 39  
    mipi_pl napisał:
    Mam pytanie, posiadam bardzo duże zużycie prądu w domu, wydawało mi się, że to może problem z licznikiem, więc zamontowałem dodatkowy licznik na własny koszt, ale wskazania są takie same
    Dwa liczniki pokazują to samo.
    To wskazuje że wszystko jest ok.
    Natomiast szacunkowe obliczenia autora tematu są błędne.
    Ile energii naprawdę pobiera np. lodówka - nie wiadomo.
    Czego autor nie uwzględnił - też nie wiadomo.

Ta kasa na domek (120/mc)to wcale nie jest dużo.
  • Poziom 2  
    adamjur1 napisał:
    8 kWh na dobę to ok 120 zł miesięcznie- chciałbym tyle płacić....

Ja też, niestety mam prąd budowlany i przy takim zużyciu to około 300zł/msc

n6210 napisał:
    Pytanie jaką masz instalację 3 przewody z bezpiecznikiem różnicowo-prądowym?

Tak, wszystko jest robione według normalnego standardu TN-S, uziom jest w głównej skrzynce przy płocie oraz dodatkowy uziom w domu, różnicówka działa bez zarzutów, wszystkie przewody 3 żyłowe

n6210 napisał:
    Masz jakieś indukcyjne obciążenia? Może jakiś zasilacz impulsowy uszkodzony.

Raczej nie, wyszło by mi na pojedynczych pomiarach, a prawie wszystko sprawdzałem

jarek1 napisał:
    Wyłącz wszystkie urządzenia z gniazdek zgasś swiatło ( lampy) i sprawdź czy licznik sygnalizuje pobór prądu. Jesli to stary licznik to kręci się tarczka a jeśli elektroniczny to wolno miga czerwona lampka.

Właśnie jutro tak chcę zrobić, póki co kierowałem pytanie ogólnie czy tego typu instalacja może mieć wpływ na coś, czy raczej to problem z moimi odbiornikami.
    Co do migającej lampki, zastanawia mnie jeden fakt, bo licznik jest elektroniczny i na dwóch fazach ta lampka "miga", ale z tak dużą częstotliwością, że prawie świeci światłem ciągłym, a na jednej fazie jest to faktycznie miganie czyli co 0,5s około mignie albo co sec (nie liczyłem). Czy może to sugerować jakąś nieprawidłowość?
  • Poziom 39  
    Twoje "szacunki" "na oko"są błędne.
    Nie jesteś w stanie wszystkiego uwzględnić.

Rzeczywistego zużycia energii przez lodówke - nie znasz.
    Rzeczywistego zużycia energii przez pralkę także nie znasz.
    Rzeczywistego zużycia energii przez piekarnik także nie znasz.
    Rzeczywistego zużycia energii przez czajnik także nie znasz.
    Rzeczywistego zużycia energii przez oświetlenie także nie znasz.
    Zasilacze komórek, alarm,laptop,komputer .
    Wszystko "na oko" albo wcale nie liczone.
    Tego się trochę uzbiera.
  • Poziom 27  
    Migające wskaźniki informują o poborze prądu na danej fazie . Jesli dwie prawie świacą to oznacza że są mocniej obciążone od trzeciej , w skrócie im szybciej miga tym jest większy pobór pradu.
  • Poziom 2  
    CYRUS2 napisał:
    Twoje "szacunki" "na oko"są błędne.
    Nie jesteś w stanie wszystkiego uwzględnić.

Rzeczywistego zużycia energii przez lodówke - nie znasz.
    Rzeczywistego zużycia energii przez pralkę także nie znasz.
    Rzeczywistego zużycia energii przez piekarnik także nie znasz.
    Rzeczywistego zużycia energii przez czajnik także nie znasz.
    Rzeczywistego zużycia energii przez oświetlenie także nie znasz.
    Zasilacze komórek, alarm,laptop,komputer .
    Wszystko "na oko"
    Tego się trochę uzbiera.

Nie liczę zużycia na oko, liczyłem je na podstawie rzeczywistego zużycia, które wskazało urządzenie pomiarowe wtykane do gniazda, o czym wspomniałem już wcześniej. Pomiary przeprowadzałem przez kilka dni dla jednego urządzenia i wyciągałem średnią, ale nie na zasadzie, że podłączyłem i zostawiłem na tydzień tylko każdego dnia monitorowałem i wychodziło podobnie jak dla średniej z kilku dni. Sumarycznie pomiary prowadzę jak nałogowiec już od kilku miesięcy, mierzyłem wszystko co mogłem i wiem co ile realnie zużywa prądu, po kalkulacjach wyszło mi, że licznik nie powinien mi tyle naliczać co nalicza, dlatego zdecydowałem się zamontować dodatkowy i zdziwiłem się, bo jednak okazało się, że faktycznie mam duże zużycie prądu, więc staram się znaleźć teraz przyczynę tego stanu. Fakt, nie znam zużycia oświetlenia, tutaj mogę jedynie szacować pobór mocy, ale raczej wszystko co da się wetknąć do gniazdka zmierzyłem, i nie sądzę, że kilka żarówek LED generuje mi dodatkowe 3 kWh.

Tak czy siak, nie chcę wnikać w fakt czy faktycznie jestem w stanie tyle prądu pobrać czy nie, pytanie cały czas pozostaje takie samo, czy instalacja wykonana w sposób "pętli" może mieć jakikolwiek wpływ na pobór mocy/zużycie energii czy nie ma to kompletnego znaczenia?
  • Poziom 39  
    Co jednoznacznie świadczy o tym, że twoje obliczenia są błędne.
    Szukasz "dziury w całym".
    mipi_pl napisał:
    nie liczę zużycia na oko, liczyłem je na podstawie rzeczywistego zużycia, które wskazało urządzenie pomiarowe wtykane do gniazda, o czym wspomniałem już wcześniej.
    Czy to urządzenie było legalizowane ?
    Bardo możliwe, że obwodów - bez gniazdek - nie uwzględniłeś.

Pomiar w gniazdkach i uśrednienie - to nie jest rzeczywiste zużycie.
    mipi_pl napisał:
    pytanie cały czas pozostaje takie samo, czy instalacja wykonana w sposób "pętli" może mieć jakikolwiek wpływ na pobór mocy/zużycie energii czy nie ma to kompletnego znaczenia?
    Nie ma znaczenia.
  • Poziom 27  
    A mnie interesuje, co tam masz wkopane w ziemi za licznikiem. Spotkałem się z wkopanym przewodem (biały), zamiast kablem. Klientowi licznik zasuwał dwa razy szybciej do momentu całkowitego przepalenia przewodu w glebie.
  • Poziom 27  
    Ja myślę, że wszystko się wyjaśni jak odłączysz wszystkie znane odbiorniki, wtedy zostaną te nieznane i okaże się czego nie wziąłeś pod uwagę :) lub pobór spadnie do zera czyli szacunki jednak były błędne :)
  • Poziom 39  
    Szukaj uszkodzenia w linii zasilającej budynek, od licznika do rozdzielni.
    Pozdr. J.