Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie anteny tv nie współpracują podłączone do zwrotnicy

21 Maj 2020 11:57 339 17
  • Poziom 9  
    Witam, anteny UHF i VHF podłączone samodzielnie do zwrotnicy działają bez zarzutu przekazując sygnał o bdb jakości. Problem zaczyna się gdy podłączam obie do zwrotnicy ZWR-210DC FM-VHF/UHF Telmor. I nie tylko. Różnych zwrotnic próbowałem. Gdy podłączam obie sygnał VHF znika całkowicie. Ktoś poradzi, co jest nie tak?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    Jeśli wzmacniacz masz włączony tylko w linię biegnącą do anteny VHF, to w zwrotnicy, zworkę w tym kierunku ustawiasz poziomo, a w kierunku anteny UHF, pionowo.
    Jeśli wzmacniacz umieścisz między zwrotnicą i TV, to obie zworki pionowo.
    Oczywiście, jakiś tam zasilacz wzmacniacza masz...
  • Poziom 9  
    portwein napisał:
    Jeśli wzmacniacz masz włączony tylko w linię biegnącą do anteny VHF, to w zwrotnicy, zworkę w tym kierunku ustawiasz poziomo, a w kierunku anteny UHF, pionowo.
    Jesli wzmacniacz umieścisz między zwrotnicą i TV, to obie zworki pionowo.
    Oczywiście, jakiś tam zasilacz wzmacniacza masz...

Sorry, ale gdy miałem zworki pionowo, to nie było żadnego sygnału. Zasilacz mam. Może, to jest powód, że jeden zasilacz jest za słaby na dwa wzmacniacze?
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Może, to jest powód, że jeden zasilacz jest za słaby na dwa wzmacniacze?

A widzisz, wzmacniacze są dwa...
    Może i tak być, lecz wówczas nie w liczbie zasilaczy problem (w układzie, jaki masz, przy zasilaniu przez kabel koncentryczny, jeden wystarczy), tylko w mocy tego, który stosujesz.
    Jeśli zwrotnica jest niedaleko od anten, zdejmij te wzmacniacze, podłącz anteny bezpośrednio do zwrotnicy, a jeden wspólny wzmacniacz (o ile w ogóle jest potrzebny) wepnij tuż za nią, na kablu do TV.
    I wtedy zworki ustaw pionowo.
  • Poziom 37  
    nelor napisał:
    Może, to jest powód, że jeden zasilacz jest za słaby na dwa wzmacniacze?

Standardowy zasilacz ma 100 mA. I po tyle przepuszcza ZWR-210DC w torach VHF i UHF. Wzmacniacz DPM w UHF ma pobór 50 mA, a WZ-1 na VHF 35 mA. Zatem to raczej nie problem ze zbyt słabym zasilaczem. Co prawda zwrotnica (teoretycznie) filtruje pasma, ale obydwa wzmacniacze są szerokopasmowe i nie da się wykluczyć, że przy ich użyciu anteny wzajemnie się zakłócają.
    Sprawdzałeś odbiór na antenach pasywnych? Może wzmacniacze nie są w ogóle potrzebne?
  • Poziom 9  
    Ok, rozwiązałem problem. Jednak, to sprawka zasilacza. Podłączyłem drugi zasilacz do anteny VHF i już jest wszystko w porządku. Dzięki za odpowiedzi.
  • Poziom 16  
    Można się dowiedzieć, jak to zrobiłeś?
  • Poziom 9  
    Przewód antenowy podłączony do anteny, króki odcinek do niego wzmacniacz antenowy liniowy, znowu przewód z wtyczką żeńska do której podłączyłem zasilacz tak jak zwykle podłącza się go do tv. Drugi koniec do zwrotnicy. Zwrotnica na UHF zworka zamknięta a na VHF otwarta. Reszta, to już standard.
  • Poziom 37  
    nelor napisał:
    Zwrotnica na UHF zworka zamknięta

