Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9 kW 3 fazowa odczyt zużycia energii.

07 Nov 2020 23:20 3084 30
  • Level 4  
    Czy ktoś ma licznik zamontowany przy pompie Panasonica ,chodzi mi o wartości zużycia prądu podawane przez Panasonica a rzeczywiste zużycie prądu
  • Level 27  
    Tak, w rzeczywistości to zużywa o jakieś 50 % więcej
  • Level 4  
    O jakim modelu mówisz i czy masz to poparte zamontowanym licznikiem?
  • Level 27  
    AQUAREA 7 kW 1-faz, tak dodatkowy licznik na zasilaniu pompy
  • Level 15  
    Generalnie zadowolony jesteś? W planie mam montaż zwykłego splita Aquarea 9kW serii J na czynniku R32.
  • Level 4  
    Generalnie tak , bałem się ze nie da rady dom ma 30 lat i 80% to grzejniki ..Działa dobrze najważniejsze jest ze temperatura jest podtrzymywana cały czas ..Grzejniki letnie ledwo wyczuwalne ciepło a w domu 23 stopnie. Najlepsze jest grzanie wody użytkowej
    30-40 minut i 300 litrowy zbiornik nagrzany z 22 stopni do 47 , czujnik jest na dole zbiornika ,woda na wyjściu ma 10 stopni
    więcej ..Dla zużycia prądu najgorsza nie jest temperatura na zewnątrz lecz wilgotność ,jak pada albo jest gęsta mgła ciągnie więcej prądu
  • Level 14  
    Macieks30 wrote:
    Czy ktoś ma licznik zamontowany przy pompie Panasonica ,chodzi mi o wartości zużycia prądu podawane przez Panasonica a rzeczywiste zużycie prądu

Witam.
    Posiadam T-Capa 12kW 3f z dodatkowym licznikiem eastron i wskazania różnią się kilka %, za październik CO i CW pompa pokazała 418kW, licznik 429kW
    Natomiast sama pompa pobrała bardzo duże ilości energii biernej, październiku 299kVArh (obis 8.8.0). Na razie nie płacimy za nią w taryfach G ale to kwestia czasu!!!
    Pozdrawiam.
  • Level 15  
    Czy można w jakiś sposób skompensować moc bierną np dławikami? Czy jest wykonalne i opłacalne gdyby w prowadzili opłaty za moc bierną?
  • Level 14  
    Witam.
    Oczywiście że jest taka możliwość, niestety pociąga za sobą koszty, montaż kompensatorów mocy, które dostosowują się do różnych wartości. Można również zastosować odpowiedniej wartości dławiki, które w znacznym stopniu mogą ograniczyć to niekorzystne zjawisko. Należy pamiętać że "beztroski" montaż dławików może się skończyć przekompensowaniem a to chyba bardziej niekorzystne zjawisko fizyczne ...a i dotkliwe finansowo. Polecam temat "kompensacja mocy biernej", warto przygotować się i zapoznać z możliwościami.... ale poczekajmy jeszcze. Dodam że równie duże ilości energii biernej pobierają również pralka z silnikiem inwerterowym oraz suszarka z takim samym napędem z "pompą ciepła" w sobie... z moich własnych obserwacji wychodzi ok.1:1 czynna/bierna.
    I raczej trzeba będzie pomyśleć nad kompleksową kompensacją całego domowego zużycia....
    Pozdrawiam Kolegów z forum.
  • Level 4  
    Gdzie widzisz na liczniku te wartości chodzi o ta energie bierna ,ja mam licznik AM550 Iskra .
  • Level 12  
    Zapytam po co kompensować bierną w domu skoro nie płaci się za nią u odbiorców prywatnych
  • Level 15  
    berek20 wrote:
    Zapytam po co kompensować bierną w domu skoro nie płaci się za nią u odbiorców prywatnych

Przeczytaj obydwa zdania do końca tym razem.
  • Level 23  
    3301 wrote:
    AQUAREA 7 kW 1-faz, tak dodatkowy licznik na zasilaniu pompy

