Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica w Orionie 707 na STR59041 - jak sprawdzić?

01 Oct 2005 00:10 2217 2
 • Level 16  
  Witam.
  Telewizor ten trafił do mnie z piszczącą przetwornicą (zwarcie na wtórnej). Aby zlokalizować usterkę zacząłem odłanczać po kolei obciążenie po stronie wtórnej (wg schematu B507, 506 ... 504). Po odłaczeniu B504 (bez obciążenia po wtórnej) padł STR59041 oraz R502 4Ω7 10W. Pomyślałem, że przypadek.
  Wymieniłem STR (akurat miałem z innego dawcy) oraz opornik, podłączyłem żarówkę bezpośrednio na wtórną trafa dla napięcia 125V i cisza - żarówka nie świeci. Odłączyłem żarówkę i kolejny STR i opornik do kosza :cry:. Nie mając na chwilę obecną co podstawić za STR sprawdziłem elementy po stronie wtórnej i jak na razie padnięta jest dioda D512 R2H. Jak obciążyć taki układ żeby działał bez strony wtórnej i żeby nie uwalać STR-a:?:

  Za wszelkie rady z góry dzięki.

  PS. Zamieszczam schemat tej przetwornicy z zaznaczonymi elementami o których piszę.

  Przenoszę do Początkujących... (am)
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  Level 23  
  bez obciążenia strony wtórnej ta przetwornica nie wystartuje-uwali się STR..
  żarówkę 60W podłącz na kondensator elektrolityczny w obwodziw +B-125V-wylutuj BU na W/N--najprawdopodobnie on jest uszkodzony-przetwornicę sprawdzaj bez niego i tej diody co masz walniętą--zle podłączyłeś żarówkę jak bezpośrednio na uzwojenia trafa...
  przed próbami wymien wszystkie kondensatory elektrolityczne po stronie pierwotnej przetwornicy i sprawdz wszystkie opory tylko dokładmie-wylutuj jednostronnie z druku-masz schemat to porównaj..
  wstaw nowego STR-a -załącz TV-na żarówce powinno byc 125V-przetwownica będzie--OK.

  pozdrawiam****
 • Level 16  
  Dzięki Zbyszku za pomoc.
  Po wymianie elementów (STR, dioda, opornik i profilaktycznie elki na pierwotnej i wtórnej) przetwornica ruszyła. Od początku najprawdopodobniej powodem niedomagania była dioda R2M, ale mój zły sposób sprawdzenia spowodował trochę spustoszeń. Może ten post będzie ostrzeżeniem dla innych niewtajemniczonych.

  Pozdrawiam
  Mariusz


  PS.
  TV działał ok. 8 godzin (z przerwami) i eksplodował STR. Element zakupiony w krytykowanej na forum firmie. Dodatkowo padły R502-4Ω7 10W, R518-1Ω, Q502-2SD863C. Tym razem wstawiony został STR który wyglądał bardziej "oryginalnie". Mam nadzieje, że tym razem pochodzi dłużej.
  Mariusz.