Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Corsa D 1,2 LPG - Immo, uruchomienie silnika

pasc 26 Oct 2020 20:49 1176 5
    pasc
    Level 19  
    Witam

Chciałbym opisać problem z moim autem. Zaczął się nagle i bez wyraźniej przyczyny...a więc:

Wkładamy klucz do stacyjki (klucze są dwa oryginalne) i powinna się zapalić kontrolka świateł awaryjnych (słabe podświetlenie trójkąta), które wg mnie informuje o tym że auto rozpoznało klucz i immo (ja to tak rozumiem). Niestety tego brak.

Przekręcam klucz w poz. START. Słychać pompę paliwa w zbiorniku (OK). Powinny zaświecić się różne kontrolki w zegarach oraz wyświetlacz radia. Niestety jest ciemność.

Przekręcam kluczyk w poz. IGN (zapłon). Rozrusznik nie startuje, zapalają się za to wszystkie (potrzebne) kontrolki w zegarach.

Przekręcam kluczyk do poz. OFF ale go nie wyjmuję. Teraz już trójkąt awaryjnych się świeci (klucz rozpoznany?), więc przekręcam ponownie na START i dalej IGN. i tak kilka razy i w końcu rozrusznik ruszy i auto odpali.

Gdy auto się uruchomi wszystko wydaje się być w porządku (obroty, moc, wskaźniki, światła funkcje/klawisze). Gdy zgasimy auto i wyciągniemy kluczyk sytuacja się powtarza.

Najlepiej chyba byłoby nagrać film bo zachowanie auta jest dziwne i coraz bardziej problemowe. Choć gdy silnik odpali to wydaje się że wszystko jest OK, poza tym może że po takim uruchomieniu gdy zgasimy silnik zapalają się kontrolki poduszki pasażera (taki przycisk na konsoli środkowej z dwiema diodami LED.

Proszę o jakieś sugestie co z tym fantem zrobić.

Akku wymieniony na nowy...
    żałosna udręka
    Level 34  
    Kostka stacyjki sprawna?
    mpek
    Level 14  
    Błędy sprawdzone?
    Może to być moduł cim.
    pasc
    Level 19  
    Witam

Czy może ktoś laikowi wytłumaczyć jak sprawdzić kostkę. Jest tam sześć kabli we wtyczce. Niestety z tego co widzę czy aby to wyjąć (cała stacyjka) trzeba zdemontować kierownicę i zespół przełączników?

Może ktoś mi to w miarę prosto objaśnić.

Pozdrawiam
    michal_rybka
    Level 32  
    1. bierzesz żarówkę 12v, jeden kabel do masy drugi w garść
    2. wtykasz ten drugi kabel po kolei w kostkę stacyjki, tam gdzie zaświeci to wejście zasilania z akumulatora
    3. wkładasz kluczyk i włączasz zapłon i wtykasz w każdy pin i ma świecić w każdym poza jednym
    4. w tym jednym ma zaświecić jak przekręcasz na rozruch

jeśli tak jest to jest dobrze
    jeśli w któryś pinie nie zaświeci, to możesz kawałkiem kabelka połączyć ten pin z pinem wejścia zasilania który sprawdziłeś w punkcie 2, celem sprawdzenia czy ten styk jest wypalony.
    do prób możesz połączyć wszystkie piny z punktu 3 z tym pinem zasilania i od tego pinu zasilania jak weźmiesz kabelkiem przytkniesz wtedy do tego pinu rozrusznika z punktu 4 to powinien kręcić rozrusznik i samochód zapalić (jeśli kluczyk jest w stacyjce (immo) nie musi być na zapłonie, byle by w niej siedział)
    pasc
    Level 19  
    Jestem po testach i sprawdzeniu kostki 6pin w stacyjce i napięcia sam nie wiem czy są dobre.

Jeden pin ma stałe napięcie 12,5V.
    Po przekręceniu kluczyka na 2 pinach pojawia się napięcie 12,5V, na 1 pinie 11,5V, na 1 pinie 8,5V, na jednym 0V. Przekręcenie kluczyka nie powoduje pojawienia się napięcia na pinie (0V). Nie powoduje też że napięcia 11,5V i 8,5V wzrastają do 12,5V. Gdy auto w końcu zapali (za którymś tam razem) to na pinie (0V) napięcie też się nie pojawia. Na innych pinach się nie zmienia.

Tak sobie myślę że jednak ta kostka w tej stacyjce to chyba nie taki tam sobie przełącznik zwierny tylko jakaś elektronika i ciężko ją tak prosto sprawdzić. Druga sprawa to wyjęcie kostki/stacyjki. Patrząc jak to jest zrobione myślę że trzeba jednak ściągnąć poduszkę AIRBAG, kierownicę i zestaw manetek.

Chyba że (lub napewno) czegoś nie wiem...