Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lincoln: Brak TX na wyswietlaczu i brak mocy

10 Paź 2005 19:14 1497 4
  • Poziom 10  
    Witam. Mam taki problem. Zostaly uszkodzone tranzystory koncowe wszystkie zostaly wymienione, ale nadal radio nie ma mocy no i brak jest na wyswietlaczu TX jezeli to ma jakis zwiazek.

Dodano po 2 [minuty]:

Zapomnialem dodac ze mikrofon jest sprawny i nie jest napewno to jego wina. po nacisnieciu PTT prad spoczynkowy na tranzystorach jest prawidlowy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Usunąłes przyczynę, czy skutek?
    Może padło coś jeszcze. Nie opisałes jak to się stało.
    Czy włożyłes oryginalne części, czy jakies zamienniki?
    Michał
  • Poziom 10  
    Orginalnych jak wiadomo nie ma, ratowalem sie 2SC1969 czyli standardowa. Padl jeszcze jeden z oporów kolo koncowki. Powiem tak, tranzystory zachowuja sie tak jakby pracowaly, obiawy :( prawidlowy rozklad pradu na tranzystorach, grzeja sie ) Ale moc z nadajnika nie wychodzi i nie pali sie tez TX na wyswietlaczu.
  • Poziom 19  
    Jeżeli na pewno wszystko w okolicach końcówki sprawdziłeś to albo nie dochodzi nośna do driver'a albo tranzystory, które kupiłeś są do bani. Miałem już kilka takich przypadków. Jeżeli chodzi o 2SC2166 I 2SC1969 ale także 2SC2075 czy 2078 to pełno jest malowanek, które przy pomiarze na złączu są sprawne, wzbudzają się w generatorze na częstotliwościach akustycznych ale ze wzrostem częstotliwości ich wzmocnienie maleje. Przy 27 MHz potrafi byc mniejsze od 1 (sprawdziłem).
    Żeby szybko postawic diagnozę przydałby ci się oscyloskop, ale można też inaczej. Sposób może wyda sie mało profesjonalny, ale pozwoli ci określic czy resztę masz sprawną. Zamiast obydwu tranzystorów końcowych podstaw zwykłe.. BD 139 z dużą grupą wzmocnieniową np.16 albo nawet 40. Nie osiągniesz na nich co prawda rewelacyjnej mocy, ale na pewno będziesz miał diagnozę. Jeżeli na nich nadajnik ruszy (powino zaświecic ze dwa segmenty) to kup nowe tranzystory. Ja kupuję u TOM-ELEKTRON - pewniak.
    Zauważyłem dopiero po chwili. Napisałeś, że nie zapala się ikona TX . Dobrze zrozumiałem? Chodzi o ikonę czy o linijkę?
  • Poziom 10  
    Witam Marku. Jesli chodzi o tranzystoru koncowe to jestem pewien na 99% ze sa sprawne bo wylutowalem je ze sprawnego radia, co prawda teraz sa tam 2078. Tak dobrze rozumiesz chodzi o ikone TX w gornej czesci wyswietlacza. I wlasnie to daje mi do myslenia. Moze jeszcze taka mala podpowiedz. Na radio poszlo okolo 24-23V. Padl jeszcze jeden z kondensatorow w okolicy modulatora. Jesli chodzi o reszte co juz czarna magia, nie wiem gdzie to ugryźć :(
    Pozdrawiam-Arek