logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól

kamilch-1984 03 Maj 2020 15:07 2238 57
Najlepsze odpowiedzi

Czy da się naprawić lewą stronę płyty indukcyjnej bez wymiany całego modułu sterującego i jak znaleźć uszkodzony element?

Tak, jest szansa na naprawę bez wymiany całego modułu, ale trzeba wyjąć płytkę i zlokalizować uszkodzenie na module lewej strony, bo sama wymiana modułu jest tylko prostszą alternatywą [#18666287] Zacząć trzeba od pomiarów IGBT, sprawdzenia czy moduł dostaje zasilanie na wejściu oraz czy bezpiecznik jest cały; w tej płycie na wejściu było ok. 241 V [#18666500][#18671144][#18671295] Na uszkodzeniu widać było spalony rezystor drutowy 22Ω/2W i uszkodzony układ TNY280PN, a obok warto sprawdzić też diody w jego okolicy [#18666824][#18668948][#18669121] Później pojawił się błąd F3/E3, który według dokumentacji wskazuje na przegrzanie, więc trzeba jeszcze sprawdzić czujniki NTC przy IGBT i ich połączenia [#18689300][#18704606][#18704880] Trzeba uważać, bo przy braku doświadczenia można narobić dodatkowych szkód; jeśli nie chcesz ryzykować, lepszy będzie serwis naprawiający moduły albo wymiana całego modułu [#18669426][#18705227]
REKLAMA
  • #1 18665796
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Witam,
    Mam problem z płytą indukcyjną w której od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól. Coś więcej o działaniu płyty. Każde z 4 pól na płycie mogę uruchomić z tym tylko, że po lewej stronie po uruchomieniu wyświetla się przez kilka sekund wartość początkowa "5", po czym znak chyba "u", który wyświetla się gdy nie widzi garnka. Dodam, że nie słychać wentylatora po lewej stronie. Czy jest szansa na naprawę nie wymieniając modułu sterującego płyty, który kosztuje 340zł.?
  • REKLAMA
  • #2 18666287
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    Jest szansa, trzeba moduł wyjąć, zlokalizować i usunąć uszkodzenie, czyli potrzeba do tego trochę wiedzy i umiejętności z zakresu elektroniki. Druga alternatywa to wymiana modułu, przy czym 340zł to dość niski koszt.
  • REKLAMA
  • #3 18666401
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Jeżeli chodzi o moduł sterujący już go zlokalizowałem. Tzn., rozebrałem płytę licząc na dostrzeżenie zimnych lutów lub przypalonych miejsc, które mógłby pomóc w diagnozie. Kwota 340 zł przy cenie 920 zł za płytę nie jest dla mnie satysfakcjonująca. Wole z czyjąś pomocą zlokalizować wadliwy element całej układanki niż iść w pewien sposób na łatwiznę. Przy tym zdobędę trochę wiedzy na ten temat.
  • #4 18666500
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    W takim razie zacznij od pomiarów IGBT na module uszkodzonej strony. Wrzuć też zdjęcia modułu w ekstra jakości.
  • #5 18666795
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Proszę o to zdjęcie oraz zdjęcie rozbite na dwa.
    Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól
  • #6 18666824
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    Zdjęcia jednej strony już mamy, przydała by się jeszcze druga strona PCB, jak już wspomniałem wcześniej, zrób pomiary IGBT i sprawdź czy moduł w ogóle dostaje zasilanie na wejściu.

    Na tej stronie widać już uszkodzenie rezystora drutowego 22Ω/2W, zapewne będzie też uszkodzenie przetwornicy z drugiej strony.
  • #7 18666909
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Jeżeli chodzi o tranzystory IGBT, znalazłem dwa filmiki jak to zrobić pomierzyłem i porównałem z wartościami po stronie prawej działającej i są takie same. Mówisz o rezystorze w kółku?
    Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól
  • #8 18666922
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    Tak, dokładnie o tym, ale to nie wszystko :) To tylko początek.
  • #9 18667022
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Dla jasności, jak wygląda informacja po uruchomieniu.
    Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól
  • #10 18667037
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    O pomiarach IGBT znajdziesz na forum informacje. Mnie by jeszcze interesowało co się skrywa pod tą płytką zewnętrzną?
    kamilch-1984 napisał:
    Jak to początek?Już się zgrzałem 🤣
    Jak się chce zaoszczędzić, to trzeba się urobić :)
  • REKLAMA
  • #11 18667141
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    mrice napisał:
    Jak się chce zaoszczędzić, to trzeba się urobić :)
    Zgadzam się ;) Nie ma nic za darmo. Płytę musiałem złożyć z powrotem dla żony i dzieci. Zatem jutro wrócę z pracy koło 18-stej. Rozbiorę ją jeszcze raz i zrobię zdjęcie lewej strony płytki (patrz zdjęcie). No i odrobię lekcję jeżeli chodzi o IGBT.
    Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól
  • #12 18668841
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Witam ponownie.
    Przesyłam kolejne zdjęcia do wglądu:)
    Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól
  • #13 18668861
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    Obejrzyj dobrze element zaznaczony na wycinku zdjęcia, może być przydatna lupa. Ja się tam nie znam, ale chyba ten element będzie pęknięty i powiązany z wcześniej omawianym rezystorem.

    Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól
  • #14 18668924
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Wygląda to tak jakby miał jakiś ubytek w prawym dolnym rogu na płaszczyźnie. Nic więcej 🤔
    Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól
  • #15 18668948
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    kamilch-1984 napisał:
    Wygląda to tak jakby miał jakiś ubytek w prawym dolnym rogu na płaszczyźnie.

    To do stomatologa go na borowanie jak ma ubytki ;-)

    kamilch-1984 napisał:
    Nic więcej

    To jest AŻ, kolego. Takie dziury nie powstają znikąd, ani przez korozję. Jest to efekt spektakularnego bum jakie zaszło wewnątrz układu. Mówiąc wprost, układzik ten jest trupem i to można już stwierdzić bez pomiarów.
    Odczytaj teraz jego oznaczenia, bo na fotce trochę słabo widać, TNY xxxPN, w razie problemów z odczytaniem na prawym module znajdziesz jego ksero :)
  • #16 18669041
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Ha ha jak Pan mówi to tak trzeba zrobić 😷 Hi hi
    Zdjęcie są mega super tylko po wrzuceniu jakość spada :(
    Ja widzę 280...
    92 możliwe że dalej 290..
    Ale jednak rozbiorę jeszcze raz i zajrzę na drugą stronę 🤣🥵
  • #17 18669066
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    kamilch-1984 napisał:
    Zdjęcie są mega super tylko po wrzuceniu jakość spada :(

    Spokojnie, można pochachmęcić i obejrzeć je w właściwej jakości.

    Też mi to na 280 wygląda, ale głowy nie dam, z kapelusza też nie odpowiem co tam winno być.

    kamilch-1984 napisał:
    Ale jednak rozbiorę jeszcze raz i zajrzę na drugą stronę

    Tak będzie najrozsądniej.
  • #18 18669085
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    A więc wyczytałem takie to wartości na tym małym cudeńku: TNY280PN
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • #19 18669121
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    Z tego ważna będzie środkowa linijka, czyli TNY280PN, o rezystorze pisaliśmy wcześniej, tak kreuje się twoja lista zakupów. Pro forma zdało by się pomierzyć diody które są w okolicy tego układu.

    Nic tez nie napisałeś, a wcześniej pytałem, czy jest zasilanie na przyłączach tego PCB.
  • #20 18669214
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    mrice napisał:
    Z tego ważna będzie środkowa linijka, czyli TNY280PN, o rezystorze pisaliśmy wcześniej, tak kreuje się twoja lista zakupów. Pro forma zdało by się pomierzyć diody które są w okolicy tego układu.

    Nic tez nie napisałeś, a wcześniej pytałem, czy jest zasilanie na przyłączach tego PCB.


    A więc te cudo "TNY280PN" oraz  rezystor "22Ω/2W"
    Jeżeli chodzi o sprawdzenie zasilania na przyłączach tego PCB wydaje się prostym pytaniem 🤣 Ale czy mogę liczyć na wskazówki? Jak i również przy zlokalizowaniu diód (gdzie one) 🤔
  • REKLAMA
  • #21 18669426
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    Przy tym rezystorze jest jeszcze jeden haczyk o którym już pisałem.

    Kolego, zaczynam podejrzewać, że jednak temat elektroniki jest Ci zupełnie obcy. Jesteś pewien, że chcesz walczyć z tym sam ? Płytkę idzie łatwo uszkodzić i narobić bonusowych kłopotów. Czasem taniej jest zlecić pierwotną naprawę niż naprawę tego co się napsuło dodatkowo ;-)

    Pytanie drugie, co posiadasz na warsztacie z wyposażenia do prac elektronicznych ?
  • #22 18669893
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Witam w tym nowym pięknym dniu 😁
    Tak, tak temat elektroniki jest mi obcy. Naprawy z jakimi do tej pory miałem do czynienia są głównie związane z instalacją samochodową (samouk). No jeszcze podświetlenie matrycy w LCD. Ale ten temat jest zupełnie mi obcy, chodź mnie nie przeraża 🤣 Moje zaplecze to multimetr, lutownica grzałkowa, transformatorowa oraz stacja lutownicza.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • #23 18671144
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    Jak masz stacje, to nie jest już źle. Przyda się jeszcze plecionka do rozlutowywania. Zasilanie na płytkę wchodzi tak gdzie jest brązowy i niebieski przewód koło siebie. Zmierz wartość zasilania, tuż obok mas bezpiecznik który możesz sprawdzić i jak będzie wsio ok, to można zmieniać uszkodzone elementy.
  • #24 18671219
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Witam ponownie 😉
    A więc biorę się za sprawdzenie zasilania płyty PCB oraz bezpiecznika.
    Panie dla jasności, o jakich diodach była mowa wcześniej? 🤔
  • #25 18671265
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    O, o, o, diody też pomierzysz, dobrze, że przypomniałeś.
    Podstawowe pomiary
    Tu znajdziesz trochę informacji o pomiarach podstawowych elementów, diody masz 14:25
  • #26 18671295
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    mrice napisał:
    Jak masz stacje, to nie jest już źle. Przyda się jeszcze plecionka do rozlutowywania. Zasilanie na płytkę wchodzi tak gdzie jest brązowy i niebieski przewód koło siebie. Zmierz wartość zasilania, tuż obok mas bezpiecznik który możesz sprawdzić i jak będzie wsio ok, to można zmieniać uszkodzone elementy.