Potwierdzam. Od kilku dni mam taka sama pompę i rozbieżność pomiędzy tym co pokazuje licznik z Panas a tym co mam na pvmonitor (osobny licznik dla PC PW) to jest jakieś 30% :shocked!: Licznik pokazuje 102KWh a pompa 78...po miesiącu sprawdzę COP na pompie i chyba będę go korygował o 30% w dol :)
  • Level 4  
    Taka rozbieżność może dlatego ze 1 faza,
  • Level 23  
    Hmm, licznik mam 3 fazowy, obciążenie na razie tylko jedne faza. Nie wiedzę opcji żeby tam były jakieś rozbieżności...sprawdzę jeszcze ilość impulsów na KWh bo może tutaj mam jakiegoś babola :)

Impulsy dobrze ustawione, ale z innych ciekawostek to sprawa wygląda tak:

pvmonitor pokazuje zużycie 109 KWh,
    Panas za listopad 84.4
    ale już za tydzień gdzie uruchomiłem PC pokazuje tylko 69.4
    Ciekawe co to jest te 15KWh...grzałka wyłączona i oddzielnie opomiarowana wiec tam zużycie 0. Pompy podłączone są pod Panasa wiec ich zużycie powinno wliczać się w bilans PC...zagwozdka.
  • Level 14  
    BikeBarian wrote:
    Pompy podłączone są pod Panasa wiec ich zużycie powinno wliczać się w bilans PC...zagwozdka

Witam.
    Według mnie licznik w pompie nie widzi zużycia energii zewnętrznych pompek obiegowych tylko samą pracę sprężarki i grzałek. Jak masz włączone pompki zobacz w menu bieżące zużycie i powinno być widoczne.
    Odnośnie różnic wskazań zużycia energii przez pompę Panas przypuszczam że bardzo duży wpływ ma napięcie w sieci gdyż pompa oblicza na podstawie pobieranego prądu przy jakimś założonym stałym napięciu(230V) a te waha się (np. 220-245V) i jest różne u każdego użytkownika, do tego pompy jednofazowe powodują większe spadki napięć i tu również stan instalacji domowej może mieć wpływ. To tylko moja obserwacja.
    Pozdrawiam.
  • Level 23  
    @studniarz Ciężko sprawdzić same pompy bo Panas nimi steruje..jak grzeje CO to są włączone, jak grzeje CWU to są wyłączone. Musiałbym trafić na sytuacje ze zapotrzebowanie jest znikome i Panas wtedy odpoczywa jednocześnie będąc w trybie grzania CO. Jak się uda trafić to sprawdzę, ale mimo wszystko to z moich obliczeń wynika ze nawet same pompki nie są w stanie tyle energii pobrać (45W przez 24h to raptem 1KWh na dzień a pompa pracuje dopiero tydzień).

Odnośnie teorii z napięciem to uważam ze blednie to interpretujesz...pompa ma swoje przekładniki prądowe zamontowane (tak to wg. mnie wygląda) oraz ciepłomierz wiec jest w stanie wszystko sobie wyliczyć.
  • Level 14  
    BikeBarian wrote:
    Ciężko sprawdzić same pompy bo Panas nimi steruje..jak grzeje CO to są włączone, jak grzeje CWU to są wyłączone.

Witam.
    A ja myślałem że jak mam tryb CO włączony i nawet jak grzeje CWU np. 1,5 godziny to pompy CO zewnętrzne cały czas pompują a wewnętrzna robi obieg CWU... hm.hm
    Zapewne kolega ma 100% racji dlatego chylę czoła.
    Pozdrawiam.
  • Level 4  
    Kolega Studniarz nie ma takiej rozbieżności przy 3 fazowej pompie
  • Level 43  
    Pompa 7kw Saunier/VALIANT na rok zjada 3500kwh, mierzone podlicznikiem w skrzynce zasilania pompy.Grzanie/chłodzenie i cwu. Panas ma po prostu miły dla uzytkownika interfejs.
  • Level 23  
    studniarz wrote:
    BikeBarian wrote:
    Ciężko sprawdzić same pompy bo Panas nimi steruje..jak grzeje CO to są włączone, jak grzeje CWU to są wyłączone.

Witam.
    A ja myślałem że jak mam tryb CO włączony i nawet jak grzeje CWU np. 1,5 godziny to pompy CO zewnętrzne cały czas pompują a wewnętrzna robi obieg CWU... hm.hm
    Zapewne kolega ma 100% racji dlatego chylę czoła.
    Pozdrawiam.