Czy przy antenie UHF zostawiłeś wzmacniacz bez zasilania?
  • Poziom 9  
    Dwa zasilacze są podłączone, więc do anteny UHF jest podłączony zasilacz standardowo do wtyczki przy tv. Dlatego zworka musi być zwarta aby zasilić wzmacniacz.
  • Poziom 37  
    OK. Odwrotnie zrozumiałem określenia "otwarta, zamknięta". Inna sprawa, że dosyć dziwny układ - jeden zasilacz przy odbiorniku, drugi między zwrotnicą a anteną.
    nelor napisał:
    Jednak, to sprawka zasilacza. Podłączyłem drugi zasilacz do anteny VHF i już jest wszystko w porządku.

Próbowałeś zamontować ten drugi zasilacz przy odbiorniku i puścić nim zasilanie przez zwrotnicę na obydwa wzmacniacze?
    Inny wariant - montujesz symetryzator na k. 21-60 do anteny UHF, obie anteny podłączasz do zwrotnicy (zwory wyłączone), wzmacniacz liniowy między zwrotnicę a zasilacz przy odbiorniku.
  • Poziom 9  
    Może układ dziwny. Najważniejsze, że skuteczny i najprostszy w wykonaniu. Nie próbowałem dwóch wzmacniaczy przy odbiorniku. Być może zwiększona moc przyniosła by ten sam efekt, ale miałem już dość eksperymentów, zwłaszcza,, że tak jak kolega wcześniej opisał. Teoretycznie powinno iść na jednym wzmacniaczu. Rozwiązanie które wybrałem wydało mi się najpewniejsze. Następny wariant brałem pod uwagę gdyby obecne rozwiązanie nie zadziałało. Właściwie, to nawet był na samym początku rozważany ale wiązał się z trudnościami w dostępie do anteny. Wybrałem mniejszą linię oporu.
  • Poziom 37  
    nelor napisał:
    Nie próbowałem dwóch wzmacniaczy przy odbiorniku

Źle mnie zrozumiałeś.
    Nie chodziło mi o dwa wzmacniacze przy odbiorniku, tylko układ: zasilacz przy odbiorniku (ten drugi, skoro pierwszy stwarzał problemy) -> wzmacniacz liniowy WZ-1 -> zwrotnica (rozwarte zwory) -> anteny PASYWNE.
    Drugi wariant tak sam, tylko ze wzmacniaczami przy antenach.
  • Poziom 9  
    Nie, bo to wiązało się z kombinacjami przy antenie UHF, a to nie takie proste w moim przypadku. Ze wzmacniaczami przy antenach nie poszło pomimo zmianie kilku wzmacniaczy, różnych producentów również z regulacją napięcia. Również przy różnych zwrotnicach. Pojedynczo anteny działały. Jak podłączałem obie MUX8 znikał, a wskaźnik poziomu sygnału ani drgnął. 0.
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Nie, bo to wiązało się z kombinacjami przy antenie UHF, a to nie takie proste w moim przypadku. Ze wzmacniaczami przy antenach nie poszło pomimo zmianie kilku wzmacniaczy, różnych producentów również z regulacją napięcia.

Kali nie rozumieć. Najpierw dałosie, a teraz niedasie?
  • Poziom 9  
    To ja też jestem Kali. Kali nie rozumieć czego Kali nie rozumieć.
  • Poziom 16  
    No, bo jak Kali, próbować kombinacje przeróżne, to być było dobrze, a teraz, jak ma wypróbować jeszcze jedna, to źle.
    O co kaman, Kali pytać?
  • Poziom 9  
    Kali szukać i Kali znaleźć. Kali być leniwy i strachliwy. Kali nie chcieć zdejmować anteny tylko po to aby Kalemu pokazać, że też będzie działać. Kali I też najwyraźniej być leniwy i nie dokładnie czytać.