Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz WWK-840 i sygnał z VHF Mux 8 jak przepuścić

arkadius1 06 Maj 2017 22:59 1497 13
  • #1 06 Maj 2017 22:59
    arkadius1
    Poziom 14  

Witam
    Koledzy mam mianowicie problem z wpuszczenim sygnału VHF - Mux8 w moją małą sieć na pensjonacie.
    Posiadam Telmor WWK-840B6 i do tej pory miałem podłączone : pod wejście UHF 2 - sygnał z anteny naziemnej (mux1, mux2, mux3) a pod wejście VHF UHF - sygnał z sumowanych 5 dekoderów satelitarnych i wszystko działało ok.
    Teraz postanowiłem dodać kanały z mux 8 i zakupiłem antenę Dipol VHF/UHF 28/5-12/21-60, chodzą wszystkie muxy z siła 100% ale przed podłączeniem do WWK-840, po podłączeniu do wzmacniacza wejścia UHF niestety ale mux 8 w ogóle nie ma sygnału. Podłączając sygnał z anteny pod wejście VHF UHF sygnał z mux 8 jest ok ale wówczas pojawia się problem z podłączeniem sygnału z dekoderów satelitarnych, wpiąłem je pod wejście UHF ale ledwo co jest obraz widoczny - sam śnieg a regulacja nic nie daje.

Co mogę zrobić w tej sytuacji ?
    Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc

0 13
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 06 Maj 2017 23:19
    banmar_2005
    Poziom 16  

Antenę pod Mux8 razem z dekoderami podłącz do wejścia VHF przez sumator sygnałów.

0
  • #3 06 Maj 2017 23:33
    arkadius1
    Poziom 14  

Tak też myślałem zrobić z tym że z tej anteny wychodzi 1 przewód czyli sygnał VHF i UHF jest zsumowany bo to antena Combo. Czyli mogę podłączyć sygnał z anteny (4 muxy) z sygnałem z 5 dekoderów ? Dodam że nie wiem czemu ale dotykając nie podłączonego przewodu z dekoderów i wzmacniacza to "kopie" lekko prądem, czy to nie będzie miało wpływu na sygnał z anteny naziemnej ?
    Jeśli tak to polećcie proszę jaki dobry sumator sygnałów.

0
  • #4 09 Maj 2017 15:07
    irekr
    Moderator

Z tym sumatorem to się nie spiesz. Podłączenie prostego sumatora razem z sygnałami MUX1/3 przez WWK może skończyć się zanikiem odbioru.

WWK840 to dość zabytkowe urządzenie i jak zapewne wiesz nie posiada strojonego wejścia VHF/UHF, które w założeniu projektanta miało być do dołączenia TYLKO lokalnych modulatorów.

Realne do zrobienia:
    1. Na kabel idący z anteny do WWK zakładasz zwrotnicę by oddzielić pasmo VHF od UHF. Może to być zwykła zwrotnica antenowa, np taka:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_zwr-210dc_fm-vhf-uhf_telmor_C0325.htm .
    Oczywiście instalujesz odwrotnie: tam gdzie jest wyjście podłączasz antenę a sygnał z wejścia VHF posyłasz do zespołu modulatorów a wejście UHF podłączasz na wejście w WWK.
    2. Nie piszesz nic na temat modulatorów i na których kanałach one pracują. Jeżeli na pasmie UHF to sprawa jest prosta: pomiędzy nowo dodaną zwrotnicę (tor VHF podłączasz drugą zwrotnicę - spinasz tory VHF obu zwrotnic a do wejścia antenowego tej drugiej zwrotnicy podłączasz cały zespół modulatorów.
    3 Jeżeli modulatory maja przejście antenowe to można podłączyć kabel z pierwszej zwrotnicy bezpośrednio na takie wejście i wówczas drugiej zwrotnicy nie trzeba podłączać.

Będzie trochę zabawy z ustawianiem poziomów, dlatego warto zaopatrzyć się w tłumiki do regulacji.

