Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux ENB3450 - Znowu alarm o za wysokiej temperaturze w zamrażarce

20 Dec 2020 22:24 615 5
  • Level 14  
    Po zmaganiach opisanych w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19102248#19102248
    czyli po wymianie wentylatora w komorze zamrażarki lodówka tytułowa zaczęła ładnie pracować.

Jednak po pewnym czasie zauważyłem, że wentylator nie zawsze jest włączony jak chodzi sprężarka.

Dziś zacząłem sprawdzać czy dobrze działa przycisk zamkniętych drzwi zamrażarki.
    Sprawdziłem załączanie przycisku najpierw na pinach wtyku J4 gniazda przy sterowniku - zwarcie styków się nie robi, następnie sprawdziłem to samo na wtyczce w puszce z tyłu lodówki koło sprężarki.

Więc albo popsuty przycisk, albo może wyleciał z gniazdka w kratce.

Mam takie pytanie - kiedy ten przycisk robi zwarcie - gdy drzwi są zamknięte czy może jak jest puszczony (drzwi otwarte).

Otóż nie ma zwarcia ani na wciśniętym ani na puszczonym.
    Nie mam na razie takiego przycisku na wymianę, więc może zrobiłbym mostek przy samym sterowniku.
  • Level 14  
    Robiąc mostek przy sterowniku na pinach 3-4 złączu J4, po włączeniu lodówka nie włącza wentylatora, więc pewnie zwarcie oznacza otwarte drzwi zamrażarki.

Zlikwidowałem więc zworkę i w ogóle odłączyłem wtyczkę od gniazda J4. Zobaczymy czy to coś zmieni. Po włączeniu lodówki wentylator odpalił.
  • Level 28  
    I problem jest z wyłącznikiem wentylatora, czyli nie do wymiany?
    Jaki ma ona numer PNC?
  • Level 14  
    PNC to: 925033038-00. Odłączyłem wtyczkę od przycisku drzwi zamrażarki - więc sterownik myśli, że drzwi są ciągle zamknięte, ale w ten sposób wykluczam go.
    Po tym odłączeniu jednak po 12 godzinach testów temp. wg. wskaźnika wzrasta do -11°C pika, już tak ze 2 razy. Teraz np. po włączeniu, wentylator ładnie chodzi i temp. wg. termometru zeszła do -24°C, a wg wyświetlacza zeszła z -11°C do teraz -16°C.

Wentylator wyłączył się ok. 2 minuty przed wyłączeniem sprężarki (i to się zgadza z serwisówką). Po wyłączeniu kompresora badam rezystancję termistora zamrażarki - 20,8 kΩ co odpowiada ok -16°C, więc odczyty chyba ok. Następnie po pomiarze włączam i na wyświetlaczu - 18°C (pewnie jakiś efekt uśredniania).

kecajk49 - wiele mi podpowiadałeś w wątku: Link. Tak jak tam opisywałem finalnie wymieniłem wentylator w komorze zamrażarki bo był zatarty i wcześniej (prawdopodobnie niepotrzebnie) wymieniłem czujnik temp. w zamrażarce i wstawiłem w tą rurkę plastikową od niego termistor zgodny z tabelą z serwisówki (2,7kΩ). Niestety po tych zabiegach problem pikania powrócił, więc założyłem ten wątek.

Zaczynam się zastanawiać, czy czujnik nie jest umieszczony (i był fabrycznie) w złym miejscu (jest z boku zamrażarki). Jakby był umieszczony z tyłu (za tylną klapką) to bardziej by został schłodzony i bardziej by się ta histereza wyświetlana zgrywała z rzeczywistymi temp.
  • Level 28  
    Jeśli czujnik był tam fabrycznie umieszczony to chyba nie był błąd producenta tylko co za czujnik jest że problem wrócil?
    Zamontuj stary czujnik.
    Co do wyłącznika wentylatora to on MUSI być po to żeby przy otwartych drzwiach zamrażrki nie wprowadzać do chł-zamr.. zbyt wiele "nowego" wilgotnego i ciepłgo powietrza, gdyż przyspieszysz zaszranianie parowników.
  • Level 14  
    kecajk49 wrote:
    Jeśli czujnik był tam fabrycznie umieszczony to chyba nie był błąd producenta tylko co za czujnik jest, że problem wrócił? Zamontuj stary czujnik.
    Czujnika starego już nie ma :), został w tej rurce rozwiercony i włożony termistor NTC 2,7kΩ (ten jest najbardziej zbliżony do charakterystyki z tabeli poniżej). To był raczej oryginalny czujnik bo nikt wcześniej nie robił dziurki na ściance.
    kecajk49 wrote:
    Co do wyłącznika wentylatora to on MUSI być po to żeby przy otwartych drzwiach zamrażarki nie wprowadzać do chł-zamr.. zbyt wiele "nowego" wilgotnego i ciepłego powietrza, gdyż przyspieszysz za szronienie parowników.
    Rozumiem, jak się zluźni w zamrażalniku to zajrzę do tego przełącznika (może da się podgiąć jakiś pin, bo 80zł trochę odstrasza). Finalnie porównując zmiany faktycznych temperatur i wskazania lodówki wstawiłem szeregowo z czujnikiem zamrażarki rezystor 5,1kΩ.
    Zrobiłem tak, bo wskazania termometru były o 5-8 stopni niższe niż na panelu lodówki. Dało to "przesunięcie" około 5 stopni w dół temperatur interpretowanych przez sterownik i poddałem testom taką modyfikację (2-3 dni). Okazało się, że dało to niezły skutek bo po ustabilizowaniu się temperatury wskazywane przez sterownik w zamrażarce i przez termometr były bardzo zbliżone.

Tutaj zadam pytanie: czy mając zadaną temperaturę w zamrażalniku -18°C, to jest normalne, że histereza wynosi -14°C do -24°C? Gdzieś czytałem na forum, że w lodówkach No Frost histereza może osiągać 8-10°C.

Dodam, że wcześniej serwisant poszedł też tą drogą (tylko mnie odważnie), dając rezystor 2,5kΩ. :arrow: Link

Natomiast co do chłodziarki mając ustawioną temperaturę 5°C histereza przedstawia się: 2.9°C - 8°C Czy to jest ok? Bo dla użytkownika lodówka działa :)

Poddaję też wątpliwości stwierdzenie z załącznika, że odczyty z czujnika temperatury zamrażarki nie mają wpływu na kontrolę lodówki - otóż mają bo jak się ustawi -17°C zamiast -18°C to w końcu sterownik wymusi taką w zamrażarce poprzez odpowiednie dozowanie czasu uruchomienia wentylatora.