Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł i sterownik Viessmann zbyt duża histereza sterownika ?

aromed 26 Nov 2020 20:14 1023 4
    aromed
    Level 9  
    Witam, Zakupiłem dom wyposażony w kocioł Vitodens 200 i sterownik Vitorol 300. Wszystko śmiga, jest jedno ale. W starym domu miałem kocioł beretta i sterownik Auraton. Sterownik posiadał możliwość wyboru "skoku temperatury" przy której następowało włączenie i wyłączenie grzania. Do wyboru było 0,5 stopnia i 0,25stopnia. Ja miałem ustawione na 0,25 i to było ok. Teraz niestety mam wrażenie że Vitorol działa nieco inaczej. Mam ustawioną temperaturę wymaganą 22 stopnie. Piec załącza się przy 21,9 i pracuje dopóki temperatura na sterowniku nie osiągnie 23,1. Czyli ponad 1 stopień. W auratonie było 0,25. Tu pojawia się problem. Temperatura na sterowniku spada dużo dłużej niż odczuwalna temperatura w pomieszczeniu i w ogóle w domu. Trwa to na tyle długo że jest mi po prostu zimno. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia i zmiany tych parametrów? Niestety ani w menu ani w instrukcji sterownika nie widzę stosownej funkcji... Serwisant który był ostatnio zręcznie ominął temat... Liczę na pomoc na forum jak to nieraz bywało. Pozdrawiam.
    jozgo
    Level 40  
    Jeżeli w tym sterowniku nie ma regulacji histerezy, a chyba nie ma, to mozna skracać reakcję regulatorz przez przesuwanie go coraz blizej źrodla ciepla - grzejnika, ciepłego pomieszczenia. Zajdzie pewnie potrzeba lekkiego podniesienia temperatur nastawionych na sterowniku.
    W ten sposób zmiana temperatury obok sterownika o ten 1stC. nie będzie powodowała duzych zmian w innych częściach domu, gdzie jest duza innercja cieplna.
    Piec się będzie częsciej załączał - jak przy zmniejszeniu histerezy.
    aromed
    Level 9  
    Hmm. Mam mieszane uczucia. Sterownik za 1000zł, mercedes wśród pieców jak to się mówi i rozwiązania jak za króla ćwieczka? Jak niby mam przesuwać ten regulator, gdy na ścianie zostanie dziura? Prosty auraton za 100 zł ma regulację histerezy - 4 nastawy... Czy vitodens może działać z auratonem?
    jozgo
    Level 40  
    Umieszczenie sterownika - regulatora ma kluczowe znaczenie.
    Jak go umieścisz np. w odległym od grzejników, chłodnym miejscu, to tam zmiana temperatury o 1 stC sterujaca regulatorem będzie skutkowac zmiana temperatury o parę stopni w pomieszczeniach, miejscach bardziej ogrzanych.

Dodano po 1 [minuty]:

I odwrotnie.
    artmen
    Level 7  
    Dzień dobry,
    mam podobny problem, czyli różnica 1,2'C pomiędzy załączeniem i wyłączeniem pieca wzgl. zadanej temperatury na sterowniku Vitotrol.
    Czy jest może inny sposób oprócz tego ze zmianą mijsca montażu sterownika? Może zmiana w ustawieniach w piecu lub wymiana na inny sterownik pokojowy zamiast Vitotrol (tylko jaki?)

pozdrawiam
    Artur