P.S
    A jak coś "kopie" to oznacza że nie jest poprawnie uziemione. Jak masz jakiegoś elektryka z uprawnieniami (raczej powinieneś mieć, jak prowadzisz taki interes), to poproś o wykonanie i sprawdzenie uziemienia. Zerowanie w takich instalacjach jest zabronione.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #5 10 Maj 2017 13:49
    arkadius1
    Poziom 14  

irek super to rozpisałeś ale trochę mi się ciężko połapać.
    Ta antena Dipola co założyłem ma dwie puszki z jednej wychodzi UHF i wchodzi do drugiej (zwrotnica) gdzie łączy się z sygnałem VHF i wychodzi już jednym kablem. Przy antenie mam 2 kable ze starej instalacji (kiedyś w analogu 2 anteny), które idą do WWK i tak myślę że może wezmę przy antenie podłącze jeden do puszki UHF i bezpośrednio na wejście UHF w WWK a VHF puszczę tym drugim kablem (czyli nie będę sumował przez zwrotnice przy antenie).
    Czyli Mux 1,2,3 byśmy mieli z głowy bo poleci przez wejście UHF w WWK ale co z kablem od VHF ? Czy sumator i razem z tunerami sat i do wejścia
    VHF/UHF w WWK ?
    Aha Mux 1,2,3, jest zestrojony na 3 kanałach na wejściu UHF 1 w WWK, jakość i siła wszystko na 100% chociaż na niektórych telewizorach sygnał jest słabszy i dobrze by było to poprawić.

Aha, właśnie nie mam żadnych dodatkowych modulatorów, sygnał wychodzi z WWK i wchodzi do 4-Way Spliter i z niego na 4 odgałęźniki 1 to Telmor odgałęźnik dziesięciokrotny MUK-110 i 3 typu 8-Way Multi.
    .
    Sądzę że na pewno nie jest to dobrze zrobione bo na niektórych telewizorach mam słabszy sygnał.

0
  • #6 13 Maj 2017 10:12
    arkadius1
    Poziom 14  

Ok, byłem na dachu, rozłączyłem kable i puściłem osobno, teraz leci sygnał UHF jednym kablem a VHF drugim.
    Podłączyłem UHF do wejścia UHF1 w WWK i jest sygnał 3 Muxów na 100%.
    Sygnał VHF podłączyłem razem z sygnałem z tunerów sat do sumatora SWE 20-01 no i VHF przepuszcza z mocą 100% ale sygnał z tunerów praktycznie na 0.
    Sumator się nie sprawdził, jest do sygnału z konwertera a nie z tunerów bo widzę że przepuszcza sygnał sat w zakresie 950-2400MHz a moje tunery lecą w okolicy 600-700MHz (kanały RF to 21, 24, 27, 30, 33).
    Podłączyłem przez zwykły trójnik Telmora 2x wyjście, 1x wejście - czyli odwrotnie niż powinienem mieć ale sygnał jest, VHF leci na 98% ale z tunerów jest delikatnie zaśnieżony.
    Teraz myślę że prawidłowy sumator załatwił by sprawę tylko że nie bardzo wiem jaki zakupić a nie może być taki VHF/UHF - SAT bo nie działa.

0
  • #7 15 Maj 2017 10:19
    irekr
    Moderator

Raczej nie sumator a zwrotnica. sumator to strata około 60% sygnału. Dlatego jest śniezenie na sygnałach z modulatorów satelitarnych. Zwrotnica też połączona odwrotnie.

Można jakieś info odnośnie modulatorów? Co to , jakiś model, sposób połączenia..?

0
  • #8 15 Maj 2017 12:07
    arkadius1
    Poziom 14  

irek to jaką tą zwrotnice byś proponował ? I co to znaczy "Zwrotnica też połączona odwrotnie".

O jakie modulatory pytasz bo nie mam żadnych, chyba że o te z tunerów satelitarnych ? To mam tunery z modulatorami wbudowanymi RF i tam są ustawione na których kanałach mają przesyłać sygnał.

Powiedz mi proszę odnośnie tych odgałęźników, są w nich wyjścia od 16 do 20dB, a powiem Ci że do jednego z telewizorów (może najbardziej odległy od wzmacniacza) nie dociera w ogóle sygnał z Mux 8 i inne Muxy też mają słabszy sygnał, czy tu by pomogło przełożenie kabla na inne wyście z odgałęźnika z większą lub mniejszą ilością dB ?
    Problem w tym jak zlokalizować który to kabel z tego telewizora a jak widzisz na fotkach to jest ich trochę.

0
  • #9 15 Maj 2017 12:24
    irekr
    Moderator

Jeżeli tunery maja wbudowane modulatory RF to czy maja wejście sygnału naziemnego? Ja tez mam jakieś starsze fergusony (już nieużywane bo nie mają DVB-S2) i tam tak było...

