Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywarka Yamaha CRW2100S - nagrywa wolniej niż powinna.

Dydzio 01 Paź 2005 18:15 1491 14
  • #1 01 Paź 2005 18:15
    Dydzio
    Poziom 30  

Mam cztery uszkodzone nagrywarki Yamahy. Wszystkie podobne (jedne na SCSI, inne na IDE).
    Trzy z nich nie widzą płyt, więc są raczej na przemiał (czytaj: dawcy organów dla tej czwartej :D ). Czwarta działa prawie dobrze.
    Otóż, jak zaczynam nagrywanie w Nero słychać jak nagrywarka się rozpędza, po czym troszeczkę zwalnia, znów się rozpędza i znów zwalnia; tak jakieś 2, 3 razy. Potem Nero wypisuje w głównym oknie, że prędkość nagrywania została zmniejszona (z 16x na 8x) ze względu na nośnik :(
    Oczywiście nie jest to prawdą, bo próbowałem nośników kilku firm, mniej i bardziej firmowych: TDK, Hawk (prawdopodobnie odpady z Verbatima)...

Pytanko: co może być uszkodzone: jakaś część mechaniki, silnik napędzający płytę, czy może raczej jakiś jego sterownik czyli część elektroniki???

Dydzio

0 14
  • #2 01 Paź 2005 18:18
    tronic1
    Spec od komputerów

Pewnie nic nie jest uszkodzone.Podejrzewam że firmware jest na tyle stare że nie rozpoznaje nowych nośników i chyba w tym problem.

0
  • #3 01 Paź 2005 18:21
    Dydzio
    Poziom 30  

tronic1 napisał:
    Pewnie nic nie jest uszkodzone.Podejrzewam że firmware jest na tyle stare że nie rozpoznaje nowych nośników i chyba w tym problem.

Firmware jest najnowszy ze strony producenta. Poza tym to dziwne zachowanie na początku nagrywania...

0
  • #4 01 Paź 2005 18:37
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dydzio napisał:
    Firmware jest najnowszy ze strony producenta.

Czy mógłby kolega podać datę, jaką jest sygnowany ten firmware?

0
  • #5 01 Paź 2005 19:13
    Dydzio
    Poziom 30  

jankolo napisał:

Czy mógłby kolega podać datę, jaką jest sygnowany ten firmware?

Cytat:
    SCSI recorders (CRW2100S)
    Created on March 26, 2001.
    Connect the recorder to the host PC (Windows 95/98/98SE/Me/NT4.0/2000/XP) via SCSI I/F.
    Turn both the PC and the recorder on (no disc in the drive).

Version History of Firmware Change Date

1.0n Changes from the Previous Version March 26, 2001

Dodam, że prędkości napędu to 16x10x40x - skoro czyta płytki "szybsze" to też powinien zapisywać!

A propo czytania; poniżej skriny z tej samej płytki w dwóch różnych napędach... coś mi tu śmierdzi jednak mechaniką...

0
  • #7 01 Paź 2005 19:50
    tronic1
    Spec od komputerów

Te wykresy w sumie o niczym nie świadczą.Firmware masz stare,nic dziwnego bo napęd też stary i producent "odpuścił" sobie ten napęd,a technologia czy raczej chemia płyt CD się zmienia.Możesz podoświadczać z różnymi kolorami płyt.

0
  • #8 01 Paź 2005 20:15
    Dydzio
    Poziom 30  

tronic1 napisał:
    Te wykresy w sumie o niczym nie świadczą.Firmware masz stare,nic dziwnego bo napęd też stary i producent "odpuścił" sobie ten napęd,a technologia czy raczej chemia płyt CD się zmienia.Możesz podoświadczać z różnymi kolorami płyt.

TDKi są Ftalocyjaninowe - zielone; Hawki to czysta Cyjanina - niebieskie. Dla porównania stara płytka Dvision, na której pisze 2x-24x

0
  • #9 01 Paź 2005 20:25
    TONI_2003
    Moderator

Witam ! ... podmień silniki i myślę że taśmę też zmieniałeś?

0
  • #10 01 Paź 2005 20:30
    Dydzio
    Poziom 30  

TONI_2003 napisał:
    Witam ! ... podmień silniki i myślę że taśmę też zmieniałeś?

Taśmę sygnałową oczywiście podmieniałem.
    Czyli jednak silnik...

0
  • #11 01 Paź 2005 20:38
    TONI_2003
    Moderator

Pewności nie mam , ale skoro już inne sposoby zawiodły , a silniki mają oznaczenia i będziesz taki miał to nie widzę przeciwwskazań !
    :arrow: Trzeba się tylko skupić podczas wymiany. :D

0
  • #12 02 Paź 2005 00:07
    tzok
    Moderator Samochody
  • #13 02 Paź 2005 00:26
    Dydzio
    Poziom 30  

tzok napisał:
    Nie patrząc na wykresy, obstawiam, że zużyła się dioda laserowa lub zmatowiała soczewka lub pryzmat.

Możliwe, ale jak na złość pozostałe napędy, które mam, nie czytają płyt, więc na dawcę optyki raczej się nie nadają :(
    Poza ty nagrywarki Yamahy, nie wiem czy wszystkie, ale na pewno te starsze, znane były z tego, że miały szklaną, a nie plastikową optykę!!! Może z czasem rzeczywiście taka optyka może zmatowieć, ale nie aż tak szybko.

:arrow: TONI_2003: Co miał Pan na myśli mówiąc, że mam uważać przy wymianie silniczka???

0
  • #14 02 Paź 2005 08:06
    TONI_2003
    Moderator

... to co napisałem zobaczysz jak będziesz wymieniał w Yamaha tego nie robiłem więc nie wiem !
    Jeśli masz takie co niby nic Ci nie czytają natomiast zachowują się poprawnie możesz pokusić się by układ lasera zdemontować całkowicie i wyczyścić soczewkę od spodu oraz pryzmaty wewnatrz.

0
  • #15 03 Paź 2005 11:42
    Dydzio
    Poziom 30  

Wymiana silniczka nie przyniosła jednak spodziewanego rezultatu. Jakoś nie wierzę, żeby trafiły mi się dwa identycznie uszkodzone silniczki ;(
    Nagrywarka nadal przy rozpoczynaniu nagrywania, tak jak przedtem, "akustycznie" zwalnia i rozpędza się.
    yamaha1 - o to mi chodzi :(
    yamaha2 - płytka nagrana powyżej i odczytana w tej yamaszce; nadal jakby problemy z czytaniem i jeszcze ten poszarpany wykres na początku...

0