pawelwoj90 napisał: dlaczego inne nie maja tego a oznaczenie silnika to tez OM904LA
Bo to jest wyposażenie dodatkowe - a nie seryjne.
Dzisiaj namierzyłem takie auto i wg VIN ma kod SA "MB1" - właśnie taki hamulec silnikowy sterowany identycznymi króćcami.
Jak masz silnik już zamontowany, to podaj tam sprężone powietrze w czasie pracy silnika - powinien zgasnąć.
Prawdę mówiąc, to nigdy jakoś nie było konieczności baczniej się temu układowi przyjrzeć, a w programie warsztatowym informacji nie ma wcale. W necie znalazłem, że w silnikach serii 904/906 układ zezwala na sprężanie powietrza w cylindrze, ale w momencie gdy tłok jest w GMP zawór się otwiera i upuszcza ciśnienie do wydechu. Oczywiście jednocześnie jest odcinany dopływ paliwa. Dodatkowo układ działa z tempomatem - jak auto za bardzo się rozpędzi w czasie jazdy na tempomacie (np. z górki) to ten hamulec je przyhamuje żeby zbyt długie przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości nie zostało zarejestrowane przez tachograf.