    A więc napięcie przy PCB 241 V.
    Jeżeli chodzi o bezpiecznik sprawdziłem multimetrem TESTEM DIODY-jest OK!

    Jeżeli chodzi o diody rozumiem,że to grubsza robota. Muszę każdą wylutować i stąd mowa o plecionce do rozlutowania 😉
    Czy dobrze je oznaczyłem?

    Jeżeli chodzi o rezystor "22Ω/2W"  mogę kupić ceramiczny?

    Indukcja Candy CIE 644 X - od jakiegoś czasu nie działa lewa część dwóch pól
  • #27 18676170
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    kamilch-1984 napisał:
    A więc napięcie przy PCB 241 V.
    Jeżeli chodzi o bezpiecznik sprawdziłem multimetrem TESTEM DIODY-jest OK!

    Super, pół płytki już z głowy :)

    kamilch-1984 napisał:
    Jeżeli chodzi o diody rozumiem,że to grubsza robota. Muszę każdą wylutować i stąd mowa o plecionce do rozlutowania 😉
    Czy dobrze je oznaczyłem?

    Widzę, że lekcje odrobione. Skup się na diodach w okolicy uszkodzonego scalaka. Plecionka przyda się również do rezystora jak i układu scalonego.

    kamilch-1984 napisał:
    Jeżeli chodzi o rezystor "22Ω/2W" mogę kupić ceramiczny?

    Owszem, możesz, ALE ( ! ) nie powinieneś, rezystor metalizowany jest odporniejszy na uszkodzenia i w przypadku ponownego problemu z przetwornicą, zamiast szybciutko się uszkodzić może zorganizować spustoszenie wśród elementów na płytce, dla tego nie należy ich stosować. Wskazany jet rezystor drutowy jak wspomniałem wcześniej.
  • #28 18676568
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    mrice napisał:
    Wskazany jet rezystor drutowy jak wspomniałem wcześniej.
    Kurcze wskazany rezystor jest trudny dostępny w ilości jakich potrzebuję. Czy mogę uzyskać pomoc w namierzeniu tej części? 😛
    Dziękuję staram się 😊
    Układ scalony zamówiony oraz plecionka. W weekend w niedzielę wezmę się za diody 😁
  • #29 18680556
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2203
    Ocena: 6914
    kamilch-1984 napisał:
    Kurczę wskazany rezystor jest trudny dostępny w ilości jakich potrzebuję.
    W takim razie kup go w ilości wskazanej przez sklep, często przy rezystorach minimalny próg ilościowy to 10 sztuk. Powinieneś go uświadczyć w www.tme.pl, jakby był problem z wartością 22Ω, spokojnie można dać 24Ω.
    kamilch-1984 napisał:
    W weekend w niedzielę wezmę się za diody
    Dla ułatwienia podpowiem, ze diodę wystarczy "podnieść" z jednej strony, nie trzeba obu końcówek wylutowywać, wystarczy jedna, wyjąć ją z dziurki i można mierzyć.
  • #30 18688255
    kamilch-1984
    Poziom 9  
    Posty: 60
    Ocena: 14
    Witam 😁 Niestety nie miałem czasu na grzebanie przy płycie w weekend 😐 Ale przyszedł opornik i układ scalony.
    Mam trochę czasu i nasuwa mi się taka myśl 🤔 .Mogę wyjaśnić te dwa elementy i zobaczyć czy zadziała płyta?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z płytą indukcyjną Candy CIE 644 X, w której nie działa lewa część dwóch pól. Po uruchomieniu wyświetla się wartość "5", a następnie znak "u", co sugeruje brak wykrycia garnka. Użytkownik rozebrał płytę, zlokalizował moduł sterujący i próbował zdiagnozować uszkodzenia, w tym pomiary tranzystorów IGBT oraz rezystora drutowego 22Ω/2W. W trakcie dyskusji pojawiły się sugestie dotyczące pomiarów zasilania, sprawdzenia diod oraz wymiany uszkodzonych elementów. Po wymianie układu scalonego i rezystora, użytkownik napotkał błąd F3, związany z czujnikiem temperatury NTC. Ostatecznie zdecydował się na zakup nowego modułu, po stwierdzeniu, że naprawa może być zbyt skomplikowana i ryzykowna.
REKLAMA