Sprawdziłem. Panas pokazuje zużycie do jednego miejsca po przecinku czyli w moim przypadku zaokrągla do zera...dodatkowo mam płytkę rozszerzeń na dwa obiegi i tam są pompy podłączone wiec to musi iść przez główny licznik. Odnośnie sterowania pompami, jak grzejesz CWU to na podłogówce nie ma sensu trzymać obiegu bo ona ma akumulacje a jak masz dwa obiegi i np kaloryfery to jak zostawisz pompę włączoną to z buforem 50-100L szybko obrócisz cały zład który i tak nie jest grzany wiec logika sterowania wyłącza pompę obiegowa.

Dla mnie temat w zasadzie nie istnieje. Mam podlicznik na PC PW oraz na klimatyzatorach wiec widzę co ile pobiera i jak się sezon grzewczy skończy będę to analizował i się zastanawiał czy duzo czy mało zeżarło prądu i czy jest opcja dalszej optymalizacji (więcej paneli PV).

A Vaillant fajne pompy robi i nawet miałem AroTherm instalować, ba nawet AroTherm plus był na tapecie ale niestety cena zdecydowała i poszedłem w Panasa.
  • Level 14  
    BikeBarian wrote:
    a jak masz dwa obiegi i np kaloryfery to jak zostawisz pompę włączoną to z buforem 50-100L szybko obrócisz cały zład który i tak nie jest grzany wiec logika sterowania wyłącza pompę obiegowa

Witam.
    A jeśli jest bufor 300litr i zład ok.220litrów to nie ma sensu wyłączanie pomp CO na czas grzania CWU...
    Pozdrawiam.
  • Level 23  
    @studniarz nie wiem nie mam takiego bufora...mam 50L bo nie widzę sensu miec większego. Pompa ma pracować cały czas i modulować a nie grzać jak ON/OFF. 300L to mam zbiornik CWU :). Moze przy starych instalacjach z dużym zładem wody w grzejnikach taki bufor ma sens..u mnie nie miał.
  • Level 15  
    A ile cię sama pompa kosztowała z 8%Vat i standardowym montażem który jest w miarę ustalony czyli bez dodatkowego osprzętu. Jeśli można wiedzieć oczywiście. Na YT jest dużo filmów z montażu Panasów i nie tylko na kanale klimatyzacja Katowice. Ostatnio parę filmów z przedstawicielem Panasonica odpowiadającym na pytania użytkowników.
    Muszę przyznać że bardzo ładnie robią czysto i elegancko.
  • Level 14  
    BikeBarian wrote:
    mam 50L bo nie widzę sensu mieć większego

Witam.
    I słusznie kolego masz rację, ja też nie widzę sensu...
    Pompa przy obecnych temp załącza się kiedy chce bez żadnych ograniczeń czasowych(taryfowych) akurat ostatnia doba to 5startów po ok 1-2 godziny pracy. Jak temp zewn. spadnie poniżej 5stopni zaczyna chodzić non stop (przepływ 18l/min i delta 1stopień) i hula sobie w granicach 19-25Hz.... grzeję 300metrów (1:1 grzejnik:podłoga), jak spadnie poniżej 0 stopni zwiększam przepływ do 25l/min i już idzie sobie jak chce.... i tyle.
    Dlatego ja też nie widzę sensu.....
    Pozdrawiam.
  • Level 12  
    Co do pomiaru kWh przez pompę Panasonica zacytuje pana Stanisława Głodny " Po drugie - nad tym mocno ubolewam - dokładność pomiaru energii pobieranej opiera się jedynie na pomiarze prądu (napięcie jest przyjmowane 230V) i co gorsza rozdzielczość jest co 200W. W praktyce oznacza to że im mniejsza pompa ciepła tym większe różnice. Dalej. Bardzo dobrze że ma Pan pod-licznik energii elektrycznej, jednak czy ma pan również niezależny ciepłomierz? "
    Pisze o tym w komentarzach w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=W9GdBpWevx0
    Odpowiedzi do komentarza użytkownika Rey1996
  • Level 23  
    aone wrote:
    Co do pomiaru kWh przez pompę Panasonica zacytuje pana Stanisława Głodny " Po drugie - nad tym mocno ubolewam - dokładność pomiaru energii pobieranej opiera się jedynie na pomiarze prądu (napięcie jest przyjmowane 230V) i co gorsza rozdzielczość jest co 200W. W praktyce oznacza to że im mniejsza pompa ciepła tym większe różnice. Dalej. Bardzo dobrze że ma Pan pod-licznik energii elektrycznej, jednak czy ma pan również niezależny ciepłomierz? "
    Pisze o tym w komentarzach w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=W9GdBpWevx0
    Odpowiedzi do komentarza użytkownika Rey1996

