logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sterowanie wyświetlaczem 4,5 cyfry JH-63P - brak noty katalogowej, 15 pinów

puli 10 Paź 2005 13:49 2408 5
REKLAMA
  • #1 1887366
    puli
    Poziom 2  
    Posty: 3
    witam,

    zakupiłem wyświetlacz 4,5 cyfry JH-63P ale nigdzie nie mogę znaleźć
    do niego noty katalogowej, wyświetlacz na 15 nóżek czyli niewiele jak na
    4 i pół cyfry, jeśli ktoś się spotkał z tym wyświetlaczem to będę wdzięczny
    za każde informacje
  • REKLAMA
  • #2 1887438
    diag
    Poziom 29  
    Posty: 1401
    Pomógł: 45
    Ocena: 209
    Prawdopodobnie masz 4 backplany, do jednej cyfry 2 wyprowadzenia.
  • REKLAMA
  • #3 1887486
    bolek
    Poziom 35  
    Posty: 4099
    Pomógł: 86
    Ocena: 299
    czy to wyswietlacz LCD?
  • REKLAMA
  • #4 1887563
    puli
    Poziom 2  
    Posty: 3
    tak, to wyświetlacz LCD, 4 + 1/2 cyfry, znak minus i jeszcze 2 napisy nad nimi battery i cos jeszcze, nie pamietem a nie mam go pod ręką
    co to są backplany?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 1887801
    bolek
    Poziom 35  
    Posty: 4099
    Pomógł: 86
    Ocena: 299
    można powiedzieć że leketroda wspólna całego segmentu. Aby coś ukazać na takim lcd musisz na te backplany podać przebieg zmienny (60Hz?) inaczej wyświetlacz szybko ulegnie zużyciu, zniszceniu...
  • Pomocny post
    #6 1889316
    mzielin
    Poziom 22  
    Posty: 483
    Pomógł: 31
    Ocena: 16
    Cała idea sterowania wyświetlaczami LCD polega na tym, że steruje się je prądem przemiennym. Po podaniu napięcia stałego wyświetlacz ulega degeneracji.
    Wyświetlacze 3,5 cyfry (np: do ICL1706) mają jedne wspólne podłoże i osobną elektrodę dla każdego segmentu. Jeżeli teraz będziemy np cyklicznie zmieniać polaryzację segmentu wobec podłoża to segment się zapali (sciemnieje :) ). Jeżeli polaryzacja będzie zgodna to segment się nie zmieni. Wystarczy 32 Hz ze względu na dużą bezwładność takiego wyświetlacza.
    Wadą takiego wyświetlacza jest duża ilość wyprowadzeń, dlatego wprowadzono wspólne linie segmentów dla różnych cyfr, a dla wyświetlenia odpowiedniego segmentu nalezy zmienić napięcie podłoża. I tak dla tzw: Duty 1/3 napięcie podłoża zmienia się 0V, 1/3V, 2/3V, V. I oczywiście nie wolno zapomnieć o polaryzacji segmentów ;). Sam używam zestawu Atmela Buterfly, gdzie jest włąsnie taki wyświetlacz, polecam http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2530.pdf gdzie oprócz innych rzeczy jes przystępnie wyjaśnione działanie takiego wyświetlacza.

    P.S. Bez noty aplikacyjnej do tego wyświetlacza i specjalizowanego sterownika dużo nie zrobisz .
REKLAMA