Dobrze myślisz z tym przełożeniem kabla "odległego" telewizora. Taki "odległy" telewizor podłącza się w miejsce o najsilniejszym sygnale. Generalna zasada to jest taka, ze dodajesz tłumienie kabla z tłumieniem każdej gałęzi na poszczególnych wyjściach. W zaokrągleniu przyjmij tłumienie kabla na poziomie 0,1 dB/metr, do tego dodaj tłumienie punktów podziału i tak to wszystko połącz, by każda z gałęzi miała taki sam sygnał na końcu. Trochę jest z tym zabawy ale nie jest to trudne.
    Lokalizowanie jest dość skomplikowane, bo człowiek się nałazi, chyba ze masz pomocnika i po jednym kablu będziesz odpinał, przy okazji warto zinwentaryzować kable.

0
  • #10 16 Maj 2017 12:08
    arkadius1
    Poziom 14  

Tak tuner satelitarne mają wejście antenowe i wyjście (specjalnie takie brałem żeby zestroić dane kanały RF) i zsumować do podania na WWK.

irek, sorki ale nie jestem w temacie specjalistą a tylko bawię się tym bo lubię. Nie mogę Cię zrozumieć, jak możesz to powiedz mi co znaczy "dodajesz tłumienie kabla z tłumieniem każdej gałęzi na poszczególnych wyjściach" i to "tłumienie punktów podziału i tak to wszystko połącz, by każda z gałęzi miała taki sam sygnał na końcu", głównie nie rozumiem co to są "gałęzie" .

Aha i jaką tą zwrotnice kupić, znalazłem coś takiego ale może lepiej inna : RDZ-211 TELMOR albo Telmor ZWR-210DC lub DPM AM216 z tym że ten to ma wzmacniacz .

0
  • #11 17 Maj 2017 09:19
    irekr
    Moderator

Może być każda zwrotnica bez wzmacniacza. TELMOR-owskie są wystarczające, cena też ma znaczenie.

Jeżeli tunery maja wejścia antenowe do instalacji naziemnej, to dla testu podłącz kabel anteny VHF do wolnego wejścia jednego z tunerów. I sprawdź co się dziej. Dla testu na początek.

Z tym dodawanie tłumienia to jest tak:
    Przypuśćmy że masz kabel długości 20 metrów, czyli możemy przyjąć, że ma on tłumienie 2 dB. Jeżeli dołączysz go do dzielnika na którym masz sygnał wytłumiony np o 26 dB to razem będziesz miał 28 dB.
    Jeżeli tak zbilansujesz sobie długości wszystkich kable i dodasz tłumienia na rozgałęźnikach, to będziesz miał wyliczone tłumienia na torach poszczególnych obwodów.

Cała sztuka polega na tym, by wartości tych sumarycznych tłumień były możliwie jednakowe. Krótsze kable podłączamy tam gdzie mamy większe tłumienie na dzielniku, dłuższe kable tam, gdzie to tłumienie jest mniejsze.

To prosta matematyka dodawania logarytmów.

0
  • #12 17 Maj 2017 11:32
    arkadius1
    Poziom 14  

Podłączenie VHF do tunera sat odpada, są w innym odległym pomieszczeniu, więc jaką najlepiej tą zwrotnice wziąć ?

Odgałęźniki mają na wyjściach od 13 do 20 dB, mam rozumieć że najdalszy telewizor ma być podpięty pod wyjście 20dB czy 13dB ?

0
  • #13 17 Maj 2017 12:23
    irekr
    Moderator

Czytaj ze zrozumieniem: na 13 dB.

Zwrotnica może być dowolna , dwie pierwsze jakie podałeś są ok...

0
  • #14 24 Maj 2017 01:02
    arkadius1
    Poziom 14  

No i zrobiłem porządek z kablami, każdy jest teraz oznaczony numerem pokoju (mam też tak że z jednego pokoju zakładałem rozgałęźnik na dwa inne więc z jednego kabla lecą 3 telewizory i sygnał jest super) z tym że nadal występuje problem z najdalej odległym telewizorem, ten kabel jest podłączony na najsilniejsze wyjście odgałęźnika 13dB a jednak sygnał nie dociera w ogóle i to tylko Mux8 i z satelit, fakt że inne Muxy też już są słabsze bo około 90% siły mają ale jest ok, pokój obok też ma już słabszy sygnał z tym że tu jest wszystko.
    Zwrotnica zastosowana Telmor ZWR-210DC, jest lepiej ale lekko też sygnał osłabia po zsumowaniu.

Co jeszcze mogę zrobić z tym ostatnim najdalej położonym telewizorem ? Podłączyłem go bez odgałęźnika i wszystko działa jak powinno, czyli te 13dB to też dla niego za słaby sygnał wychodzący.

0
  Szukaj w 5mln produktów