Dzięki. Wynika z tego ze będę musiał ciepłomierz zainstalować :)

Dodano po 6 [minuty]:

toolpusher wrote:
    A ile cię sama pompa kosztowała z 8%Vat i standardowym montażem który jest w miarę ustalony czyli bez dodatkowego osprzętu. Jeśli można wiedzieć oczywiście. Na YT jest dużo filmów z montażu Panasów i nie tylko na kanale klimatyzacja Katowice. Ostatnio parę filmów z przedstawicielem Panasonica odpowiadającym na pytania użytkowników.
    Muszę przyznać że bardzo ładnie robią czysto i elegancko.

Standardowy montaż za 7KW serii J i zbiornik Joule 300L nierdzewny z tylko jednym obiegiem grzewczym w firmie od której brałem to 26500 brutto.

Dodano po 14 [minuty]:

studniarz wrote:
    (przepływ 18l/min i delta 1stopień) i hula sobie w granicach 19-25Hz.... grzeję 300metrów (1:1 grzejnik:podłoga), jak spadnie poniżej 0 stopni zwiększam przepływ do 25l/min i już idzie sobie jak chce.... i tyle.

Samemu regulujesz przepływ ??..pompa za Ciebie tego nie robi ??
  • Level 14  
    BikeBarian wrote:

Witam.
    Tak w menu pompy. Teraz powstrzymuję przed rozpędzaniem sprężarki, która tylko na kilka minut (ok.5min)się rozpędza a później schodzi do 19-25Hz i tak sobie buja. Ustawienia przetestowałem i tak już zostały. A i nie obawiaj się defrostu gdyż pompa obiegowa wchodzi sobie wtedy na maxa. Ustawiłem za radą, kolegi który bardzo rzadko się udziela, za to bardzo ciekawe rzeczy podpowiada na forum mur..... jak i czasami tutaj na elektrodzie.
    Pozdrawiam.
  • Level 23  
    studniarz wrote:
    BikeBarian wrote:

Witam.
    Tak w menu pompy. Teraz powstrzymuję przed rozpędzaniem sprężarki, która tylko na kilka minut (ok.5min)się rozpędza a później schodzi do 19-25Hz i tak sobie buja. Ustawienia przetestowałem i tak już zostały. A i nie obawiaj się defrostu gdyż pompa obiegowa wchodzi sobie wtedy na maxa. Ustawiłem za radą, kolegi który bardzo rzadko się udziela, za to bardzo ciekawe rzeczy podpowiada na forum mur..... jak i czasami tutaj na elektrodzie.
    Pozdrawiam.

Zastanawiam się czy zamiast blokowania przepływu na pompie na jedna wartość czy nie dałoby rady tego w jakimś stopniu kontrolować ustawiając deltę T zamiast 5st to np 3st.
    Nadal opcja pilnowania temperatury 0 stopni i zmiany przepływu mi się nie podoba...to ma być bezobsługowe urządzenie.

Dodano po 9 [minuty]:

studniarz wrote:
    Witam.
    Tak w menu pompy. Teraz powstrzymuję przed rozpędzaniem sprężarki, która tylko na kilka minut (ok.5min)się rozpędza a później schodzi do 19-25Hz i tak sobie buja

Czy chodzi o takie skoki poboru mocy jak na załączonym obrazku ??

• Level 14  
    Witam.
    Delta jest 1 jak ustawię np.3 zaczyna się zajączek.... 18 litrów/min to minimum co mogę zjechać na pompie a i tak to wystarczy pewnie do -5st. zewn, jak podniosę ponad 25 litrów/min wtedy idzie na full. A przy naszych zimach to podniosę...albo i nie.
    Cieplutko pozdrawiam forumowiczów.